Pielęgnacja uzębienia u kotów

Koty mają ostre i mocne zęby. Aby tak pozostało, należy od początku dbać o higienę jamy ustnej. To szczególnie ważne, ponieważ częste infekcje czy zapalenia dziąseł mogą prowadzić do usunięcia u kota nawet wszystkich zębów! Higiena to ważna rzecz. I chociaż nasze koty myją się same, to nie zapominajmy o ich ząbkach.
AUTOR: Redakcja

Czyszczenie zębów kota?

Koty mogą mieć tak samo jak ludzie problemy z zębami z powodu braku higieny jamy ustnej. Jeżeli nie usuwa się osadów, może powstać kamień nazębny. Ten z kolei jest idealną pożywką dla bakterii. Powstaje zagrożenie próchnicą i zapaleniem dziąseł. Gdy bakterie przedostaną się na skutek zapalenia dziąseł do wnętrza organizmu, mogą w najgorszym razie doprowadzić nawet do uszkodzenia serca, nerek lub wątroby. Aby do tego nie dopuścić, warto rozpocząć pielęgnowanie uzębienia już u maleńkich kotków. Zęby są u nich jeszcze wolne od nalotu i zdrowe – i tak powinno w idealnym wypadku pozostać do końca życia. Jedną z możliwości jest przyzwyczajenie kotka do czyszczenia zębów. Istnieją nawet specjalne pasty do zębów, które mają kotu umilić tę czynność (pasta dla ludzi nie nadaje się dla kotów!). Trening ten wymaga jednak wiele delikatności i cierpliwości.

Właściwa dieta zapobiega problemom

Jest wiele kotów, które mimo wszelkich wysiłków, nigdy nie przyzwyczają się do czyszczenia zębów. Wtedy trzeba spróbować zastosować odpowiedni pokarm dla profilaktyki i wzmocnienia przydziąśla. Intensywne gryzienie wzmacnia mięśnie i przyzębie, co ma dobry wpływ na zdrowie zębów. Podając kocięciu karmę zaopatrujesz go nie tylko we wszystko, czego potrzebuje dla harmonijnego wzrostu, ale także wspierasz od pierwszego dnia higienę jego jamy ustnej. Zbyt drobna karma jest połykana bez gryzienia przez duże koty, co nie jest korzystne dla higieny jamy ustnej. Dlatego należy przy wyborze karmy dla dorosłego kota zawsze zwracać uwagę na sposób podania karmy. Ścieranie osadów nazębnych umożliwiają również specjalne gryzaki dla kotów. Wprawdzie ogryzanie kości również prowadzi do ścierania nalotu na zębach, ale odłamki kości mogą prowadzić do niebezpiecznych dla życia uszkodzeń przełyku lub żołądka.

Zwracaj uwagę nie tylko na właściwą dietę, lecz przyzwyczajaj swojego kota od pierwszego dnia do regularnego kontrolowania zębów. Często wystarcza jeden rzut oka do jamy ustnej kota, by rozpoznać kłopoty z zębami lub zapalenie dziąseł. Stan uzębienia powinien raz w roku skontrolować lekarz weterynarii.

Więcej tekstów na: https://www.happycat.pl/

Wybane dla Ciebie

Rasy psów: Berneński Pies Pasterski

Pies, który będzie Twoim przyjacielem – to cecha, której poszukuje każdy, rozglądający się za swoim własnym czworonożnym pupilem. Rasa, o której dzisiaj powiemy nieco więcej, charakteryzuje się m.in. tym, że szybko przywiązuje się do drugiego człowieka – tego dorosłego, jak i tego, który stawia dopiero swoje pierwsze kroki na tym świecie – jednak to nie wszystko, co wyróżnia te piękne stworzenia!

czytaj

Petsitter – co kryje się pod tym słowem?

Do niedawna opieką nad zwierzętami zajmowały się osoby uczące się bądź studiujące traktując to jako formę dodatkowego zajęcia. Dzisiaj petsitter jest zawodem, którym zajmują się osoby profesjonalnie do tego przygotowane. Często są to osoby które poza petsittingiem są behawiorystami, technikami weterynarii czy zootechnikami.

czytaj

Bąblowica – niebezpieczna choroba

Bąblowica, to zoonoza, którą człowiek może zarazić się od zwierzęcia. Chorobę tą powodują larwy tasiemca: Echinococcus granulosus oraz Echinococcus multilocularis. Jest to niebezpieczna choroba, które może być utajona nawet kilkanaście lat.

czytaj

Rasy psów: Mops

Czy wiecie, że za hodowlę psów tej rasy poza Chińskim Pałacem Cesarskim groziła kara śmierci, a do dziś są kraje które zakazują ich hodowli. Z jednej strony nieduży, uroczy, wesoły pies z drugiej stworzenie z poważnymi problemami z oddychaniem Jakie naprawdę są mopsy i na co się przygotować decydując się akurat na tę rasę?

czytaj

  • ZDROWY PUPIL

  • Zobacz bezpłatne poradniki dotyczące pielęgnacji i żywienia małych zwierząt domowych. Więcej materiałów w dziale Pobierz