
Pielęgnacja uzębienia u kotów
Czas czytania: 2 min

Czyszczenie zębów kota?
Koty mogą mieć tak samo jak ludzie problemy z zębami z powodu braku higieny jamy ustnej. Jeżeli nie usuwa się osadów, może powstać kamień nazębny. Ten z kolei jest idealną pożywką dla bakterii. Powstaje zagrożenie próchnicą i zapaleniem dziąseł. Gdy bakterie przedostaną się na skutek zapalenia dziąseł do wnętrza organizmu, mogą w najgorszym razie doprowadzić nawet do uszkodzenia serca, nerek lub wątroby. Aby do tego nie dopuścić, warto rozpocząć pielęgnowanie uzębienia już u maleńkich kotków. Zęby są u nich jeszcze wolne od nalotu i zdrowe – i tak powinno w idealnym wypadku pozostać do końca życia. Jedną z możliwości jest przyzwyczajenie kotka do czyszczenia zębów. Istnieją nawet specjalne pasty do zębów, które mają kotu umilić tę czynność (pasta dla ludzi nie nadaje się dla kotów!). Trening ten wymaga jednak wiele delikatności i cierpliwości.

Właściwa dieta zapobiega problemom
Jest wiele kotów, które mimo wszelkich wysiłków, nigdy nie przyzwyczają się do czyszczenia zębów. Wtedy trzeba spróbować zastosować odpowiedni pokarm dla profilaktyki i wzmocnienia przydziąśla. Intensywne gryzienie wzmacnia mięśnie i przyzębie, co ma dobry wpływ na zdrowie zębów. Podając kocięciu karmę zaopatrujesz go nie tylko we wszystko, czego potrzebuje dla harmonijnego wzrostu, ale także wspierasz od pierwszego dnia higienę jego jamy ustnej. Zbyt drobna karma jest połykana bez gryzienia przez duże koty, co nie jest korzystne dla higieny jamy ustnej. Dlatego należy przy wyborze karmy dla dorosłego kota zawsze zwracać uwagę na sposób podania karmy. Ścieranie osadów nazębnych umożliwiają również specjalne gryzaki dla kotów. Wprawdzie ogryzanie kości również prowadzi do ścierania nalotu na zębach, ale odłamki kości mogą prowadzić do niebezpiecznych dla życia uszkodzeń przełyku lub żołądka.
Zwracaj uwagę nie tylko na właściwą dietę, lecz przyzwyczajaj swojego kota od pierwszego dnia do regularnego kontrolowania zębów. Często wystarcza jeden rzut oka do jamy ustnej kota, by rozpoznać kłopoty z zębami lub zapalenie dziąseł. Stan uzębienia powinien raz w roku skontrolować lekarz weterynarii.
Więcej tekstów na: https://www.happycat.pl/
Wybrane dla Ciebie
Czy królik tęskni?
Większość szczęśliwych posiadaczy królików nie może towarzyszyć im przez długi czas z uwagi na liczne obowiązki poza domem. W tym czasie uszak pozostaje sam. Czy tęskni?
czytajWaleczny i odważny – chomik europejski
Skrzeczek, reczek, ziemny piesek a może szczekający szczur? Nazw regionalnych tego gryzonia znanych jest około 30, ale wszystkie dotyczą chomika europejskiego.
czytajCzy królik będzie dobrym wyborem jako domowy pupil dla dziecka?
Dzieci często marzą o domowym zwierzątku. Wybór zwierzęcia, które będzie odpowiednie dla najmłodszych członków rodziny, wiąże się z wieloma kwestiami, które należy rozważyć. Czy królik będzie odpowiedni?
czytajDogfrisbee i inne psie aktywności. Martyna Żelazo – zoofizjoterapeutka i psia trenerka (podcast, zdjęcia)
Dziś porozmawiamy o dogfrisbee, czyli wyjątkowo efektownym psim sporcie. Dowiemy się, jak zacząć zabawę z frisbee i jak sprawić, aby nasz pies miał jak najwięcej radości ze wspólnego rzucania i łapania dysku. Posłuchaj rozmowy
z Martyną Żelazo – zoofizjoterapeutką, zawodniczką dogfrisbee z blisko
10-letnim doświadczeniem, kynoedukatorką i psią trenerką.