Obroża, czy szelki – co wybrać?

Jednym z najczęstszych dylematów np. przy robieniu wyprawki, bądź przygarnięciu nowego zwierzaka, jest kwestia tego, czy na spacerach lepiej sprawdza się obroża, czy może jednak szelki? Na to pytanie nie da się odpowiedzieć jednoznacznie, dlatego postanowiliśmy rozłożyć ten temat na części pierwsze.
AUTOR: Sara Migaj

Obroża – większa kontrola nad czworonogiem

Obroże i szelki posiadają swoich miłośników, jak i tych, którzy są absolutnie przeciwni poszczególnej z form trzymania psiaka pod kontrolą, co więc wybrać?

Jakie są więc plusy obroży?

Warto wspomnieć, że zapewnia ona większą kontrolę nad zwierzakiem podczas spacerów niż szelki. Wynika to z tego, że w bardzo prosty sposób możemy czuwać nad jego szyją, jak i głową. Mówi się także, że to właśnie obroża uczy sierściuchów dyscypliny. Z tego właśnie powodu jest ona polecana szczególnie dla właścicieli, którzy decydują się na profesjonalną tresurę swojego psyjaciela. 

Przechodząc do minusów…

Nie da się ukryć, że niestety obraża oplata szyję psiaka, a co za tym idzie, sprawia, że spacery niekoniecznie są komfortowe. Każde gwałtowne pociągnięcie może być bolesne dla zwierzaka, a co więcej, obroża mimo wszystko znajduje się tuż przy krtani, czy też przełyku, jak i głowy psiaka, dlatego będzie ona odczuwalna w każdym momencie jej noszenia.

Z uwagi na większą kontrolę nad psem właśnie przy używaniu obroży, jest ona polecana zwierzakom, które wykazują agresję i mogą być niebezpieczne podczas spacerów dla innych osobników.

A jakie są za to plusy szelek?

Szelki są jednym z najbardziej naturalnych produktów dla zwierzaków pod względem ich noszenia i braku odczuwania. Jest im w nich niemal tak wygodnie, jak ludziom podczas chodzenia po domu w ulubionych kapciach. Nie musicie się więc obawiać, że psiak będzie czuł się w nich niekomfortowo bądź też, że coś zacznie go uciskać. Pamiętajcie, że w odróżnieniu od obroży, szelki są nakładane na ciało (kręgosłup, brzuch), a nie na szyję – poczucie dyskomfortu jest naprawdę niewielkie.

Porozmawiajmy o minusach

Niestety szelki nie sprawdzają się u psów zarówno niewielkiej postury, jak i tych, które mają problem z nadwagą. W tym przypadku lepiej sięgnąć po obrożę i jako priorytet stanowczo wziąć bezpieczeństwo zwierzaka, by w konsekwencji nie obawiać się o jego niespodziewane “wyślizgnięcie się” ze smyczy podczas spaceru.

Warto na spokojne przemyśleć wszelkie za i przeciw obu z opcji i przede wszystkim wziąć pod uwagę: temperament swojego psa oraz jego upodobania. Obroża może okazać się strzałem w dziesiątkę na start, natomiast szelki mogą stać się dobrym kompanem w późniejszych miesiącach życia zwierzaka. Pamiętaj, by do wszystkiego podchodzić metodą prób i błędów, ale zawsze jako priorytet bierz komfort i bezpieczeństwo swojego psyjaciela! 

Jeśli zastanawiasz się, po jaki dokładnie produkt sięgnąć, to warto zapoznać się z produktami marki Trixie, która posiada wiele dostępnych opcji z dbałością o najwyższą jakość produktu i zadowolenie psiaków.

Wybane dla Ciebie

Wprowadzenie drugiego kota do domu – jak zrobić to dobrze?

Dokacanie nigdy nie jest prostym zadaniem. Koty to zwierzęta terytorialne, dlatego gdy dotychczas mieszkały same, będą czuły potrzebę ochrony swojej przestrzeni, a każde nowe zwierzę będzie traktowane jako intruz. Czy istnieje w takim razie dobry sposób na zapoznanie ze sobą kociaków? Oczywiście, że tak! Warto przed całym procesem poznać kilka złotych zasad, a dokacanie wcale nie będzie aż tak uciążliwe.

czytaj

Depresja u psów

Depresja może wydawać nam się chorobą dotycząca wyłącznie ludzi, jednak, jak pokazują najnowsze doniesienia naukowe może dotyczyć również psów.
U psów w przeciwieństwie do ludzi wyklucza się raczej czynniki biochemiczne czy też genetyczne jako te powodujące depresję. Uważa się, że główną przyczyną obniżenia nastroju w przypadku psów są czynniki środowiskowe.

czytaj

Triaditis u kota

Jednymi ze schorzeń, które stosunkowo często dotykają koty, są 1. Cholangiohepatitis, czyli zapalenie pęcherzyka i dróg żółciowych, 2. Pancreatitis, czyli zapalenie trzustki, oraz 3. Choroba zapalna jelit, znana jako IBD (Inflammatiory Bowel Disease). Te trzy schorzenia, występujące w tym samym czasie, znane są jako TRIADITIS. Dlaczego jednak dzieje się tak, że choroby te mają tendencję […]

czytaj

Zagrożenia dla zwierząt ze strony komarów

Komary mogą być wektorami wielu niebezpiecznych dla zwierząt wirusów, bakterii, pierwotniaków oraz nicieni. W ostatnich latach podróżujemy coraz więcej i częściej z naszymi pupilami w rejony świata, w których mogą być one narażone na zachorowanie.

czytaj

  • ZDROWY PUPIL

  • Zobacz bezpłatne poradniki dotyczące pielęgnacji i żywienia małych zwierząt domowych. Więcej materiałów w dziale Pobierz