Nasz zwierzątko zmarło, co zrobić?

W życiu każdego człowieka spełnia się najgorszy z możliwych scenariuszy, czyli śmierć najbliższego, czworonożnego przyjaciela. Nigdy nie jest to dla nikogo przyjemna nowina, ale jest to proces naturalny, z którym musimy się pogodzić. Pozwólmy jednak sobie na łzy, tęsknotę, czy smutek - nie hamujmy swoich emocji, przeżyjmy tę śmierć tak, jak reaguje na nią nasze wnętrze. Oprócz samego psychicznego dojścia do siebie ważnym krokiem jest przemyślenie: i co teraz zrobić z ciałem? Podpowiemy Wam, jak podejść do tego odpowiednio i zgodnie z przepisami.
AUTOR: Sara Migaj

Czas czytania: 3 min

Jak powinien wyglądać mój pierwszy krok?

Pamiętaj o zabezpieczeniu ciała zwierzątka. W momencie, gdy bardzo szybko zaczyna się ono rozkładać, warto założyć na swoje dłonie rękawiczki, by bezpośrednio go nie dotykać, a następnie owinąć przyjaciela w ręce/prześcieradło, bądź cokolwiek, co jesteśmy w stanie poświęcić i widzimy, że jest to o podobnej strukturze do wyżej wymienionych rzeczy. Następnie owinięte zwierzę należy włożyć do worka, który będziemy w stanie dokładnie zabezpieczyć. Ciało powinno być przechowywane w chłodnym miejscu – pamiętajmy, że jest ono w trakcie rozkładu i wysoka temperatura zdecydowanie nie będzie mu służyć, dodatkowo w każdym momencie może zacząć wydobywać się nieprzyjemna dla nas woń.

Gdzie zawieść zwierzę?

Istnieje wiele dogodnych rozwiązań odnośnie do oddania zwłok. Jednym z nich jest po prostu zawiezienie czworonoga do zaprzyjaźnionej lecznicy, kolejna opcja to zamówienie odbioru zwłok i przekazanie ich w ręce odpowiedniej firmy, a ostatnia z możliwości to wybranie pobliskiego Cmentarza dla Zwierząt, który kompleksowo zajmie się zgłoszeniem.

Co stanie się z ciałem mojego przyjaciela?

Po oddaniu zwłok w odpowiednie ręce, zostaną one po prostu zutylizowane – jest to procedura zgodna z prawem i zalecana przez Państwo. Jeśli jednak chcemy wybrać bardziej alternatywną opcję, czyli wspomniany wcześniej Cmentarz dla Zwierząt, to oprócz samego procesu kremacji, właściciele otrzymają także pochówek. To oznacza, że każdy człowieczy przyjaciel czworonoga, będzie miał możliwość odwiedzenia go na jego własnym grobie, który znajdzie się na wyjątkowym psim cmentarzu.

Czy utylizacja ciała jest płatna?

Tak, utylizacja zwierzęcia jest płatna i cena tej usług różni się w zależności od miejsca, w które oddamy naszego czworonoga. To samo tyczy się Cmentarzy dla Zwierząt, gdzie każda z usług jest wyceniana – a opcji upamiętnienia zwierzęcia jest imponująco dużo!

Mówi się, że nic tak nie boli, jak utrata naszego cichego przyjaciela – i ciężko się z tym nie zgodzić. To trudny etap, przez który niestety będzie musiał przejść każdy, kto zdecyduje się na własnego zwierzaka. Musimy jednak przez to przebrnąć, a następnie wybrać najwygodniejszą dla nas opcję, która zgodnie z sumieniem będzie dla nas etyczną i piękną formą pożegnania. Pamiętajcie również o kwestiach prawnych – nie warto narażać się na dodatkowe kary pieniężne. 


Wielu właścicieli swoich zwierzątek, nie do końca znając prawo, zakopuje swojego przyjaciela na przydomowym ogródku, bądź w lesie. Absolutnie nie można tego robić! Takie zachowanie podlega karze w wysokości nawet do 1000 zł. Oczywiście możemy być niemal pewni, że przecież nikt się nie dowie, ale zawsze istnieje ryzyko tego, że ktoś zgłosi to, co zrobiliśmy – możliwe, że całkowicie anonimowo.

Wybrane dla Ciebie

Co może jeść kot?

Żywienie kotów to temat obszerny, który często wywołuje dyskusje, a nawet kontrowersje. Jedno jest jednak pewne – kot to bezwzględny mięsożerca, więc w jego misce powinny znajdować się produkty mięsne. Dieta kota powinna być odpowiednio zbilansowana, aby mógł on cieszyć się dobrym zdrowiem. Rodzi się więc pytanie: co może jeść kot?

czytaj

Jak opiekować się królikiem, który widzi na jedno oko?

Opieka nad zwierzęciem cierpiącym z powodu jakiejś niepełnosprawności, zawsze wiąże się z udogodnieniami, jakie właściciel musi mu zapewnić. Jak dbać o królika, który widzi świat jednym okiem?

czytaj

Jak oswoić szczura?

Myślisz o kupnie lub przygarnięciu szczurów? A może zawitały one już w Twoim domu? Kluczowe jest ich prawidłowe oswojenie, aby czuły się bezpiecznie w Twoim towarzystwie i pozwalały brać się na ręce, gdy to konieczne. Podpowiemy Ci, w jaki sposób możesz przyzwyczaić do siebie zarówno młode szczurki, jak i te nieco starsze.

czytaj

W jaki sposób papugi korzystają ze stóp?    

Każdy właściciel papug, na pewno co najmniej zauważył, że ptaki te potrafią schwytać jedzenie w łapkę, manipulować nim, rozgryzać. W jakim celu to robią? Aby dostać się pysznej zawartości orzecha, kory czy owocu. Jednak czy zwróciliście uwagę, której łapki używa papuga?

czytaj

  • ZDROWY PUPIL

  • Zobacz bezpłatne poradniki dotyczące pielęgnacji i żywienia małych zwierząt domowych. Więcej materiałów w dziale Pobierz