Nowy rok + nowy/a ja = lepszy przewodnik psa

Nowy rok zawsze sprzyja nowym postanowieniom, zazwyczaj skupiamy się na naszych planach na przyszłość, wadze czy wyglądzie, a może tym razem pomyślmy co możemy zmienić pod względem kontaktu i wzmocnienia więzi z naszymi psim przyjacielem?
AUTOR: Magdalena Filek

Popatrzmy na naszego psa i zastanówmy się jaki jest, co lubi robić, jak lubi się bawić, a teraz pomyślmy jak często znajdujesz czas aby właśnie to z nim porobić. Każdy pies jest inny, jednak jedno łączy je wszystkie, kochają swojego przewodnika i chcą spędzać z nim czas. Połączmy to wszystko, a może znajdziemy rozwiązanie na nasze problemy jak i problemy naszego psa.

Spędzanie czasu z psem, głaskanie go czy zabawa sprawia nie tylko przyjemność jednej stronie ale również rozładowuje napięcie w naszym organizmie i zmniejsza stres, dlatego warto to robić.

Młode pieski, które dopiero poznają świat potrzebują naszej pomocy i wsparcia. Poświęcajmy im jak najwięcej czasu ale w sposób produktywny i przyjemny. Uczmy świata, socjalizujmy z ludźmi i psami ale przede wszystkim poznajmy go aby w przyszłości dopasować do jego predyspozycji odpowiednie zajęcia. Najlepszym wstępem i zaznajomienie się z psią komunikacją jest psie przedszkole, tam dowiemy się jak porozumiewają się z nami, między sobą, na co zwracać uwagę, jak wygląda zabawa i jak wprowadzić go w wielki świat. Okres szczenięcy jest bardzo waży w rozwoju naszego psa i od niego może zależeć jak będą wyglądać nasze relacje jak i jego pogląd wszystkiego co go otacza.

Na etapie psich nastolatków mamy dużo pracy ale też musimy uzbroić się w cierpliwość. Jeśli poznaliśmy dobrze naszego psa teraz możemy wdrożyć nasz plan w życie. Zróbmy z nim coś fajnego, dopasujmy swoje zainteresowania i spędzajmy czas wolny w produktywny sposób. Jeżeli mamy pieska, który lubi biegać to czas ruszyć się z kanapy i zacząć biegać. Zapiszmy się na zajęcia z Agility lub Dogfrisbee jeżeli nasz pies uwielbia sport, skakać przez przeszkody lub łapać piłke, frisbee, patyki.

A może lubi niuchać, świetne! W tym przypadku odpowiedni będzie nosework lub kurs tropienia. Praca węchowa jest dla psa czymś naturalnym ale też 15 minut węszenia męczy bardziej niż 45 minutowy spacer. Zabawki inteligentne dla psa w typie węchowym też wspomagają rozwój i zmuszają do samodzielnego myślenia. Nie pozwólmy psu na nudę ponieważ ma to bardzo złe skutki, a przecież nie braliśmy go dla ozdoby.

Z psem po przejściach, schroniskowym, tak samo możemy spędzać czas wolny. Zadbajmy przede wszystkim o jego komfort, dajmy mu czas na zapoznanie z nami i miejscem w jakim będzie przebywał. Pozwólmy mu na oswojenie się z nową sytuacją, a z czasem wprowadzajmy treningi tego do czego ma predyspozycje. Obserwujmy naszego psa i dopasujmy pod niego nasze aktywności. Jeśli boryka się z jakimiś problemami pomóżmy mu przez nie przejść i przezwyciężyć.  Skonsultujmy się też z dobrym behawiorystą, aby doradził jak z nim pracować, a nawet polecił odpowiedne wspólne zajęcia lub aktywności.

Mamy tyle możliwości na spędzanie aktywnego trybu życia z psem, że każdy znajdzie dla siebie coś odpowiedniego. Aktywność z psem to sama przyjemność która sprzyja budowaniu więzi, zaufania ale również świetnej sylwetce oraz samopoczuciu. To niesamowite obserwować jak pies czerpie przyjemność z każdej aktywności ze swoim przewodnikiem jednocześnie ucząc się nowych rzeczy. Sprawmy tą przyjemność sobie i naszemu przyjacielowi, a od razu poczujemy się lepiej.

Jak widać nasze najczęstsze noworoczne postanowienia pokrywają się ze spędzaniem większej ilości czasu z naszym psem w sposób pozytywny. Możemy przy tym zrzucić zbędne kilogramy, zbędny stres i być lepszym przewodnikiem psa.

Wybane dla Ciebie

Suplementy dla psa

Nawet najlepiej zbilansowana dieta nie uchroni naszego psa przed niedoborem witamin, minerałów oraz innych składników, które wspomagają jego prawidłowy rozwój i zdrowie. Suplementy pomagają w uzupełnieniu niedoborów i wzbogacają codzienną dietę.
Suplementy najlepiej stosować u szczeniąt i młodych psów by wspierać ich intensywny rozwój i wzrost ale również u starszych i schorowanych piesków by wspomóc ich odporność. Stosuje się je również przy chorobach skórnych, sierści / włosów, pazurów. Przy sportowych psach by wspomóc uzupełnianie nadmiernie utracanych podczas wysiłku minerały oraz wspomóc stawy i mięśnie. Także przy problemach pokarmowych, alergiach oraz diecie BARF. Stosuje się je także po sterylizacji i kastracji.

czytaj

Beagle

Uparty i nieustępliwy pies gończy od wielu lat coraz popularniej utrzymywany jako pies towarzyszący. Wyhodowany jako pies myśliwski, gończy obecnie uznawany za wspaniałego psa rodzinnego.

czytaj

Dogoterapia – czy każdy pies może zostać terapeutą?

Dogoterapia, czyli tzw. “pies terapeuta” to coraz popularniejsza forma wsparcia. Pomimo że stosuje się ją już od wielu lat, to właśnie teraz najbardziej ona ewoluuje. Osoby, które zmagają się z chorobami, często zastanawiają się nad przygarnięciem takiego zwierzęcia, lecz wtedy rodzi się pytanie – czy każdy psiak jest odpowiedni do tego zadania? Udzielimy odpowiedzi na to pytanie, a także opowiemy krótko o tym, czym jest dogoterapia i dlaczego zdobywa ona coraz to większe grono swoich zwolenników.

czytaj

10 ras koni i kuców, które powinieneś znać

Ludzie zajmują się hodowlą koni i kuców od wieków, dzięki czemu występują one w różnych rozmiarach i umaszczeniach. Są niezwykle imponujące i potężne oraz niewielkie i drobne, smukłe, kwadratowe, z długą grzywą i lśniącą sierścią albo puchate. Wymieniać można by bez końca. Poznajmy dzisiaj dziesięć najpopularniejszych ras koni i kuców, które każdy powinien znać!

czytaj

  • ZDROWY PUPIL

  • Zobacz bezpłatne poradniki dotyczące pielęgnacji i żywienia małych zwierząt domowych. Więcej materiałów w dziale Pobierz