
Nasz zwierzątko zmarło, co zrobić?
Czas czytania: 3 min

Jak powinien wyglądać mój pierwszy krok?
Pamiętaj o zabezpieczeniu ciała zwierzątka. W momencie, gdy bardzo szybko zaczyna się ono rozkładać, warto założyć na swoje dłonie rękawiczki, by bezpośrednio go nie dotykać, a następnie owinąć przyjaciela w ręce/prześcieradło, bądź cokolwiek, co jesteśmy w stanie poświęcić i widzimy, że jest to o podobnej strukturze do wyżej wymienionych rzeczy. Następnie owinięte zwierzę należy włożyć do worka, który będziemy w stanie dokładnie zabezpieczyć. Ciało powinno być przechowywane w chłodnym miejscu – pamiętajmy, że jest ono w trakcie rozkładu i wysoka temperatura zdecydowanie nie będzie mu służyć, dodatkowo w każdym momencie może zacząć wydobywać się nieprzyjemna dla nas woń.
Gdzie zawieść zwierzę?
Istnieje wiele dogodnych rozwiązań odnośnie do oddania zwłok. Jednym z nich jest po prostu zawiezienie czworonoga do zaprzyjaźnionej lecznicy, kolejna opcja to zamówienie odbioru zwłok i przekazanie ich w ręce odpowiedniej firmy, a ostatnia z możliwości to wybranie pobliskiego Cmentarza dla Zwierząt, który kompleksowo zajmie się zgłoszeniem.
Co stanie się z ciałem mojego przyjaciela?
Po oddaniu zwłok w odpowiednie ręce, zostaną one po prostu zutylizowane – jest to procedura zgodna z prawem i zalecana przez Państwo. Jeśli jednak chcemy wybrać bardziej alternatywną opcję, czyli wspomniany wcześniej Cmentarz dla Zwierząt, to oprócz samego procesu kremacji, właściciele otrzymają także pochówek. To oznacza, że każdy człowieczy przyjaciel czworonoga, będzie miał możliwość odwiedzenia go na jego własnym grobie, który znajdzie się na wyjątkowym psim cmentarzu.
Czy utylizacja ciała jest płatna?
Tak, utylizacja zwierzęcia jest płatna i cena tej usług różni się w zależności od miejsca, w które oddamy naszego czworonoga. To samo tyczy się Cmentarzy dla Zwierząt, gdzie każda z usług jest wyceniana – a opcji upamiętnienia zwierzęcia jest imponująco dużo!
Mówi się, że nic tak nie boli, jak utrata naszego cichego przyjaciela – i ciężko się z tym nie zgodzić. To trudny etap, przez który niestety będzie musiał przejść każdy, kto zdecyduje się na własnego zwierzaka. Musimy jednak przez to przebrnąć, a następnie wybrać najwygodniejszą dla nas opcję, która zgodnie z sumieniem będzie dla nas etyczną i piękną formą pożegnania. Pamiętajcie również o kwestiach prawnych – nie warto narażać się na dodatkowe kary pieniężne.
Wielu właścicieli swoich zwierzątek, nie do końca znając prawo, zakopuje swojego przyjaciela na przydomowym ogródku, bądź w lesie. Absolutnie nie można tego robić! Takie zachowanie podlega karze w wysokości nawet do 1000 zł. Oczywiście możemy być niemal pewni, że przecież nikt się nie dowie, ale zawsze istnieje ryzyko tego, że ktoś zgłosi to, co zrobiliśmy – możliwe, że całkowicie anonimowo.
Wybrane dla Ciebie
Zajęcia behawioralne z psami w centrach handlowych w Polsce: Spacer socjalizacyjny
Coraz więcej właścicieli psów zdaje sobie sprawę, jak ważna jest socjalizacja ich pupili. Socjalizacja to bardzo ważny proces. Podczas niego pies uczy się, jak reagować na różne sytuacje, ludzi, inne zwierzęta oraz otoczenie.
czytajDlaczego królik mnie atakuje?
Chociaż króliki nikomu nie powinny kojarzyć się z agresją, niejednokrotnie przejawiają one agresywne zachowania wobec ludzi. Wbrew pozorom jest to dość częste zjawisko i może mieć wiele powodów.
czytajWyścigi psich zaprzęgów – rozmowa z Aleksandrą Pieron z Dog Adventure, wiceprezeską Polskiego Związku Sportu Psich Zaprzęgów (podcast, zdjęcia)
Syberian husky, psy grenlandzkie, malamuty, greystery, samoyedy, a nawet pudle… To tylko kilka ras psów, które doskonale radzą sobie w wyścigach psich zaprzęgów. O tajniki tej wyjątkowej dyscypliny zapytaliśmy Aleksandrę Pieron z klubu Dog Adventure, wiceprezeskę Polskiego Związku Sportu Psich Zaprzęgów. Przyjemnego słuchania!
czytajNajczęstsze choroby kotów
Wyłapanie pierwszych problemów zdrowotnych u kotów nie zawsze jest banalnie proste. Koty potrafią długo maskować objawy choroby. Dlatego tak ważne jest, aby opiekun bacznie obserwował swojego kota. Obserwacja zwierzęcia pozwala wyłapać zachowanie nietypowe. Jakie problemy zdrowotne najczęściej występują u kotów? Dowiesz się tego czytając ten artykuł.
czytaj