Odpowiedzialna adopcja

Adopcja zwierzaka musi być przemyślaną decyzją o której decydują wszyscy domownicy. Za nim zdecydujesz się na zwierzaka dla siebie trzeba pamiętać, że KAŻDE stworzenie będące pod opieką schroniska czy fundacji ma za sobą własny bagaż doświadczeń i przeżyć, dla tego też zanim zdecydujemy się na adopcję musimy jak najwięcej dowiedzieć się o historii danego zwierzaka. Każdy taki przyszły „adopciak” ją posiada.
AUTOR: Redakcja

Czas czytania: 5 min

Skąd czerpać informacje na temat zwierzęcia

Takie informacje możemy uzyskać w schronisku lub fundacji w których znajduję się dany bezdomniak. Przed adopcją ważne jest również by zastanowić się,  czy jest to właściwy moment na taką decyzję, czy możemy sobie pozwolić na psa/kota, czy m.in. nie planujemy dłuższych wyjazdów w najbliższym czasie. Jeżeli chodzi ci po głowie adopcja zwierzaka z myślą o dzieciach przygotuj je na przyjęcie zwierzaka, wytłumacz im co mogą robić a czego nie. Zwierzę nie jest zabawką, którą mogą szarpać, szczypać czy ciągnąć za ucho i ma swoje potrzeby. Bądź stanowczy ponieważ takie złe zachowanie dziecka może mieć negatywne skutki i skończyć się podrapaniem bądź ugryzieniem przez zwierzę . Nakreśl swoim pociechom zakres ich obowiązków wobec nowego domownika i konsekwentnie wspieraj w tych zadaniach motywując je wspólnym szkoleniem, zabawą czy spacerami. Jeżeli jednak czujesz, że Cię to w jakiś sposób przerasta nie decyduj się na zwierzaka a dzieciom kup pluszową zabawkę. Pewna kobieta (matka, dwoje małych dzieci) adoptowała kota. Kot był ze schroniska. Po wstępnej rozmowie z opiekunami ze schroniska  kotek miał być spokojny i niesprawiający problemów. Oczywiście ta mama była uprzedzona, że kocię może się zmienić bo jest to jeszcze kocie dziecko i tak naprawdę czas pokaże jaki będzie. Kot był grzeczny ale tylko przez chwilę.  Kociątko znalazło się na „swoim terenie” zaczęło adaptować się w nowym miejscu, dorastać, szaleć. Dla ludzi mających do czynienia ze zwierzętami jest to całkiem normalne, bo przecież kociak to kociak. Bawi się, zaczepia i potrzebuje mnóstwo u wagi. Dla mamy dwójki malutkich dzieci było tego stanowczo za dużo i by  pozbyć się „problemu” wywieźli kota na wieś…  Historia prawdziwa i niestety niezbyt szczęśliwa. Takich sytuacji jest naprawdę wiele

Zdarza się, że właściciel kota/psa decyduje się na kolejną adopcję.

Zanim zdecydujesz się na taki krok, zastanów się czy taką decyzją o powiększeniu stada nie zrobisz rezydentowi krzywdy. Pamiętaj też by mierzyć siły na zamiary, Decyzja podjęta szybko, bez zastanowienia i braku wiedzy na temat zachowania zwierząt może różnie się skończyć, dla tego też daj sobie czas. Zapoznaj się z różnymi źródłami na temat zachowań zwierzaków, sygnałów przez nie wysyłanych itp., porozmawiaj z behawiorystą lub ludźmi mającym większe doświadczenie w tym zakresie. W schroniskach znajdują się za równo młode zwierzaki jak i te starsze. Adoptując szczeniaka/kociaka musisz pamiętać, że wiąże się to wychowywaniem od podstaw, wprowadzeniem go w otaczający świat.  Przyzwyczajenie do dzieci, innych zwierząt, komunikacji miejskiej, jazdy samochodem itp. Pamiętaj również, że mogą cię czekać nieprzespane noce, sprzątanie, gdy szczeniakowi lub kociakowi  zdarzy się załatwić swoje potrzeby w domu.  Pies lub kot  w wieku dorosłym przeważnie jest to zwierzę naznaczone czyli swoje zachowania opiera na doświadczeniu. Jeśli więc zdecydujesz się na  takiego psa/kota, licz się z tym, że czeka was wspólna praca, oswajanie oraz pokazanie, że ze strony człowieka nie zawsze spotykać go będzie krzywda. Wybór starszego zwierzaka oznacza świadome decydowanie się na opiekę, leczenie oraz szybsze odejście naszego nowego towarzysza..


Jeżeli więc poważnie myślisz o adopcji zastanów się i odpowiedz sobie na pytania :                   

Adoptowane zwierzątko to duże wyzwanie, czy jesteś gotowy na taką rewolucję w swoim dotychczasowym poukładanym życiu?  Kiedy zaadoptujesz zwierzaka stanie się on ogromną częścią twojego życia, to nie tylko zabawa. To również nauka, opieka i trosk. Czy jesteś w stanie przeznaczyć na niego swój czas i pieniądze? Adopciak to tona bezinteresownej miłości i wielkiej radości, która czasem potrafi dać nieźle popalić. Zrobi dziurę w ścianie, pogryzie buty, zabrudzi dywany, zje kartę do bankomatu, rozniesie śmieci, a nawet w różnych miejscach domu załatwi swoje potrzeby.  Dlatego decydując się na adopcję powinieneś mieć w sobie duże pokłady spokoju, cierpliwości i tonę miłości.  Czy jesteś w stanie podjąć takie wezwanie?

Jeżeli na wszystkie pytania odpowiedziałeś TAK to jesteś gotowy by adoptować psiaka lub Kociaka.

Ale pamiętaj… Decydując się na zwierzątko pamiętaj, że zwierzę to żywa istota, przyjaciel i kompan na całe życie, biorąc pod swój dach tą puchatą kulkę bierzesz na siebie nie tylko odpowiedzialność ale i mnóstwo obowiązków jakie niesie ze sobą posiadanie takiego stworzonka. One obdarzają bezwarunkową miłością, dają ogromną dawkę radości – decydując się na zwierzaka (nie ważne czy jest rasowy czy nie) zyskujesz przyjaciela na całe życie, ta przyjaźń jest czysta jak łza bo ten mały przyjaciel nigdy Cię nie zawiedzie, wyczuje Twój smutek, a kiedy Ty będziesz się cieszyć będzie tą radość dzielił z Tobą.

Wybrane dla Ciebie

Jak oswoić szczura?

Myślisz o kupnie lub przygarnięciu szczurów? A może zawitały one już w Twoim domu? Kluczowe jest ich prawidłowe oswojenie, aby czuły się bezpiecznie w Twoim towarzystwie i pozwalały brać się na ręce, gdy to konieczne. Podpowiemy Ci, w jaki sposób możesz przyzwyczaić do siebie zarówno młode szczurki, jak i te nieco starsze.

czytaj

W jaki sposób papugi korzystają ze stóp?    

Każdy właściciel papug, na pewno co najmniej zauważył, że ptaki te potrafią schwytać jedzenie w łapkę, manipulować nim, rozgryzać. W jakim celu to robią? Aby dostać się pysznej zawartości orzecha, kory czy owocu. Jednak czy zwróciliście uwagę, której łapki używa papuga?

czytaj

Rozmowa z Jagodą Matejczuk i Agnieszką Giemzą z Woof Flyball Team Wrocław

Rekordowe 25 drużyn z 15 klubów. Tak w największym skrócie zapowiada się Wielka WOOFowska, czyli ogólnopolskie zawody flyball w miejscowości Malin pod Wrocławiem. Impreza odbędzie się w dniach 20-21 kwietnia. Przeczytaj rozmowę z Jagodą Matejczuk i Agnieszką Giemzą, trenerkami WOOF Flyball Team.

czytaj

Szczeniak w domu. Poradnik odpowiedzialnej rodziny

Zanim szczeniak przekroczy drzwi naszego domu, warto przygotować „listę wyprawkową”. Oczywiście, oczekiwanie na szczeniaka nie jest tym samym co oczekiwanie na dziecko, ale to również przełomowy moment w naszym życiu. Jak się do niego przygotować? Przeczytaj artykuł i sprawdź, o czym nie możesz zapomnieć.

czytaj

  • ZDROWY PUPIL

  • Zobacz bezpłatne poradniki dotyczące pielęgnacji i żywienia małych zwierząt domowych. Więcej materiałów w dziale Pobierz