Mój kot się nie bawi

Inne koty biegają jak szalone, a Twój nie wykazuje żadnej chęci do wspólnej zabawy? Spokojnie, znajdziemy sposób na rozwiązanie tej sytuacji, bo jak na arystokrackie stworzenia przystało - to musimy wyjść naprzeciw oczekiwaniom naszych pupili.
AUTOR: Sara Migaj

Czas czytania: 3 min

Źle dobrane zabawki

Aktualnie konsument został zalany dostępnymi opcjami, jeśli chodzi o zabawki dla kociaków. Możesz sięgnąć po dziesiątki rodzajów wędek, drapaki w przeróżnych kształtach, na dodatek wykonane z materiałów tak wielu, ile mamy upodobań. Co więcej – istnieją automatyczne myszki, a także klasyczne, czyli pluszowe. Można tak wymieniać bez końca, ale głównym celem tej wyliczanki, jest pokazanie, że brak chęci do zabawy może być spowodowany tym, że zabawki, które oferujesz kotu nie są dla niego wystarczająco atrakcyjne. Zatrzymajmy się na moment przy wędce – jedne mruczki uwielbiają te wykończone piórkami, a inne wolą, gdy potencjalna zdobycz szeleści. Zacznij od małych kroków, by metodą wykluczenia znaleźć tę idealną kocią zabawkę.

A może bawisz się w zły sposób?

Obserwując kocie upodobania już od przeszło kilku dobrych lat, zauważyłam, że mruczki to przede wszystkim indywidualiści. Nie ma absolutnie jednego scenariusza, który podpowie jak z nimi postępować. Stąd też możliwe, że w tym momencie mocno Cię zaskoczę, ale to, w jaki sposób ruszasz wędką również ma znaczenie! Jedne kociaki uwielbiają wszelkiego rodzaju skoki, dlatego chętnie upolują “ptaszka”, którym będziesz poruszać w powietrzu, natomiast inne czworonogi wolą, gdy zdobycz porusza się po płaskiej powierzchni. Spróbuj zaobserwować swojego pupila i przeanalizować jego upodobania – to jedyny słuszny sposób na dotarcie do niego.

Jeśli kot nagle przestał się bawić – zabierz go do weterynarza

Kocia apatia może być niestety oznaką choroby, dlatego jeśli jego zachowanie zmieniło się drastycznie – koniecznie zabierz go do weterynarza. W przychodni Twój pupil przejdzie przez szereg badań, które pozwolą zapobiec ewentualnemu pogorszeniu się jego stanu zdrowia.

Pamiętaj, że czasem nawet takie drobne zmiany, jak nowe mieszkanie, nowy partner, zmiana diety kociaka czy upały, mają wpływ na jego zachowanie i też mniejszą chęć do wspólnej zabawy. Warto mimo wszystko trzymać rękę na pulsie i reagować, jeśli sytuacja tego wymaga.

Koty bywają o wiele bardziej wymagające w kwestii zabawy niż psy. Dla przykładu: ich ulubione zabawki często im się nudzą, dlatego warto je wymieniać, a te z którymi są opatrzone schować i wyciągnąć za jakiś czas. Rzucanie piłeczką może być dla nich również zbyt mało atrakcyjne i nie zachęcające do tego, by poświęcały one nam swoją uwagę. Warto również mieć na uwadze, że kot w trakcie zabawy z nami wymaga naszej obecności i pełnego zaangażowania. Mruczki bardzo wyczuwają, jeśli jesteśmy myślami gdzie indziej i to momentalnie sprawia, że niezbyt chętnie się z nami bawią, a tym samym – w takim momencie nie jesteśmy w stanie zapewnić im jakościowej zabawy, czy też polowania. Na sam koniec, jako ciekawostkę warto zapamiętać, że kociaki potrzebują zaledwie 15-minut dziennie intensywnej zabawy, by zaspokoić swoje łowieckie instynkty. Dla chcącego nic trudnego!

Wybrane dla Ciebie

Tego nigdy nie dawaj psu. Zatrucia wybranymi produktami spożywczymi

Niektóre elementy diety ludzi dla naszych pupili mogą być szkodliwe, a nawet toksyczne. Niektóre produkty spożywcze są zwyczajnie zakazane dla naszych zwierząt. Musimy pamiętać o tym, że psy wiele produktów metabolizują w sposób odmienny. To, co dla nas jest cennym urozmaiceniem diety, dla naszego psa może skończyć się tragicznie.

czytaj

Siwienie u psów – przyczyny, opieka, stereotypy

Opiekunowie psów nieuchronnie będą musieli skonfrontować się ze starością swojego pupila. Za jedną z pierwszych oznak przyjmuje się siwienie. Najczęściej obejmuje pysk, włącznie z wibrysami. Następnie wędruje w górę głowy lub w kierunku szyi.

czytaj

Na czym polega dogoterapia? (podcast, zdjęcia)

Na czym polega dogoterapia? Jakie są rodzaje dogoterapii? Dziś, zgodnie z obietnicą, zabieramy Was do Bełchatowa. Posłuchaj 5. odcinka Pets World Podcast, w którym porozmawaliśmy z Mateuszem Cychem, dogoterapeutą i trenerem psów.

czytaj

Co może jeść kot?

Żywienie kotów to temat obszerny, który często wywołuje dyskusje, a nawet kontrowersje. Jedno jest jednak pewne – kot to bezwzględny mięsożerca, więc w jego misce powinny znajdować się produkty mięsne. Dieta kota powinna być odpowiednio zbilansowana, aby mógł on cieszyć się dobrym zdrowiem. Rodzi się więc pytanie: co może jeść kot?

czytaj

  • ZDROWY PUPIL

  • Zobacz bezpłatne poradniki dotyczące pielęgnacji i żywienia małych zwierząt domowych. Więcej materiałów w dziale Pobierz