Pielęgnacja kota długowłosego

Koty długowłose są piękne, majestatyczne a ich odpowiednio zadbana szata staje się ich ozdobą. Niestety bez odpowiedniej pielęgnacji długa sierść staje się matowa, kołtuni się co z kolei może nawet doprowadzić do poważnych problemów dermatologicznych.
AUTOR: Anna Siennicka

W jaki sposób odpowiednio pielęgnować kota długowłosego? Podstawą jest regularne wyczesywanie martwego już podszerstka. Wypadająca sierść zaczyna tworzyć kołtuny które nie usuwane mogą zamienić się w filc który utrudnia dopływ powietrza do skóry zwierzęcia co z kolei prowadzi do powstawania odparzeń a nawet zapalenia skóry.

Zdecydowanie lepiej sprawdza się częste ale krótkie przeczesywanie sierści niż długotrwałe, intensywne wyczesywanie unikniemy wówczas nadmiernego podrażnienia skóry.

U kota długowłosego kluczowe jest przeczesywanie rejonów ciała w których sierść jest delikatniejsza i bardziej miękka w związku z tym łatwiej się ona plącze. Warto zwrócić uwagę zwłaszcza na sierść za uszami, w pachwinach oraz na tylnej części ud. W miarę możliwości przeczesujemy te miejsca co dwa – trzy dni. Pozostałe partie ciała zazwyczaj wystarczy rozczesywać zazwyczaj raz w tygodniu.

Szczególną uwagę należy zwrócić na higienę okolic odbytu. Kotom długowłosym dużo łatwiej ubrudzić tylne nogi czy też ogon podczas wizyty w kuwecie. Zdarza się również , że w sierści zaplącze się kawałek żwirku.

Jeżeli nie ma wyraźnych wskazań medycznych nie zaleca się strzyżenia kota. Absolutnie nie powinno się tego robić kiedy kot jest narażony na działanie wyższych temperatur, na przykład w lecie, dużo łatwiej wtedy o poparzenie słoneczne a nawet udar cieplny. Kocia sierść działa jak termoizolacja i pozwala utrzymać odpowiednią temperaturę ciała. Warto jednak rozważyć delikatne przycięcie sierści w niektórych częściach ciała. Możemy podciąć sierść w okolicach odbytu i zewnętrznych narządów płciowych, zwłaszcza u kotów starszych i takich z nadwagą które gorzej dbają o higienę tych miejsc, podobnie jak sierść rosnącą pomiędzy palcami, zwłaszcza jeśli jest ona na tyle długa, że zasłania opuszki łap – zmniejsza to przyczepność do podłoża i kotu dużo łatwiej się poślizgnąć.

Oczywiście w przypadku bardzo mocno splątanej sierści czasem nie ma innego wyjścia i ostrzyżenie zwierzęcia jest jedynym sposobem żeby umożliwić kotu komfortowe życie

Kąpiele nie są konieczne bez wyraźnej potrzeby. O ile kot nie zabrudzi się czymś gęstym, tłustym czy klejącym to do zachowania podstawowej higieny wystarczy samodzielne mycie się przez kota. Jeżeli z jakichś powodów kot nie może bądź nie chce się myć od czasu do czasu możemy użyć tak zwanego suchego szamponu który nanosi się na sierść i po jakimś czasie wyczesuje.

Poza pielęgnacją sierści należy również zadbać o uszy oraz pazurki, tutaj jednak długość sierści naszego kociaka nie robi różnicy. Uszy warto przecierać przynajmniej co kilka tygodni, a pazurki w zależności od potrzeb. Jeśli nasz kot niewiele drapie należy to robić często, kiedy używa drapaka częściej i ściera je sam wystarczy przegląd pazurków co kilka tygodni i skrócenie tych które nie są odpowiednio starte. O jakiś czas można również przetrzeć kąciki oczu kota, żeby usunąć wydzielinę wypływającą z kanalików łzowych. U kotów z krótszym pyszczkiem, takich jak chociażby persy warto również przecierać fałdki tworzące się w okolicy nosa.

Jeśli sami nie jesteśmy w stanie pielęgnować szaty naszego kota warto zwrócić się po pomoc do groomera mającego doświadczenie w pracy z kotami. Groomer dobierając odpowiednie narzędzia usunie nadmierną ilość podszerstka, jeżeli będzie taka potrzeba wytnie przeszkadzające zwierzęciu kołtuny a także zadba o czystość uszu i odpowiednią długość pazurków.

Wybane dla Ciebie

Wakacje z psem

Wakacje z naszym psem mogą być wspaniałym doświadczeniem idąc nam wiele niezapomnianych wspomnień. Przed wyjazdem warto jednak przemyśleć kilka ważnych kwestii i przygotować się odpowiednio.

czytaj

Przysmaki dla psa

Pomimo bardzo bogatego asortymentu gotowych smakołyków dla psa warto rozważyć wykonanie ich samemu. Pamiętajmy żeby do smaczków i potraw przygotowywanych dla psów nie dodawać składników dla nich niebezpiecznych. Kakao, rodzynki, cebula, czosnek czy szczypior, orzechy makadamia, pestki niektórych owoców a także ksylitol są dla psów silnie toksyczne. Zjedzenie ich przez psa nawet w pozornie niewielkich ilościach może skutkować poważnymi problemami zdrowotnymi a nawet śmiercią zwierzęcia.

czytaj

Letnie gadżety dla psa

Od 21 czerwca cieszymy się latem. Letnie upały potrafią być bardzo dokuczliwe, szczególnie dla naszych piesków. Na szczęście, na rynku jest wiele udogodnień i gadżetów, które pomogą się ochłodzić i zapewnią godziny świetnej zabawy! Czy spośród nich jest taki, którego jeszcze nie przetestowałeś?

czytaj

Cukrzyca kotów

Cukrzyca to choroba metaboliczna o bardzo złożonej etiologii. To także jedna z najczęstszych chorób kotów, która prowadzi do niewydolności innych narządów, m.in. serca, nerek, oczu. Na rozwój choroby wpływ ma wiele czynników, m.in.: predyspozycje rasowe, brak aktywności fizycznej, otyłość/nadwaga, występowanie innych chorób, nieprawidłowa dieta.

czytaj

  • ZDROWY PUPIL

  • Zobacz bezpłatne poradniki dotyczące pielęgnacji i żywienia małych zwierząt domowych. Więcej materiałów w dziale Pobierz