Nowy pies a inne zwierzęta w domu

Mając już w domu pieska często decydujemy się na szczeniaka z kilku powodów: dlatego, aby starszy piesek nie był samotny i mogły zostawać razem kiedy jesteśmy nieobecni w domu, aby w domu było weselej albo dlatego, że pierwszy pies pojawił się w rodzinie przed dziećmi a my chcemy żeby nowy czworonożny przyjaciel wychowywał się od małego razem z nimi. Powodów jest wiele, ale sposób na skuteczne zapoznanie się ze sobą dwóch psów jest tylko jeden! Jeśli nasz pies jest tolerancyjny, nie objawia agresji to już pół sukcesu.
AUTOR: Redakcja

 Nowy pies a pierwszy pies 

 • Zanim przyprowadzimy szczeniaka do domu rozłóżmy w miejscach gdzie będzie przebywał piesek jego rzeczy. Podkład higieniczny, miseczki, legowisko i kilka zabawek.
 • Jeśli mamy możliwość otrzymania wcześniej kocyka lub zabawki szczeniaka którego wkrótce odbierzemy to wnieśmy go do domu aby nasz obecny pies przyzwyczaił się do nowego zapachu .
 • Pierwsze spotkanie: nie emocjonujmy się zbytnio, nie romby wokół tego zamieszania, bądźmy spokojni i zaufajmy naszym pieskom. Najlepiej kiedy puścimy je na trawniku lub w domu z dala od legowiska i zabawek starszego pieska, żeby nie poczuł zagrożenia o swoje terytorium.
 • Miejmy przygotowane dwie zabawki i obdarujmy nimi psiaki żeby się czymś zajęły 
 • Niech się obwąchają. Nie odciągajmy żadnego z nich silą, nie ingerujmy w ich komunikacje bo z każdą chwilą będą ustalać między sobą hierarchie, aż szczeniak prędzej czy później położy się na plecach na znak poddania i zostanie obwąchany. 

 • Z czasem szczeniak zrobi się bardziej odważny i nachalny a starszy pies w zależności od charakteru będzie tolerował podgryzanie i rzucanie się szczeniaka do granicy swojej wytrzymałości albo reagował warczeniem, podgryzaniem czy ucieczką.
 • Szczeniaki są słodkie, ale nasz pies też kiedyś nim był, wiec nie dajmy mu czuć, że jest na drugim miejscu, wręcz przeciwnie, należy tulić, bawić się i dawać smakołyki oraz nowe zabawki. Z psami trochę jak z dziećmi. Kiedy małe dziecko pojawia się w domu a ma starsze rodzeństwo trzeba zrobić wszystko, by nie wzbudzić w starszym zazdrości. Należy postąpić tak, żeby starszy brat czy siostra pomogli opiekować się maleństwem oczywiście pod czujną opieką rodziców. Tak samo i z psami  zwłaszcza z suczkami czy są wysterylizowane czy nie maja instynkt macierzyński i chętnie nauczą wszystkiego szczeniaka. 
 • Aby nie dopuścić do niechcianej ciąży, jeśli szczeniak jest suczką a starszy piesek psem nie zapomnijmy o sterylizacji około 3 miesięcy po pierwszej cieczce szczeniaka. Chyba, że pies był wcześniej wykastrowany to takich obaw nie ma.
 •  Z każdym tygodniem będziemy świadkami niesamowitych przemian w relacjach starszy pies a nowy szczeniak. Z czasem będą stanowić zgrany duet biegający razem za wspólna piłką czy leżący wspólnie w jednym legowisku. 

Nowy pies a pierwszy kot

Kot zawsze chodzi swoimi drogami, a kiedy na jego drodze stanie szczeniak to kocie życie obraca się do góry nogami. Płoszy się, ucieka chodzi po wysokościach unikając podłogi i tak aż do pierwszej interakcji z psem. Szczeniak ciekawy świata mało czego się boi do czasu kiedy zagoni kota w róg czy zbliży się pyskiem zbyt blisko. Wtedy kot pokaże kły i uderzy psa w pyszczek. Najczęściej zrobi to z pazurami w obronie własnej. Do nas należy decyzja czy ufamy naszemu kotu. Należy bacznie obserwować zachowanie zwierząt i ocenić czy dopóki nie przyzwyczają się do swojej obecności kot będzie unikał kontaktu, czy też jest ryzyko, że zechce zapolować na pieska. Może wtedy warto pomyśleć o obcięciu pazurów na czas integracji. Jeśli kot już wychowywał się z psem będzie łatwiej, ale jeśli zawsze był jedynym domownikiem i wiódł ciche i spokojne życie u boku swojego pana/pani będzie mu trudniej. Co więc możemy zrobić?

 • Jeśli możemy dajmy kotu odetchnąć od nachalnego, goniącego go szczeniaka i wydzielmy dla niego prywatną przestrzeń. Pozwólmy wejść mu na szafę, albo schować się w niej. Nie stresuj kota dodatkowo krzykiem.
 • Oczywiście tak samo jak w przypadku psów, należy wymienić zapach. Niech poznają się lepiej, jeszcze przed pierwszym kontaktem.
 • Unikajmy sytuacji, w której pies zabierze kotu jego ulubione zabawki, albo zajmie jego legowisko. Przestrzeń kota należy do niego
 • Jeśli kot uderzy łapą psa to zdecydowanie zrozumie, że z kotem lepiej nie zadzierać bo to nie najbardziej przyjacielski domownik i stanie się bardziej ostrożny. Szczeniaki muszą uczyć się na błędach. 
 • Kupmy, jeśli nie mamy, dla kota porządny drapak aby wiele kondygnacji było na wysokości. W ten sposób kot poczuje się bezpieczniej i będzie mógł spędzać czas, tam gdzie pies go nie zaczepi.
 • Z czasem będziemy obserwować ciekawe przemiany, jak np. kładzenie się obok siebie na kanapie, wspólną zabawę, a nawet sen.
 • Ignorowanie siebie nawzajem jest dobrym objawem podobnie jak przystawanie nosa do nosa i wąchanie się. Nie liczmy, że będzie to miłość od pierwszego wejrzenia ona przyjdzie z czasem kiedy kot odzyska swoją strefę komfortu do której zawsze będzie mógł wracać. Nadejdzie dzień, że zaakceptuje nowe życie w domu i uzna to szczenię za członka rodziny.

Wybane dla Ciebie

Wakacje z psem

Wakacje z naszym psem mogą być wspaniałym doświadczeniem idąc nam wiele niezapomnianych wspomnień. Przed wyjazdem warto jednak przemyśleć kilka ważnych kwestii i przygotować się odpowiednio.

czytaj

Przysmaki dla psa

Pomimo bardzo bogatego asortymentu gotowych smakołyków dla psa warto rozważyć wykonanie ich samemu. Pamiętajmy żeby do smaczków i potraw przygotowywanych dla psów nie dodawać składników dla nich niebezpiecznych. Kakao, rodzynki, cebula, czosnek czy szczypior, orzechy makadamia, pestki niektórych owoców a także ksylitol są dla psów silnie toksyczne. Zjedzenie ich przez psa nawet w pozornie niewielkich ilościach może skutkować poważnymi problemami zdrowotnymi a nawet śmiercią zwierzęcia.

czytaj

Letnie gadżety dla psa

Od 21 czerwca cieszymy się latem. Letnie upały potrafią być bardzo dokuczliwe, szczególnie dla naszych piesków. Na szczęście, na rynku jest wiele udogodnień i gadżetów, które pomogą się ochłodzić i zapewnią godziny świetnej zabawy! Czy spośród nich jest taki, którego jeszcze nie przetestowałeś?

czytaj

Cukrzyca kotów

Cukrzyca to choroba metaboliczna o bardzo złożonej etiologii. To także jedna z najczęstszych chorób kotów, która prowadzi do niewydolności innych narządów, m.in. serca, nerek, oczu. Na rozwój choroby wpływ ma wiele czynników, m.in.: predyspozycje rasowe, brak aktywności fizycznej, otyłość/nadwaga, występowanie innych chorób, nieprawidłowa dieta.

czytaj

 • ZDROWY PUPIL

 • Zobacz bezpłatne poradniki dotyczące pielęgnacji i żywienia małych zwierząt domowych. Więcej materiałów w dziale Pobierz