Mój kot to niszczyciel

Spełnione marzenie o posiadaniu miauczka w domu zakończyło się nieprzespanymi nocami i zniszczonymi meblami? Ciągle się zastanawiasz jak do tego doszło? Prawdopodobnie popełniłeś klika błędów. Oto najczęstsze problemy nowych właścicieli zwierząt.
AUTOR: Redakcja

Kot sika poza kuwetą

Jest to dość powszechny problem. Młode kotki muszą nauczyć się korzystania z kuwety. Jednak jeśli ten problem nie znika, należy szukać przyczyn. Zanim jednak przeanalizujesz swoje zachowanie warto zbadać kota u weterynarza. Może jego wypróżnianie się po za kuwetą jest oznaką choroby. Koniecznie trzeba to wykluczyć. Kiedy jednak okaże się, że kot jest zdrów, to na co zwracać uwagę? Po pierwsze kuweta. Nie może ona stać zbyt blisko jedzenia. Jest to niehigieniczne i nieprzyjemne dla naszego kota. Po drugie żwirek. Należy wybrać taki aby był odpowiedni dla łapek naszego pupila, a jednocześnie nie pylił. Tutaj nie ma dobrego rozwiązania. Na rynku istnieje wiele opcji: bentonit, tofu, silikon, pellet. Należy przetestować kilka propozycji i sprawdzić, która jest dla niego odpowiednia. Warto zwrócić uwagę na zapach żwirku. Nie każdy może pasować naszemu kotu. Jeśli nie polubi żadnej propozycji możemy skorzystać z opcji bezzapachowej. Po trzecie zbyt mała kuweta. Na początku zainwestowałeś w mają, niską kuwetę, z której Twój kot korzystał i nagle przestał? Może kuweta zrobiła się dla niego zbyt mała. Pamiętaj, że nasz przyjaciel musi poruszać się w niej swobodnie. Po czwarte ilość kotów w domu. Jeśli masz dwa koty to i musisz mieć dwie kuwety. Jeden osobnik czując zapach drugiego może nie chcieć korzystać z tego samego miejsca. No i ostatni punkt ale równie ważny to częstotliwość sprzątania kuwety. Nie dopuszczamy do sytuacji, w której kot już nie ma miejsca na spokojne wypróżnienie. Jeśli wychodzisz na cały dzień do pracy, po powrocie koniecznie wyczyść kuwetę. Najlepiej sprzątać kotu krótko po jego wypróżnieniu. Pamiętaj o systematycznym wymienianiu całego żwirku oraz myciu kuwety. O ironio, nie używaj do tego detergentów, ponieważ kot czujący inny, silny zapach może nie załatwić się do nawet tak czystej, nowej kuwety.

Kot niszczy meble

Kot drapie. W ten sposób znaczy swój teren i nie jest to złośliwe zachowanie. Drapanie najczęściej świadczy o tym, że nasz kot chce zachęcić leniwego opiekuna do zabawy, odreagować stres, oznaczyć teren albo prowokować do działania. Na takie zachowanie opiekunowie najczęściej reagują krzykiem, rzucaniem w kota różnych przedmiotów bądź leją go wodą. Jest to kompletnie nierozsądne zachowanie. Powoduje ono, że kot pod wpływem stresu narobi jeszcze więcej szkód i straci do opiekuna zaufanie. Jak więc poradzić sobie z tym problemem? Zainwestować w dobry drapak! Taki gadżet to podstawa. Drapak musi być solidny, wykonany z trwałych i bezpiecznych elementów. Najlepiej aby był piętrowy, by kot mógł się po nim wspinać. Ważne jest ustawienie drapaka w odpowiednim miejscu. Najlepiej takim, gdzie kot lubi przebywać i skąd będzie miał dobry widok. Jeśli nasz pupil nadal drapie inne przedmioty, możemy zainteresować go czymś innym, np. zabawą. Rozładowanie energii w taki sposób uspokoi naszego pupila.

Co z tymi firankami

Zawsze miałeś piękne, ozdobne firanki, a wracając do domu widzisz na nich szczęśliwego kota? Niestety to powszechny problem. Koty czują potrzebę wspinania. Jeśli od małego firanki nie będą interesowały naszego pupila, znajdując się tak wysoko nad ziemią, że nawet ich nie zauważy, to istnieje duża szansa, że później je zignoruje. Jeśli jednak nagle zacznie się nimi interesować warto odciągnąć jego uwagę zabawą. Należy sprawdzić czy firanka nie przeszkadza naszemu pupilowi w swobodnym przemieszczaniu się po parapecie. Jak zawiodą wszystkie możliwości zostaje behawiorysta. Możliwe także, że kot z wiekiem straci nimi zainteresowanie.

Kot drapie w drzwi

Tak jak już wcześniej wspomnieliśmy drapanie do drzwi może być oznaką znaczenia terenu bądź zwrócenia na sobie uwagi. To kolejny powód aby wyposażyć swój dom w dobry drapak. Jednak jeśli Twój kot drapie w drzwi sypialni może czuć się samotny. Idąc spać zostawiasz go samego a to powoduje niepokój. Warto kupić zabawki, które zajmą naszego mruczka w nocy, a także zainwestować w dobre legowisko. Wtedy obydwoje wyśpicie się fenomenalnie.

Wybane dla Ciebie

Wakacje z psem

Wakacje z naszym psem mogą być wspaniałym doświadczeniem idąc nam wiele niezapomnianych wspomnień. Przed wyjazdem warto jednak przemyśleć kilka ważnych kwestii i przygotować się odpowiednio.

czytaj

Przysmaki dla psa

Pomimo bardzo bogatego asortymentu gotowych smakołyków dla psa warto rozważyć wykonanie ich samemu. Pamiętajmy żeby do smaczków i potraw przygotowywanych dla psów nie dodawać składników dla nich niebezpiecznych. Kakao, rodzynki, cebula, czosnek czy szczypior, orzechy makadamia, pestki niektórych owoców a także ksylitol są dla psów silnie toksyczne. Zjedzenie ich przez psa nawet w pozornie niewielkich ilościach może skutkować poważnymi problemami zdrowotnymi a nawet śmiercią zwierzęcia.

czytaj

Letnie gadżety dla psa

Od 21 czerwca cieszymy się latem. Letnie upały potrafią być bardzo dokuczliwe, szczególnie dla naszych piesków. Na szczęście, na rynku jest wiele udogodnień i gadżetów, które pomogą się ochłodzić i zapewnią godziny świetnej zabawy! Czy spośród nich jest taki, którego jeszcze nie przetestowałeś?

czytaj

Cukrzyca kotów

Cukrzyca to choroba metaboliczna o bardzo złożonej etiologii. To także jedna z najczęstszych chorób kotów, która prowadzi do niewydolności innych narządów, m.in. serca, nerek, oczu. Na rozwój choroby wpływ ma wiele czynników, m.in.: predyspozycje rasowe, brak aktywności fizycznej, otyłość/nadwaga, występowanie innych chorób, nieprawidłowa dieta.

czytaj

  • ZDROWY PUPIL

  • Zobacz bezpłatne poradniki dotyczące pielęgnacji i żywienia małych zwierząt domowych. Więcej materiałów w dziale Pobierz