Mój pies ciągle drży!
Czas czytania: 3 min
Wiele psów drży lub trzęsie się, nawet gdy na zewnątrz panuje ciepła aura. Zauważalne jest to szczególnie u osobników małych ras jak Chihuahua czy York. Podczas gdy dreszcze mogą być normalnym zjawiskiem dla niektórych ras, to jednak powinny być też sygnałem ostrzegawczym.
Powodów trzęsienia może być mnóstwo, zaczynimy więc od początku:
Zimno
Wiele psich zachowań jest bardzo podobnych do naszych. Dlatego, aby ogrzać swoje ciało w zimne dni, pies trzęsie się. To normalny odruch, ale też informacja dla nas, że jest mu zimno. Dla małych ras warto zainwestować w ubranka, które pomogą w utrzymaniu odpowiedniej temperatury ciała. Są to, np.: Yorki, Chihuahua, Pinczery Miniaturowe, ale także duże rasy jak: Rodhezian czy Dog Niemiecki.
Silne emocje
Kolejnym powodem, dla którego niektóre psy się trzęsą są bardzo silne emocjonalne. Nie muszą być negatywne, może to być ekscytacja albo zwykłą radość. Najczęściej jednak psy trzęsą się ze strachu. Duży lęk, niepokój objawia się wycofaniem, opuszczonym wzrokiem oraz właśnie trzęsieniem. Silne emocje są przypisywane takim rasom jak: Maltańczyk, Pudel czy Spaniel.
Ból lub osłabienie
Drżenie jest także częstym objawem bólu i osłabienia. Jest to niebezpieczna sytuacja, która może nawet zagrażać życiu i zdrowiu naszego pupila. Drżenie może być jednym z objawów choroby, dlatego lepiej go nie lekceważyć. Są jednak sytuacje mniej szkodliwe, jak zmęczone mięśnie naszego pupila. Podczas dużego wysiłku mogą zostać przepracowane i w konsekwencji drgać. Taką sytuację można spróbować podleczyć samemu masując dany obszar i oszczędzając psa w nadmiernych aktywnościach fizycznych.
Zatrucie
Drżenie jest także objawem zatrucia. Zjedzenie trującej substancji może skończyć się tragicznie. Otruty pies oprócz osłabienia może także drgać. Toksyny rozchodzące się po ciele pupila dają również inne objawy, ale nadmierne trzęsienie jest jednym z nich. Jeśli zauważysz coś takiego u swojego psa nie czekaj i udaj się do lekarza weterynarii.
Wiek
Pies, podobnie jak człowiek może z wiekiem mieć osłabione mięśnie, które podczas pewnego wysiłku mogą dawać wrażenie drgania.
Kiedy do weterynarza?
Długotrwałe i silne drżenie nie spowodowane emocjami czy zimnem może zwiastować niebezpieczne choroby albo zatrucie. W takiej sytuacji nie należy zwlekać i udać się do lekarza weterynarii. Chociaż małe rasy mogą drgać bez powodu to nawet małe odstępstwa od normy powinny być dla właściciela sygnałem ostrzegawczym.
Wybrane dla Ciebie
Które koty żyją najdłużej?
Każdy z nas chciałby cieszyć się szczęśliwym życiem ze swoim kotem. Kiedy witamy nowego, czworonożnego przyjaciela w naszym domu, rzadko kiedy myślimy o nieuchronnej, ale nadal zdecydowanie odległej wizji rozstania.
czytajWesołych Świąt!
Drodzy miłośnicy zwierząt! W tym magicznym czasie świąt Bożego Narodzenia dziękujemy Wam za miłość, troskę i zaangażowanie w życie Waszych pupili. To dzięki Wam świat zwierząt jest pełen ciepła, radości i bezinteresownej miłości.
czytajJak opiekować się gryzoniem z chorobą nerek?
Nie wszyscy zdają sobie sprawę, że tak małe stworzenia jak chomik czy szczur mogą cierpieć na przewlekłe, zaawansowane schorzenia. Jak opiekować się maluchem, którego nerki nie pracują prawidłowo?
czytajE. cuniculi – co każdy opiekun królika powinien wiedzieć?
Encephalitozoon cuniculi to patogen znany wszystkim doświadczonym opiekunom królików. Jest bardzo powszechny w populacji królików domowych i w ciężkich przypadkach może prowadzić nawet do śmierci zwierzęcia. Opiekując się królikiem, powinniśmy znać objawy tej choroby, by w razie potrzeby móc szybko na nie zareagować.
czytaj