Papuga nimfa – co potrzebujemy?

Wczoraj pisaliśmy o tym skąd wzięła się nimfa i dlaczego trzeba zastanowić się zanim podejmiemy decyzję o kupnie. Jeśli jednak zdecydowaliśmy się, że to właśnie nimfa będzie nowym domownikiem to koniecznie przeczytaj artykuł i dowiedz się czego do jej opieki potrzebujesz!
AUTOR: Agata Syrek

Czas czytania: 8 min

Po pierwsze: klatka

Choć nimfa to zwierzę nieduże, do życia potrzebuje przestrzeni i swobody. Nie można jej zatem umieścić w zbyt małej klatce, która będzie krępowała jej ruchy. Minimalne rozmiary klatki wynoszą zatem: 120 x 60 x 100 cm. Podczas jej zakupu warto zwrócić uwagę na materiał z jakiego klatka jest wykonana. Wśród dostępnych w sklepach zoologicznych produktów znaleźć można modele z metalu, czy plastiku. Wybierając ptasi domek należy także pamiętać o tym, by posiadał on odpowiednie zamknięcie oraz uchwyty umożliwiające swobodne przenoszenie klatki z miejsca na miejsce. Wielkie znaczenie ma również odległość między szczebelkami klatki. W przypadku hodowli nimfy nie mogę być one większe niż 2 cm. Klatka, w której przebywa papużka nie może stać na słońcu. Nie powinno się jej również umieszczać w takich pomieszczeniach, jak łazienka czy kuchnia. Dobrym miejscem do hodowania nimfy jest pokój dzienny, w którym spędzamy najwięcej czasu.

Po drugie: wyposażenie  

Zdaniem hodowców na jedną papużkę przypadają zazwyczaj dwa karminiki. W sklepach zoologicznych dostępne są karmniki wewnętrzne i zewnętrzne, zwykłe oraz automatyczne. Jeśli nie jesteśmy pewni, który z nich przypadnie do gustu naszemu pupilowi, wybierzmy dwa różne. Bez względu na rodzaj karmnika podczas umieszczania go w klatce należy zapewnić ptakowi swobodny do niego dostęp. W innym przypadku skrzydlak może mieć problem z pobieraniem pokarmu.  Niezbędnym elementem wyposażenia każdej ptasiej klatki jest również dozownik wody. Doświadczeni hodowcy polecają modele automatyczne, które należy zainstalować pomiędzy prętami klatki tak, by ptak mógł spokojnie ugasić pragnienie. Nimfy powinny mieć również stały dostęp do wapnia. W klatce warto więc umieścić kostkę wapienną. W ptasim domku powinny znaleźć się również żerdki o zróżnicowanej grubości np. 12-16 mm, umieszczone w połowie wysokości klatki. Sprzedawcy najchętniej polecają modele drewniane. Przygotowując pupilowi mieszkanie nie wolno pominąć baseniku do kąpieli. Najlepiej sprawdzają się te mocowane do pręcików. Na dnie klatki trzeba również wysypać czysty piasek.

Pamiętajmy, że nimfa to zwierzę towarzyskie. Jeśli zostawimy ją samą na dłuższy czas, może to negatywnie odbić się na jej zdrowiu.

Po trzecie: zabawa

Nimfy to papugi szczególnie aktywne. Im więcej zabawy im zapewnimy, tym lepiej będą się czuły. Nimfy uwielbiają wspinaczkę. Jednak prócz akcesoriów, które zapewnią zwierzęciu akurat ten rodzaj rozrywki, dobrze jest umieścić w klatce przyrządy służące do huśtania, żucia czy układania. Nimfy wykazują zainteresowanie również dzwoneczkami oraz sznureczkami z koralikami. Muszą być one jednak na tyle duże, by ptak nie był w stanie ich połknąć. Pamiętajmy o tym, by w klatce umieszczać tylko sprawdzone zabawki, wyprodukowane przez znane na rynku firmy. Wówczas będziemy mieć pewność, że są one dla ptaka bezpieczne.

Po czwarte: właściwa dieta

Dieta nimfy wcale nie jest skomplikowana. Ptaki te są typowymi miłośnikami ziaren. Chętnie jedzą proso, kanar, owies i słonecznik. Jeśli hodowca chce mieć pewność, że dostarcza mu właściwe składniki  w odpowiednich proporcjach, powinien sięgnąć po gotowe mieszanki dedykowane tym właśnie ptakom.  Produkty te bez problemu można nabyć we wszystkich sklepach zoologicznych. Mieszanki i granulaty dla naszych ulubieńców muszą być wysokiej jakości. Wówczas nie trzeba ptasiej diety uzupełniać dodatkiem witamin. Nimfy uwielbiają także owoce i warzywa (jabłko, gruszka, słodki ziemniak) oraz tzw. zieleninę  (szpinak, botwinka). W ich codziennej diecie nie może zabraknąć także wapna. Warto zaznaczyć, że nimfa dziennie powinna przyjmować około 75 ml pożywienia. Oczywiście nie należy sztywno trzymać się tych proporcji, ponieważ ptaki mogą mieć różne tempo jedzenia. Pamiętajmy, że prócz wymienionych wyżej elementów, skrzydlaki potrafią zjeść niemal wszystko. Jednak nie można podawać im produktów z wysoką zawartością soli bądź cukru. Unikajmy zatem rabarbaru, czekolady, awokado czy arbuza.


Piasek na dnie klatki?  

Podczas urządzania ptasiego domku nie można pominąć jednego bardzo ważnego elementu. Jest nim odpowiednia ściółka znajdująca się na dnie klatki. Choć kilka lat temu właściciele ptaków wykorzystywali w tym celu gazetę, obecnie dużo popularniejszy jest piasek. Stosowanie tego produktu pomoże utrzymać czystość w ptasim domku oraz ułatwi sprzątanie. Wybór odpowiedniego pisaku wcale nie jest prosty. Na rynku dostępna jest bowiem szeroka gama artykułów. Decydując się na kupno konkretnego produktu weźmy pod uwagę, że od jego jakości zależy zdrowie pupila, dlatego nie należy sugerować się tylko i wyłącznie ceną. Wielu wiodących na rynku producentów wzbogaca skład piasku o minerały, wapno, a także inne składniki będące źródłem mikro i marko elementów. Pamiętajmy o tym podczas zakupów.

Budka lęgowa

Budka lęgowa może zachęcić lub zniechęcić ptaki do rozmnażania. Przed jej zakupem warto zatem zasięgnąć opinii specjalisty. Porad na ten temat może udzielić wykwalifikowany personel sklepów zoologicznych lub hodowcy.  Nimfy zdecydowanie chętniej będą przebywać w budkach wykonanych z drzew liściastych. Podczas kupowania budki warto też zwrócić uwagę na jej zapach. Jeśli będzie on zbyt intensywny, skutecznie odstraszy samiczkę. W przypadku budek znaczenie ma również rozmiar. Wysokość budki nie powinna przekraczać 35-40 cm, długość natomiast 20-25 cm. Po czym poznać, że została ona zaakceptowana przez ptaka? Po tym, że skrzydlak chętnie do niej wchodzi i spędza w niej coraz więcej czasu.

Wymiana piasku to dobry moment do dezynfekcji wszystkich elementów klatki. Utrzymanie czynność jest bardzo ważne. Zabezpiecza bowiem środowisko, w jakim na co dzień przebywa zwierzę, przed rozwojem bakterii. Powstawaniu zarazków sprzyjają nie tylko odchody, ale też resztki jedzenia. Dlatego starannie należy umyć nie tylko samą klatkę, ale i całe jej wyposażenie.

Kilka wskazówek dotyczących pielęgnacji

Jeśli chcemy by nimfa cieszyła się dobrym zdrowiem, musimy zadbać także o jej wygląd.  W utrzymaniu właściwej higieny na pewno pomocy będzie basenik z wodą, który umożliwi skrzydlakowi kąpiel, przynajmniej dwa razy w tygodniu. Woda musi być jednak czysta i pozbawiona ewentualnych detergentów, jak mydło czy szampon.  Stosowanie tego typu produktów pozbawi ptaka  naturalnej osłony, która znajduje się na jego piórkach. Zdarza się, że niektóre nimfy nie wykazują zainteresowania basenikiem. Wówczas trzeba im pomóc w kąpieli, spryskując je np. czystką woda.
W przypadku nimfy trzeba również zadbać o jej pazurki. Mimo, że powinna je ona ścierać naturalnie za pomocą żerdzi, nie zawsze tak się dzieje. Nie trudno zauważyć, gdy są one za długie. Świadczą o tym odgłosy, jakie wydaje ptak poruszający się po dywanie. Do przycinania pazurków należy użyć specjalistycznych nożyczek lub cążek, które znajdziemy w sklepach zoologicznych. Wykonanie tego zabiegu nie będzie sprawiało trudności, jeżeli zapamiętamy, że nigdy nie obcinamy całego pazurka, tylko jego końcówkę.  Prócz pazurków nimfom przycina się także odrośnięte  pióra. U młodych ptaków bierzemy pod uwagę tylko pierwsze 6 lotek, u tych nieco starszych nawet 10.

Łączenie w pary

Aby nimfy mogły się rozmnażać muszą mieć przynajmniej 18 miesięcy. Zbyt młoda samiczka nie jest w stanie złożyć jaj. Ponadto starsze ptaki mają lepiej rozwinięty instynkt macierzyński, który ułatwia chów potomstwa. Nimfy to patki o łagodnej naturze. Podczas godów nie musimy martwić się o ich bezpieczeństwo. Jeśli jednak ptak żył dotychczas samotnie w klatce, drugiego osobnika nie można tak po prostu do niej włożyć. Istnieje bowiem ryzyko, że stały bywalec odrzuci nowego towarzysza. Dobrym rozwiązaniem jest umieszczenie drugiego ptaka w osobnej klatce tuż obok. Dzięki czemu będą one mogły się do siebie przyzwyczaić. W chwili, kiedy zauważymy, że ptaki przejawiają wzajemne zainteresowanie, spokojnie możemy je umieścić w jednej klatce.  Dobrym czasem na rozmnażanie jest wczesna wiosna. Wówczas też w naturalnym środowisku rozpoczynają się toki. W miejscu tym, warto dodać, że w czasie jednego sezonu samiczka możne znieść nawet do 40 jaj.

Wybrane dla Ciebie

W jaki sposób papugi korzystają ze stóp?    

Każdy właściciel papug, na pewno co najmniej zauważył, że ptaki te potrafią schwytać jedzenie w łapkę, manipulować nim, rozgryzać. W jakim celu to robią? Aby dostać się pysznej zawartości orzecha, kory czy owocu. Jednak czy zwróciliście uwagę, której łapki używa papuga?

czytaj

Rozmowa z Jagodą Matejczuk i Agnieszką Giemzą z Woof Flyball Team Wrocław

Rekordowe 25 drużyn z 15 klubów. Tak w największym skrócie zapowiada się Wielka WOOFowska, czyli ogólnopolskie zawody flyball w miejscowości Malin pod Wrocławiem. Impreza odbędzie się w dniach 20-21 kwietnia. Przeczytaj rozmowę z Jagodą Matejczuk i Agnieszką Giemzą, trenerkami WOOF Flyball Team.

czytaj

Szczeniak w domu. Poradnik odpowiedzialnej rodziny

Zanim szczeniak przekroczy drzwi naszego domu, warto przygotować „listę wyprawkową”. Oczywiście, oczekiwanie na szczeniaka nie jest tym samym co oczekiwanie na dziecko, ale to również przełomowy moment w naszym życiu. Jak się do niego przygotować? Przeczytaj artykuł i sprawdź, o czym nie możesz zapomnieć.

czytaj

Wielka WOOFowska 2024 (podcast)

Rekordowe 25 drużyn z 15 klubów. Tak zapowiada się Wielka WOOFowska, czyli ogólnopolskie zawody flyball w miejscowości Malin pod Wrocławiem. Impreza, której organizatorem jest WOOF Flyball Team, odbędzie się w dniach 20-21 kwietnia. Posłuchaj rozmowy z Jagodą Matejczuk i Agnieszką Giemzą, trenerkami WOOF Flyball Team Wrocław.  

czytaj

  • ZDROWY PUPIL

  • Zobacz bezpłatne poradniki dotyczące pielęgnacji i żywienia małych zwierząt domowych. Więcej materiałów w dziale Pobierz