Pielęgnacja uzębienia u kotów

Koty mają ostre i mocne zęby. Aby tak pozostało, należy od początku dbać o higienę jamy ustnej. To szczególnie ważne, ponieważ częste infekcje czy zapalenia dziąseł mogą prowadzić do usunięcia u kota nawet wszystkich zębów! Higiena to ważna rzecz. I chociaż nasze koty myją się same, to nie zapominajmy o ich ząbkach.
AUTOR: Redakcja

Czas czytania: 2 min

Czyszczenie zębów kota?

Koty mogą mieć tak samo jak ludzie problemy z zębami z powodu braku higieny jamy ustnej. Jeżeli nie usuwa się osadów, może powstać kamień nazębny. Ten z kolei jest idealną pożywką dla bakterii. Powstaje zagrożenie próchnicą i zapaleniem dziąseł. Gdy bakterie przedostaną się na skutek zapalenia dziąseł do wnętrza organizmu, mogą w najgorszym razie doprowadzić nawet do uszkodzenia serca, nerek lub wątroby. Aby do tego nie dopuścić, warto rozpocząć pielęgnowanie uzębienia już u maleńkich kotków. Zęby są u nich jeszcze wolne od nalotu i zdrowe – i tak powinno w idealnym wypadku pozostać do końca życia. Jedną z możliwości jest przyzwyczajenie kotka do czyszczenia zębów. Istnieją nawet specjalne pasty do zębów, które mają kotu umilić tę czynność (pasta dla ludzi nie nadaje się dla kotów!). Trening ten wymaga jednak wiele delikatności i cierpliwości.

Właściwa dieta zapobiega problemom

Jest wiele kotów, które mimo wszelkich wysiłków, nigdy nie przyzwyczają się do czyszczenia zębów. Wtedy trzeba spróbować zastosować odpowiedni pokarm dla profilaktyki i wzmocnienia przydziąśla. Intensywne gryzienie wzmacnia mięśnie i przyzębie, co ma dobry wpływ na zdrowie zębów. Podając kocięciu karmę zaopatrujesz go nie tylko we wszystko, czego potrzebuje dla harmonijnego wzrostu, ale także wspierasz od pierwszego dnia higienę jego jamy ustnej. Zbyt drobna karma jest połykana bez gryzienia przez duże koty, co nie jest korzystne dla higieny jamy ustnej. Dlatego należy przy wyborze karmy dla dorosłego kota zawsze zwracać uwagę na sposób podania karmy. Ścieranie osadów nazębnych umożliwiają również specjalne gryzaki dla kotów. Wprawdzie ogryzanie kości również prowadzi do ścierania nalotu na zębach, ale odłamki kości mogą prowadzić do niebezpiecznych dla życia uszkodzeń przełyku lub żołądka.

Zwracaj uwagę nie tylko na właściwą dietę, lecz przyzwyczajaj swojego kota od pierwszego dnia do regularnego kontrolowania zębów. Często wystarcza jeden rzut oka do jamy ustnej kota, by rozpoznać kłopoty z zębami lub zapalenie dziąseł. Stan uzębienia powinien raz w roku skontrolować lekarz weterynarii.

Więcej tekstów na: https://www.happycat.pl/

Wybrane dla Ciebie

Na czym polega dogoterapia? (podcast, zdjęcia)

Na czym polega dogoterapia? Jakie są rodzaje dogoterapii? Dziś, zgodnie z obietnicą, zabieramy Was do Bełchatowa. Posłuchaj 5. odcinka Pets World Podcast, w którym porozmawaliśmy z Mateuszem Cychem, dogoterapeutą i trenerem psów.

czytaj

Co może jeść kot?

Żywienie kotów to temat obszerny, który często wywołuje dyskusje, a nawet kontrowersje. Jedno jest jednak pewne – kot to bezwzględny mięsożerca, więc w jego misce powinny znajdować się produkty mięsne. Dieta kota powinna być odpowiednio zbilansowana, aby mógł on cieszyć się dobrym zdrowiem. Rodzi się więc pytanie: co może jeść kot?

czytaj

Jak opiekować się królikiem, który widzi na jedno oko?

Opieka nad zwierzęciem cierpiącym z powodu jakiejś niepełnosprawności, zawsze wiąże się z udogodnieniami, jakie właściciel musi mu zapewnić. Jak dbać o królika, który widzi świat jednym okiem?

czytaj

Jak oswoić szczura?

Myślisz o kupnie lub przygarnięciu szczurów? A może zawitały one już w Twoim domu? Kluczowe jest ich prawidłowe oswojenie, aby czuły się bezpiecznie w Twoim towarzystwie i pozwalały brać się na ręce, gdy to konieczne. Podpowiemy Ci, w jaki sposób możesz przyzwyczaić do siebie zarówno młode szczurki, jak i te nieco starsze.

czytaj

  • ZDROWY PUPIL

  • Zobacz bezpłatne poradniki dotyczące pielęgnacji i żywienia małych zwierząt domowych. Więcej materiałów w dziale Pobierz