Na co zwrócić uwagę przy wyborze psiej hodowli?

Mogłoby się wydawać, że zakup psa to nic trudnego. Przecież żyjemy w XXI wieku, gdzie po wpisaniu odpowiedniej frazy, w nasze dłonie wpada mnóstwo atrakcyjnych ogłoszeń. Naszym dzisiejszym zadaniem jest wyjaśnienie, dlaczego wybór odpowiedniej hodowli, to tak istotna sprawa. Często, z powodu bycia nieświadomym i z braku zgłębienia tematu, ludzie dłużej zastanawiają się nad zakupem kolejnej pary butów, niż nad wyborem przyjaciela, na co najmniej najbliższe kilkanaście lat.
AUTOR: Sara Migaj

Co na początku?

Szukając psiaka, możesz tak naprawdę korzystać z popularnych wyszukiwarek, czy też grup i profili w mediach społecznościowych. To tam znajdziesz ogłoszenia, czy też opinie na temat upatrzonej hodowli. Oczywiście oprócz tego, jeśli znasz konkretną nazwę właściciela Twojego przyszłego psiaka, to możesz przejrzeć jego stronę Internetową, gdzie znajdziesz wszelkie potrzebne informacje. Warto także przygotować sobie pytania i następnie zadać je hodowcy mailowo, czy też telefoniczne – pamiętajcie, że w tym wypadku absolutnie nie ma głupich pytań, w końcu w grę wchodzi przygarnięcie żywej istoty.

Jak sprawdzić, czy hodowla jest legalna?

Coraz częściej i głośniej mówi się o tym, by absolutnie nie decydować się na psiaka z niezarejestrowanej hodowli, ale wciąż wiele osób to robi. Dlaczego nie powinno się tego robić? Jak sama nazwa mówi – ta hodowla działa nielegalnie, i tym samym nie jest ona sprawdzana przez odpowiednie organizacje. W takich miejscach często rodzą się zwierzęta chore (co jest ukrywane przez hodowców), a suczki są wykorzystywane do wydawania na świat zbyt dużej ilości maluchów, co jest dla nich nienaturalne. Oprócz tego, psiaki zazwyczaj żyją w okropnych warunkach i nie są zsocjalizowane. Kupienie zwierzaka z takiej hodowli oznacza zezwolenie na tak przykry los zwierząt, a przekazywanie na to swoich pieniędzy dodatkowo wpływa na utrzymanie takiego miejsca i dalszą “produkcję” psiaków. 

Jeśli chcesz mieć czyste sumienie i przygarnąć do swoich czterech kątów futrzaka, który będzie pochodził z dobrego miejsca, to sprawdź, czy hodowla jest zarejestrowana w ZKWP – Związku Kynologicznego w Polsce, możesz do nich napisać, zadzwonić lub poszukać hodowli na dedykowanej stronie Internetowej: http://www.zkwp.pl/ 

Pamiętaj, by przede wszystkim zweryfikować, czy aby na pewno jest to “ZKWP”, ponieważ wiele nielegalnych hodowli przypisuje sobie bycie w nieznanym nikomu stowarzyszeniu, by zmylić zainteresowanego. 

Pies wybrany, hodowca także, weryfikacja przeszła pomyślnie – co dalej?

Gdy już zdecydujesz się na konkretnego psiaka, to pamiętaj, by koniecznie skontaktować się z hodowcą i zarezerwować swoją wymarzoną “małą kulkę”. Hodowca w ramach potwierdzenia, że na pewno ten konkretny szczeniak do Ciebie trafi, poprosi Cię o przekazanie zadatku. Następnie zostaniesz poinformowany, kiedy psiak będzie gotowy do odbioru, zazwyczaj jest to między 2 a 3 miesiącem życia, w zależności od etapu rozwoju maluszka. Natomiast podczas odbioru nowego członka rodziny, będziesz zobowiązany podpisać odpowiednią umowę, a także otrzymasz wyprawkę, która pomoże Wam w pierwszych chwilach z maleństwem. 

Wybór odpowiedniej hodowli to klucz do sukcesu. Wspierając legalnie działających właścicieli czworonogów, przyczyniasz się do polepszenia się dobrostanu zwierząt, a także okazujesz należytą empatię i zrozumienie. Pamiętaj, by edukować także swoich najbliższych, bo tylko wspólnie możemy coś zmienić. A jeśli podczas szukania swojego psiaka trafisz na nieuczciwych hodowców – pamiętaj, by zgłosić takie działania. Jesteśmy w tym razem!

Czy zakup psiaka to coś skomplikowanego? Oczywiście, że nie, ale na pewno wymaga poświęcenia sporej uwagi, następnie zrobienia weryfikacji, a także podczas tego procesu zachowania zasady ograniczonego zaufania.

Wybane dla Ciebie

Wakacje z psem

Wakacje z naszym psem mogą być wspaniałym doświadczeniem idąc nam wiele niezapomnianych wspomnień. Przed wyjazdem warto jednak przemyśleć kilka ważnych kwestii i przygotować się odpowiednio.

czytaj

Przysmaki dla psa

Pomimo bardzo bogatego asortymentu gotowych smakołyków dla psa warto rozważyć wykonanie ich samemu. Pamiętajmy żeby do smaczków i potraw przygotowywanych dla psów nie dodawać składników dla nich niebezpiecznych. Kakao, rodzynki, cebula, czosnek czy szczypior, orzechy makadamia, pestki niektórych owoców a także ksylitol są dla psów silnie toksyczne. Zjedzenie ich przez psa nawet w pozornie niewielkich ilościach może skutkować poważnymi problemami zdrowotnymi a nawet śmiercią zwierzęcia.

czytaj

Letnie gadżety dla psa

Od 21 czerwca cieszymy się latem. Letnie upały potrafią być bardzo dokuczliwe, szczególnie dla naszych piesków. Na szczęście, na rynku jest wiele udogodnień i gadżetów, które pomogą się ochłodzić i zapewnią godziny świetnej zabawy! Czy spośród nich jest taki, którego jeszcze nie przetestowałeś?

czytaj

Cukrzyca kotów

Cukrzyca to choroba metaboliczna o bardzo złożonej etiologii. To także jedna z najczęstszych chorób kotów, która prowadzi do niewydolności innych narządów, m.in. serca, nerek, oczu. Na rozwój choroby wpływ ma wiele czynników, m.in.: predyspozycje rasowe, brak aktywności fizycznej, otyłość/nadwaga, występowanie innych chorób, nieprawidłowa dieta.

czytaj

  • ZDROWY PUPIL

  • Zobacz bezpłatne poradniki dotyczące pielęgnacji i żywienia małych zwierząt domowych. Więcej materiałów w dziale Pobierz