Obroża, czy szelki – co wybrać?

Jednym z najczęstszych dylematów np. przy robieniu wyprawki, bądź przygarnięciu nowego zwierzaka, jest kwestia tego, czy na spacerach lepiej sprawdza się obroża, czy może jednak szelki? Na to pytanie nie da się odpowiedzieć jednoznacznie, dlatego postanowiliśmy rozłożyć ten temat na części pierwsze.
AUTOR: Sara Migaj

Obroża – większa kontrola nad czworonogiem

Obroże i szelki posiadają swoich miłośników, jak i tych, którzy są absolutnie przeciwni poszczególnej z form trzymania psiaka pod kontrolą, co więc wybrać?

Jakie są więc plusy obroży?

Warto wspomnieć, że zapewnia ona większą kontrolę nad zwierzakiem podczas spacerów niż szelki. Wynika to z tego, że w bardzo prosty sposób możemy czuwać nad jego szyją, jak i głową. Mówi się także, że to właśnie obroża uczy sierściuchów dyscypliny. Z tego właśnie powodu jest ona polecana szczególnie dla właścicieli, którzy decydują się na profesjonalną tresurę swojego psyjaciela. 

Przechodząc do minusów…

Nie da się ukryć, że niestety obraża oplata szyję psiaka, a co za tym idzie, sprawia, że spacery niekoniecznie są komfortowe. Każde gwałtowne pociągnięcie może być bolesne dla zwierzaka, a co więcej, obroża mimo wszystko znajduje się tuż przy krtani, czy też przełyku, jak i głowy psiaka, dlatego będzie ona odczuwalna w każdym momencie jej noszenia.

Z uwagi na większą kontrolę nad psem właśnie przy używaniu obroży, jest ona polecana zwierzakom, które wykazują agresję i mogą być niebezpieczne podczas spacerów dla innych osobników.

A jakie są za to plusy szelek?

Szelki są jednym z najbardziej naturalnych produktów dla zwierzaków pod względem ich noszenia i braku odczuwania. Jest im w nich niemal tak wygodnie, jak ludziom podczas chodzenia po domu w ulubionych kapciach. Nie musicie się więc obawiać, że psiak będzie czuł się w nich niekomfortowo bądź też, że coś zacznie go uciskać. Pamiętajcie, że w odróżnieniu od obroży, szelki są nakładane na ciało (kręgosłup, brzuch), a nie na szyję – poczucie dyskomfortu jest naprawdę niewielkie.

Porozmawiajmy o minusach

Niestety szelki nie sprawdzają się u psów zarówno niewielkiej postury, jak i tych, które mają problem z nadwagą. W tym przypadku lepiej sięgnąć po obrożę i jako priorytet stanowczo wziąć bezpieczeństwo zwierzaka, by w konsekwencji nie obawiać się o jego niespodziewane “wyślizgnięcie się” ze smyczy podczas spaceru.

Warto na spokojne przemyśleć wszelkie za i przeciw obu z opcji i przede wszystkim wziąć pod uwagę: temperament swojego psa oraz jego upodobania. Obroża może okazać się strzałem w dziesiątkę na start, natomiast szelki mogą stać się dobrym kompanem w późniejszych miesiącach życia zwierzaka. Pamiętaj, by do wszystkiego podchodzić metodą prób i błędów, ale zawsze jako priorytet bierz komfort i bezpieczeństwo swojego psyjaciela! 

Jeśli zastanawiasz się, po jaki dokładnie produkt sięgnąć, to warto zapoznać się z produktami marki Trixie, która posiada wiele dostępnych opcji z dbałością o najwyższą jakość produktu i zadowolenie psiaków.

Wybane dla Ciebie

Suplementy dla psa

Nawet najlepiej zbilansowana dieta nie uchroni naszego psa przed niedoborem witamin, minerałów oraz innych składników, które wspomagają jego prawidłowy rozwój i zdrowie. Suplementy pomagają w uzupełnieniu niedoborów i wzbogacają codzienną dietę.
Suplementy najlepiej stosować u szczeniąt i młodych psów by wspierać ich intensywny rozwój i wzrost ale również u starszych i schorowanych piesków by wspomóc ich odporność. Stosuje się je również przy chorobach skórnych, sierści / włosów, pazurów. Przy sportowych psach by wspomóc uzupełnianie nadmiernie utracanych podczas wysiłku minerały oraz wspomóc stawy i mięśnie. Także przy problemach pokarmowych, alergiach oraz diecie BARF. Stosuje się je także po sterylizacji i kastracji.

czytaj

Beagle

Uparty i nieustępliwy pies gończy od wielu lat coraz popularniej utrzymywany jako pies towarzyszący. Wyhodowany jako pies myśliwski, gończy obecnie uznawany za wspaniałego psa rodzinnego.

czytaj

Dogoterapia – czy każdy pies może zostać terapeutą?

Dogoterapia, czyli tzw. “pies terapeuta” to coraz popularniejsza forma wsparcia. Pomimo że stosuje się ją już od wielu lat, to właśnie teraz najbardziej ona ewoluuje. Osoby, które zmagają się z chorobami, często zastanawiają się nad przygarnięciem takiego zwierzęcia, lecz wtedy rodzi się pytanie – czy każdy psiak jest odpowiedni do tego zadania? Udzielimy odpowiedzi na to pytanie, a także opowiemy krótko o tym, czym jest dogoterapia i dlaczego zdobywa ona coraz to większe grono swoich zwolenników.

czytaj

10 ras koni i kuców, które powinieneś znać

Ludzie zajmują się hodowlą koni i kuców od wieków, dzięki czemu występują one w różnych rozmiarach i umaszczeniach. Są niezwykle imponujące i potężne oraz niewielkie i drobne, smukłe, kwadratowe, z długą grzywą i lśniącą sierścią albo puchate. Wymieniać można by bez końca. Poznajmy dzisiaj dziesięć najpopularniejszych ras koni i kuców, które każdy powinien znać!

czytaj

  • ZDROWY PUPIL

  • Zobacz bezpłatne poradniki dotyczące pielęgnacji i żywienia małych zwierząt domowych. Więcej materiałów w dziale Pobierz