Otyłość u kotów – profilaktyka i terapia

Szacuje się, że już nawet połowa zwierząt towarzyszących ma nadwagę lub jest otyła. Otyłość to stan patologiczny, chorobowy, który jest powodowany przez kilka czynników: przekarmianie kota i błędy żywieniowe (najczęstszy czynnik), predyspozycje rasowe, brak aktywności fizycznej, podawanie niektórych tabletek hormonalnych, które mogą powodować niepohamowany apetyt, zabieg kastracji (sam zabieg nie powoduje otyłości, ale w jego wyniku dochodzi do zmian w gospodarce hormonalnej organizmu, co powoduje spowolnienie metabolizmu).
AUTOR: Adrianna Iwan

Czas czytania: 3 min

Kot po osiągnięciu dojrzałości i zakończeniu wzrostu osiąga optymalną masę ciała. Prawidłowa waga nie powinna zmieniać się o więcej niż 10% od tej optymalnej wartości. Przekroczenie jej o 15% świadczy już o nadwadze, a  20-30% o otyłości. Niestety coraz więcej kotów jest otyłych. Choroba ta prowadzi do skrócenia wieku życia, zaburzeń ortopedycznych (m.in. zwyrodnienia stawów, zerwania więzadeł), cukrzycy, nadczynności kory nadnerczy, niedoczynności tarczycy, chorób układu krążenia, chorób układu oddechowego oraz do dysfunkcji układu płciowo – moczowego. Otyłość zwiększa także ryzyko wystąpienia nowotworów. Otyłe koty szybciej się męczą, mają problem z poruszaniem się, co wpływa na pogorszenie jakości ich życia. Jak rozpoznaje się otyłość? Podstawą jest ocena wizualna, pomiary morfometryczne i badanie palpacyjne. Do prawidłowego szacunku kondycji ciała stosuje się ocenę kondycji ciała, czyli body condition score (BCS). Metoda ta opiera się na czterech kryteriach: wyczuwalności żeber, zarysu talii i brzucha, ilości masy mięśniowej i ilości tkanki tłuszczowej pod skórą. Przy u kota z nadwagą żebra będą wyczuwalne, ale wcięcie w talii jest słabo dostrzegalne. W przypadku kota otyłego żebra są trudniej wyczuwalne, obficie pokryte tkanką tłuszczową, a talia jest niewidoczna. Po prawidłowym rozpoznaniu otyłości u kota należy rozpocząć odpowiednią terapię.

Proces odchudzania jest procesem długotrwałym, powolnym, związanym ze zmianą nawyków żywieniowych. Konieczne jest ustalenie odpowiedniej diety, w czym pomoże nam lekarz weterynarii lub dietetyk zwierzęcy. Dieta musi być odpowiednio zbilansowana. Sama redukcja dziennej dawki może prowadzić do niedoborów, więc ważne jest, aby w ułożeniu diety pomógł nam specjalista. Istotne jest, aby nie przekarmiać naszego zwierzęcia.  Bardzo ważna jest także zapewnienie odpowiedniej dawki ruchu. Jakie są sposoby walki z otyłością? W odchudzaniu pomocne będą: bieżnia sucha i mokra, masaż odchudzający i elektrostymulacja. Koty wbrew powszechnej opinii tolerują (niektóre nawet lubią) ćwiczenia w wodzie. Z początku będzie to dla nich stresujące, dlatego ważne jest, aby pierwsze zabiegi nie zraziły ich. Oprócz ćwiczeń wykonywanych pod okiem specjalistów ważnym elementem terapii jest aktywność fizyczna. Regularne zabawy, a także spacery z kotem znacząco wpływają na poprawę stanu zdrowia. Aktywność należy dobierać starannie ze względu na obciążenie stawów dodatkowymi kilogramami. Koty w zależności od predyspozycji rasowych powinny mieć zapewniony ruch w ilości 2-3 godzin w ciągu dnia. Czas trwania i intensywność zabaw musi być dostosowana do kondycji zwierzęcia. W tym miejscu warto zaznaczyć, że dla kota z reguły lepsza będzie krótka, ale intensywna aktywność.  Należy także regularnie kontrolować masę ciała kota. Odchudzenie kota jest kluczowe w jego powrocie do zdrowia i poprawy jakości jego życia. Najlepszą profilaktyką jest niedopuszczanie do nadwagi i otyłości, a uzyskać to można dzięki zapewnieniu aktywności oraz zachowaniu odpowiednich dawek pokarmowych.

Wybrane dla Ciebie

Siwienie u psów – przyczyny, opieka, stereotypy

Opiekunowie psów nieuchronnie będą musieli skonfrontować się ze starością swojego pupila. Za jedną z pierwszych oznak przyjmuje się siwienie. Najczęściej obejmuje pysk, włącznie z wibrysami. Następnie wędruje w górę głowy lub w kierunku szyi.

czytaj

Na czym polega dogoterapia? (podcast, zdjęcia)

Na czym polega dogoterapia? Jakie są rodzaje dogoterapii? Dziś, zgodnie z obietnicą, zabieramy Was do Bełchatowa. Posłuchaj 5. odcinka Pets World Podcast, w którym porozmawaliśmy z Mateuszem Cychem, dogoterapeutą i trenerem psów.

czytaj

Co może jeść kot?

Żywienie kotów to temat obszerny, który często wywołuje dyskusje, a nawet kontrowersje. Jedno jest jednak pewne – kot to bezwzględny mięsożerca, więc w jego misce powinny znajdować się produkty mięsne. Dieta kota powinna być odpowiednio zbilansowana, aby mógł on cieszyć się dobrym zdrowiem. Rodzi się więc pytanie: co może jeść kot?

czytaj

Jak opiekować się królikiem, który widzi na jedno oko?

Opieka nad zwierzęciem cierpiącym z powodu jakiejś niepełnosprawności, zawsze wiąże się z udogodnieniami, jakie właściciel musi mu zapewnić. Jak dbać o królika, który widzi świat jednym okiem?

czytaj

  • ZDROWY PUPIL

  • Zobacz bezpłatne poradniki dotyczące pielęgnacji i żywienia małych zwierząt domowych. Więcej materiałów w dziale Pobierz