Mowa ciała kota
Czas czytania: 3 min
Ocieranie się, łaszenie
Ocieranie się głową oraz całym ciałem o człowieka, to nic innego jak okazanie sympatii. Kot często w ten sposób wita się ze swoim właścicielem. Ocieranie się służy również wymianie zapachów. Może także oznaczać chęć zwrócenia na siebie uwagi i pokazanie, że kot czegoś od nas chce.
Lizanie człowieka
Najczęściej zdarza się młodym kotom. Jeśli Twój kot Cię liże, to okazuje Ci w ten sposób kocią miłość. Stara się o Twoją uwagę i pragnie zacieśnić więzy.
Kładzenie się na plecach, nadstawiając brzuch
Kładzenie się na plecach to przejaw dużej ufności wobec człowieka. Często jest to zaproszenie do pieszczot i zabawy, jednak nie zawsze. Niektóre koty nie lubią głaskania po brzuchu i denerwują się podczas każdej próby dotyku. Mogą nas wtedy podrapać, mimo że normalnie nie wykazują agresji.
Ugniatanie, mleczny krok
Mleczny krok to nic innego jak charakterystyczne dla kotów ugniatanie łapkami. Ma to swoje podłoże w młodości, kiedy kocięta ugniatają sutek matki, by pobudzić gruczoły mleczne. Dorosły kot, ugniatając na przemian, łapkami pokazuje, że jest zrelaksowany i jest mu w danej chwili dobrze.
Miauczenie
Co ciekawe, dorosłe koty poprzez miauczenie porozumiewają się z człowiekiem, a rzadko między sobą. Najczęściej miauczenie ma na celu zwrócenie na siebie uwagi, np. przy pustej misce, by wymusić jej uzupełnienie. Niektóre koty miauczą również, by nas powitać. W sytuacji kiedy kot miauczy bez powodu, może nas to zaniepokoić. Czasem w ten sposób, kot sygnalizuje, że jest chory.
Mruczenie
Najczęściej mruczenie oznacza zadowolenie i pojawia się, gdy kot jest zrelaksowany. Także na ludzi te dźwięki wpływają uspakajająco, rozluźniająco. Czasem mruczenie służy kotu jako rozładowanie stresu, na przykład podczas wizyty u weterynarza.
Syczenie
Zwykle kot syczy, jeśli się czegoś wystraszy. Najczęściej podczas obecności kogoś nieznanego, w tym również wcześniej niespotykanych przedmiotów. W ten sposób stara się odstraszyć potencjalnego wroga. Należy wtedy zachować dystans od zwierzęcia i poczekać, aż odzyska równowagę i poczucie bezpieczeństwa. Jeśli syczenie zdarza się często i podczas niezrozumiałych sytuacji, warto przemyśleć wizytę u behawiorysty.
Ogon uniesiony w górę
Machanie ogonem przez kota oznacza coś zupełnie odwrotnego niż u psa. Kot zwykle w ten sposób okazuje zdenerwowanie, irytację. Lepiej wtedy skończyć pieszczoty i zostawić go w spokoju. Uniesiony ogon z kolei oznacza radość i zadowolenie. Właściciele mruczków najczęściej obserwują to podczas pory karmienia. Może to również oznaczać zaproszenie do pieszczot i zabaw. Nastroszony ogon pojawia się, gdy kot jest wystraszony lub szykuje się do ataku.
Wybrane dla Ciebie
Ochrona łabędzi i ptaków wodnych w okresie zimowym
Temat pomocy ptakom wodnym powraca każdej zimy. Wraz ze spadkiem temperatur i zamarzaniem zbiorników wodnych, wiele z tych ptaków znajduje się w niekorzystnej sytuacji i potrzebuje ludzkiej opieki. Dzięki temu artykułowi dowiesz się, jak odpowiedzialnie pomagać ptakom wodnym podczas zimnych miesięcy.
czytajOpieka nad kocim seniorem. Na co warto zwrócić uwagę?
Dużo słyszy się o odpowiedzialnej opiece nad kociętami, które zapraszamy pod swój dach. A na co powinniśmy zwracać uwagę, mieszkając z kocim seniorem?
czytajJak wytłumaczyć dziecku śmierć pupila?
Zapraszając pupila do naszej rodziny, nieuchronnie czeka nas moment, w którym będziemy musieli się z nim pożegnać. Śmierć bliskiego zwierzęcia jest porównywalnie bolesna do utraty ludzkiego przyjaciela. Jak więc ułatwić dziecku zmierzenie się z tym trudnym zadaniem, kiedy sami cierpimy?
czytajJak bezpiecznie podróżować z psem? Rozmowa z Agnieszką Mruk i Małgorzatą Płócieniczak z Amibelle (podcast, zdjęcia)
O czym warto pamiętać przed dłuższą podróżą z psem? Jak zadbać o bezpieczeństwo pupila w samochodzie? Odpowiedzi na te pytania znają Agnieszka Mruk i Małgorzata Płócieniczak z Amibelle, producenta akcesoriów dla psów i kotów.
czytaj