Mój pies kogoś pogryzł – co teraz?

Jako właściciel psa – nawet tego nie przejawiającego agresji musisz być świadomy, że może zdarzyć się incydent, który niestety zakończy się pogryzieniem innej osoby przez Twojego psa. Chociaż wydaje Ci się to niemożliwe, nie jest wykluczone.
AUTOR: Joanna Stróżyńska

Mój pies – nigdy!

Otóż nigdy nie mów nigdy. Twój z pozoru delikatny i łagodny pupil może przejawić nagle agresywne zachowanie spowodowane strachem albo bólem. I jeśli zawsze z miłością i czułością podchodzi do innych, dzieci czy dorosłych to właśnie te osoby, mogą nie mieć przyjacielskich zamiarów. Jak wiadomo, przez dzieci często przemawiają różne emocje naraz. Pies nienauczony spontanicznych ruchów może je uznać za atak i w odpowiedzi zareagować tym samym. Może się zdarzyć także, że bardzo cierpliwy pupil, który przez lata nie zrobił nic niepokojącego nagle kogoś ugryzie i to w sytuacji, którą zna i nie spowodowała u niego strachu. Takie zachowanie może być spowodowane bólem naszego pupila. Dlatego zawsze trzeba wiedzieć co należy zrobić i jak zachować się w sytuacji, w której nasz pupil kogoś ugryzie.

Co na to prawo?

Jeśli nasz pies ugryzie inną osobę to właściciel musi zmierzyć się z konsekwencjami. Są różne formy ukarania: może to być grzywna za wykroczenie z art. 77 kodeksu wykroczeń  za niezachowanie środków ostrożności przy trzymaniu zwierzęcia. Ale co gorsze można także ponieść odpowiedzialność karną z oskarżenia prywatnego. Ta sytuacja dotyczy sytuacji gdy poszkodowany doznał lekkiego uszkodzenia ciała, którego skutki trwają do 7 dni. Jeśli obrażenia były cięższe, to można zostać ściganym z urzędu. Wejście na drogę sądową zależy od poszkodowanego, który może albo wystąpić o zadośćuczynienie albo o odszkodowanie. Co ważne te dwa pojęcia nie mogą być stawiane na równi. Zadośćuczynienie ma wynagrodzić straty niematerialne jak stres a odszkodowanie dotyczy szkód materialnych.

Można zawrzeć ugodę

Można spróbować dogadać się z osobą poszkodowaną. Uspokoić, zapewnić o zdrowiu i wszystkich potrzebnych szczepieniach pupila. Pomóc w dotarciu do domu czy do lekarza. Nie należy jednak lekceważyć żadnego przypadku ugryzienia, jeśli rana jest głęboka wizyta u lekarza jest konieczna. Jeśli to tylko powierzchowne zadrapanie ranę należy odkazić i zabezpieczyć. Może zdarzyć się sytuacja, że osoba próbuje wyłudzić z niegroźnej sytuacji jak najwięcej korzyści. Warto wtedy poinformować taką osobę, że zawarcie porozumienia jest najlepsze dla obu stron, ponieważ koszty sądowe, opinia biegłego itp. są drogie. Może wtedy osoba, która faktycznie nie doznała żadnych obrażeń odpuści sobie chęć wyłudzenia odszkodowania.

Nie zapomnij o spisaniu oświadczenia

Jeśli sytuacja faktycznie zakończy się jedynie porozumieniem to należy spisać oświadczenie. Ważne aby napisać tam informację o kwocie rekompensaty i zdanie: „Otrzymanie wskazanej powyżej kwoty wyczerpuje wszystkie moje roszczenia w stosunku do…”.  Jeśli poszkodowany nie wezwie policji i nie zrobi obdukcji, to na tym sprawa się zakończy.

Co dalej?

Twój pies ugryzł z jakiegoś powodu. O ile nie został zaatakowany czy sprowokowany musisz zastanowić się co było powodem. Po pierwsze należy udać się do lekarza weterynarii, który sprawdzi czy Wasz czworonożny przyjaciel jest zdrowy. Jeśli okaże się, że to nie problem natury zdrowotnej pomocna może okazać się pomoc behawiorysty. Takiej sytuacji, nawet jednorazowej nie można ignorować.

Wybane dla Ciebie

Suplementy dla psa

Nawet najlepiej zbilansowana dieta nie uchroni naszego psa przed niedoborem witamin, minerałów oraz innych składników, które wspomagają jego prawidłowy rozwój i zdrowie. Suplementy pomagają w uzupełnieniu niedoborów i wzbogacają codzienną dietę.
Suplementy najlepiej stosować u szczeniąt i młodych psów by wspierać ich intensywny rozwój i wzrost ale również u starszych i schorowanych piesków by wspomóc ich odporność. Stosuje się je również przy chorobach skórnych, sierści / włosów, pazurów. Przy sportowych psach by wspomóc uzupełnianie nadmiernie utracanych podczas wysiłku minerały oraz wspomóc stawy i mięśnie. Także przy problemach pokarmowych, alergiach oraz diecie BARF. Stosuje się je także po sterylizacji i kastracji.

czytaj

Beagle

Uparty i nieustępliwy pies gończy od wielu lat coraz popularniej utrzymywany jako pies towarzyszący. Wyhodowany jako pies myśliwski, gończy obecnie uznawany za wspaniałego psa rodzinnego.

czytaj

Dogoterapia – czy każdy pies może zostać terapeutą?

Dogoterapia, czyli tzw. “pies terapeuta” to coraz popularniejsza forma wsparcia. Pomimo że stosuje się ją już od wielu lat, to właśnie teraz najbardziej ona ewoluuje. Osoby, które zmagają się z chorobami, często zastanawiają się nad przygarnięciem takiego zwierzęcia, lecz wtedy rodzi się pytanie – czy każdy psiak jest odpowiedni do tego zadania? Udzielimy odpowiedzi na to pytanie, a także opowiemy krótko o tym, czym jest dogoterapia i dlaczego zdobywa ona coraz to większe grono swoich zwolenników.

czytaj

10 ras koni i kuców, które powinieneś znać

Ludzie zajmują się hodowlą koni i kuców od wieków, dzięki czemu występują one w różnych rozmiarach i umaszczeniach. Są niezwykle imponujące i potężne oraz niewielkie i drobne, smukłe, kwadratowe, z długą grzywą i lśniącą sierścią albo puchate. Wymieniać można by bez końca. Poznajmy dzisiaj dziesięć najpopularniejszych ras koni i kuców, które każdy powinien znać!

czytaj

  • ZDROWY PUPIL

  • Zobacz bezpłatne poradniki dotyczące pielęgnacji i żywienia małych zwierząt domowych. Więcej materiałów w dziale Pobierz