Nowy pies a inne zwierzęta w domu

Mając już w domu pieska często decydujemy się na szczeniaka z kilku powodów: dlatego, aby starszy piesek nie był samotny i mogły zostawać razem kiedy jesteśmy nieobecni w domu, aby w domu było weselej albo dlatego, że pierwszy pies pojawił się w rodzinie przed dziećmi a my chcemy żeby nowy czworonożny przyjaciel wychowywał się od małego razem z nimi. Powodów jest wiele, ale sposób na skuteczne zapoznanie się ze sobą dwóch psów jest tylko jeden! Jeśli nasz pies jest tolerancyjny, nie objawia agresji to już pół sukcesu.
AUTOR: Redakcja

Czas czytania: 5 min

 Nowy pies a pierwszy pies 

  • Zanim przyprowadzimy szczeniaka do domu rozłóżmy w miejscach gdzie będzie przebywał piesek jego rzeczy. Podkład higieniczny, miseczki, legowisko i kilka zabawek.
  • Jeśli mamy możliwość otrzymania wcześniej kocyka lub zabawki szczeniaka którego wkrótce odbierzemy to wnieśmy go do domu aby nasz obecny pies przyzwyczaił się do nowego zapachu .
  • Pierwsze spotkanie: nie emocjonujmy się zbytnio, nie romby wokół tego zamieszania, bądźmy spokojni i zaufajmy naszym pieskom. Najlepiej kiedy puścimy je na trawniku lub w domu z dala od legowiska i zabawek starszego pieska, żeby nie poczuł zagrożenia o swoje terytorium.
  • Miejmy przygotowane dwie zabawki i obdarujmy nimi psiaki żeby się czymś zajęły 
  • Niech się obwąchają. Nie odciągajmy żadnego z nich silą, nie ingerujmy w ich komunikacje bo z każdą chwilą będą ustalać między sobą hierarchie, aż szczeniak prędzej czy później położy się na plecach na znak poddania i zostanie obwąchany. 

  • Z czasem szczeniak zrobi się bardziej odważny i nachalny a starszy pies w zależności od charakteru będzie tolerował podgryzanie i rzucanie się szczeniaka do granicy swojej wytrzymałości albo reagował warczeniem, podgryzaniem czy ucieczką.
  • Szczeniaki są słodkie, ale nasz pies też kiedyś nim był, wiec nie dajmy mu czuć, że jest na drugim miejscu, wręcz przeciwnie, należy tulić, bawić się i dawać smakołyki oraz nowe zabawki. Z psami trochę jak z dziećmi. Kiedy małe dziecko pojawia się w domu a ma starsze rodzeństwo trzeba zrobić wszystko, by nie wzbudzić w starszym zazdrości. Należy postąpić tak, żeby starszy brat czy siostra pomogli opiekować się maleństwem oczywiście pod czujną opieką rodziców. Tak samo i z psami  zwłaszcza z suczkami czy są wysterylizowane czy nie maja instynkt macierzyński i chętnie nauczą wszystkiego szczeniaka. 
  • Aby nie dopuścić do niechcianej ciąży, jeśli szczeniak jest suczką a starszy piesek psem nie zapomnijmy o sterylizacji około 3 miesięcy po pierwszej cieczce szczeniaka. Chyba, że pies był wcześniej wykastrowany to takich obaw nie ma.
  •  Z każdym tygodniem będziemy świadkami niesamowitych przemian w relacjach starszy pies a nowy szczeniak. Z czasem będą stanowić zgrany duet biegający razem za wspólna piłką czy leżący wspólnie w jednym legowisku. 

Nowy pies a pierwszy kot

Kot zawsze chodzi swoimi drogami, a kiedy na jego drodze stanie szczeniak to kocie życie obraca się do góry nogami. Płoszy się, ucieka chodzi po wysokościach unikając podłogi i tak aż do pierwszej interakcji z psem. Szczeniak ciekawy świata mało czego się boi do czasu kiedy zagoni kota w róg czy zbliży się pyskiem zbyt blisko. Wtedy kot pokaże kły i uderzy psa w pyszczek. Najczęściej zrobi to z pazurami w obronie własnej. Do nas należy decyzja czy ufamy naszemu kotu. Należy bacznie obserwować zachowanie zwierząt i ocenić czy dopóki nie przyzwyczają się do swojej obecności kot będzie unikał kontaktu, czy też jest ryzyko, że zechce zapolować na pieska. Może wtedy warto pomyśleć o obcięciu pazurów na czas integracji. Jeśli kot już wychowywał się z psem będzie łatwiej, ale jeśli zawsze był jedynym domownikiem i wiódł ciche i spokojne życie u boku swojego pana/pani będzie mu trudniej. Co więc możemy zrobić?

  • Jeśli możemy dajmy kotu odetchnąć od nachalnego, goniącego go szczeniaka i wydzielmy dla niego prywatną przestrzeń. Pozwólmy wejść mu na szafę, albo schować się w niej. Nie stresuj kota dodatkowo krzykiem.
  • Oczywiście tak samo jak w przypadku psów, należy wymienić zapach. Niech poznają się lepiej, jeszcze przed pierwszym kontaktem.
  • Unikajmy sytuacji, w której pies zabierze kotu jego ulubione zabawki, albo zajmie jego legowisko. Przestrzeń kota należy do niego
  • Jeśli kot uderzy łapą psa to zdecydowanie zrozumie, że z kotem lepiej nie zadzierać bo to nie najbardziej przyjacielski domownik i stanie się bardziej ostrożny. Szczeniaki muszą uczyć się na błędach. 
  • Kupmy, jeśli nie mamy, dla kota porządny drapak aby wiele kondygnacji było na wysokości. W ten sposób kot poczuje się bezpieczniej i będzie mógł spędzać czas, tam gdzie pies go nie zaczepi.
  • Z czasem będziemy obserwować ciekawe przemiany, jak np. kładzenie się obok siebie na kanapie, wspólną zabawę, a nawet sen.
  • Ignorowanie siebie nawzajem jest dobrym objawem podobnie jak przystawanie nosa do nosa i wąchanie się. Nie liczmy, że będzie to miłość od pierwszego wejrzenia ona przyjdzie z czasem kiedy kot odzyska swoją strefę komfortu do której zawsze będzie mógł wracać. Nadejdzie dzień, że zaakceptuje nowe życie w domu i uzna to szczenię za członka rodziny.

Wybrane dla Ciebie

Siwienie u psów – przyczyny, opieka, stereotypy

Opiekunowie psów nieuchronnie będą musieli skonfrontować się ze starością swojego pupila. Za jedną z pierwszych oznak przyjmuje się siwienie. Najczęściej obejmuje pysk, włącznie z wibrysami. Następnie wędruje w górę głowy lub w kierunku szyi.

czytaj

Na czym polega dogoterapia? (podcast, zdjęcia)

Na czym polega dogoterapia? Jakie są rodzaje dogoterapii? Dziś, zgodnie z obietnicą, zabieramy Was do Bełchatowa. Posłuchaj 5. odcinka Pets World Podcast, w którym porozmawaliśmy z Mateuszem Cychem, dogoterapeutą i trenerem psów.

czytaj

Co może jeść kot?

Żywienie kotów to temat obszerny, który często wywołuje dyskusje, a nawet kontrowersje. Jedno jest jednak pewne – kot to bezwzględny mięsożerca, więc w jego misce powinny znajdować się produkty mięsne. Dieta kota powinna być odpowiednio zbilansowana, aby mógł on cieszyć się dobrym zdrowiem. Rodzi się więc pytanie: co może jeść kot?

czytaj

Jak opiekować się królikiem, który widzi na jedno oko?

Opieka nad zwierzęciem cierpiącym z powodu jakiejś niepełnosprawności, zawsze wiąże się z udogodnieniami, jakie właściciel musi mu zapewnić. Jak dbać o królika, który widzi świat jednym okiem?

czytaj

  • ZDROWY PUPIL

  • Zobacz bezpłatne poradniki dotyczące pielęgnacji i żywienia małych zwierząt domowych. Więcej materiałów w dziale Pobierz