
Otyłość u kotów – profilaktyka i terapia
Czas czytania: 3 min
Należą do nich: przekarmianie kota i błędy żywieniowe (najczęstszy czynnik), predyspozycje rasowe, brak aktywności fizycznej, podawanie niektórych tabletek hormonalnych, które mogą powodować niepohamowany apetyt, zabieg kastracji (sam zabieg nie powoduje otyłości, ale w jego wyniku dochodzi do zmian w gospodarce hormonalnej organizmu, co powoduje spowolnienie metabolizmu).
Kot po osiągnięciu dojrzałości i zakończeniu wzrostu osiąga optymalną masę ciała. Prawidłowa waga nie powinna zmieniać się o więcej niż 10% od tej optymalnej wartości. Przekroczenie jej o 15% świadczy już o nadwadze, a 20-30% o otyłości.
Niestety coraz więcej kotów jest otyłych. Choroba ta prowadzi do skrócenia wieku życia, zaburzeń ortopedycznych (m.in. zwyrodnienia stawów, zerwania więzadeł), cukrzycy, nadczynności kory nadnerczy, niedoczynności tarczycy, chorób układu krążenia, chorób układu oddechowego oraz do dysfunkcji układu płciowo – moczowego. Otyłość zwiększa także ryzyko wystąpienia nowotworów.
Otyłe koty szybciej się męczą, mają problem z poruszaniem się, co wpływa na pogorszenie jakości ich życia. Jak rozpoznaje się otyłość? Podstawą jest ocena wizualna, pomiary morfometryczne i badanie palpacyjne. Do prawidłowego szacunku kondycji ciała stosuje się ocenę kondycji ciała, czyli body condition score (BCS). Metoda ta opiera się na czterech kryteriach: wyczuwalności żeber, zarysu talii i brzucha, ilości masy mięśniowej i ilości tkanki tłuszczowej pod skórą.
U kota z nadwagą żebra będą wyczuwalne, ale wcięcie w talii jest słabo dostrzegalne. W przypadku kota otyłego żebra są trudniej wyczuwalne, obficie pokryte tkanką tłuszczową, a talia jest niewidoczna. Po prawidłowym rozpoznaniu otyłości u kota należy rozpocząć odpowiednią terapię.


Proces odchudzania jest procesem długotrwałym, powolnym, związanym ze zmianą nawyków żywieniowych. Konieczne jest ustalenie odpowiedniej diety, w czym pomoże nam lekarz weterynarii lub dietetyk zwierzęcy. Dieta musi być odpowiednio zbilansowana. Sama redukcja dziennej dawki może prowadzić do niedoborów, więc ważne jest, aby w ułożeniu diety pomógł nam specjalista. Istotne jest, aby nie przekarmiać naszego zwierzęcia.
Bardzo ważna jest także zapewnienie odpowiedniej dawki ruchu. Jakie są sposoby walki z otyłością? W odchudzaniu pomocne będą: bieżnia sucha i mokra, masaż odchudzający i elektrostymulacja. Koty wbrew powszechnej opinii tolerują (niektóre nawet lubią) ćwiczenia w wodzie. Z początku będzie to dla nich stresujące, dlatego ważne jest, aby pierwsze zabiegi nie zraziły ich. Oprócz ćwiczeń wykonywanych pod okiem specjalistów ważnym elementem terapii jest aktywność fizyczna. Regularne zabawy, a także spacery z kotem znacząco wpływają na poprawę stanu zdrowia.
Aktywność należy dobierać starannie ze względu na obciążenie stawów dodatkowymi kilogramami. Koty w zależności od predyspozycji rasowych powinny mieć zapewniony ruch w ilości 2-3 godzin w ciągu dnia. Czas trwania i intensywność zabaw musi być dostosowana do kondycji zwierzęcia. W tym miejscu warto zaznaczyć, że dla kota z reguły lepsza będzie krótka, ale intensywna aktywność. Należy także regularnie kontrolować masę ciała kota.
Odchudzenie kota jest kluczowe w jego powrocie do zdrowia i poprawy jakości jego życia. Najlepszą profilaktyką jest niedopuszczanie do nadwagi i otyłości, a uzyskać to można dzięki zapewnieniu aktywności oraz zachowaniu odpowiednich dawek pokarmowych.
Wybrane dla Ciebie
Najbardziej inteligentne zwierzęta świata – ranking i przykłady
Inteligencja w królestwie zwierząt manifestuje się na wiele poziomów. To fascynujący temat, który od lat budzi zainteresowanie naukowców. Czym jest inteligencja?
czytajŚlimaki – czy są niebezpieczne dla psów i kotów?
Ślimak sam w sobie nie jest trujący lub toksyczny dla psów i kotów. Może przenosić jednak pasożyty niebezpieczne dla tych zwierząt. Ponadto jeśli ślimak zjadł swoją ostatnią „kolację”, w postaci granulek zawierających metaldehyd – może stać się śmiertelnie niebezpieczny dla pupili.
czytajJak założyć hotelik dla psów? Katarzyna Pokora – magister inż. zootechnik, zoopsycholog i hodowca (podcast, zdjęcia)
Na czym polega prowadzenie hoteliku dla zwierząt? Jakie są największe wyzwania takiej działalności? Posłuchaj rozmowy z Katarzyną Pokorą – mgr inż. zootechnikiem, zoopsychologiem, hodowcą, wykładowcą i właścicielką hoteliku dla psów. Dobrego odbioru!
czytajCzy zwierzęta czerpią przyjemność z jedzenia?
Jedzenie to podstawowa potrzeba każdego żywego organizmu. Jednak czy zwierzęta czerpią z niego przyjemność, tak jak ludzie? To pytanie zadawane jest przez wielu właścicieli zwierząt oraz naukowców.
czytaj