Pierwsza pomoc

Pierwsza pomoc, to temat obowiązkowy w życiu każdego psiarza i kociarza. Bywają jednak sytuacje, że i osoby które nie posiadają zwierząt muszą zmierzyć się ze swoim strachem i ruszyć z pomocą. Tak właśnie zrodził się pomysł do tego wpisu - aby każdy komu los zwierząt nie jest obojętny, wiedział jak może pomóc na czas, ponieważ to na nas spada ta odpowiedzialność zanim zwierzę trafi pod fachową opiekę lekarza weterynarii.
AUTOR: Karina Ubowska

Czas czytania: 4 min

Apteczka

Każdy właściciel czworonoga na pewno bardzo dobrze go zna i potrafi zauważyć kiedy dzieje się z nim coś nie dobrego. Bez względu na to czy jest to rana, skaleczenie czy też zatrucie warto mieć przy sobie apteczkę. Jest niezbędna nie tylko w domu ale również w podróży. Szczególnie ważne jest to aby znalazły się w niej takie rzeczy jak:

– Latarka

– Termometr

– Nożyczki, pęseta

– Gaziki, bandaże, plastry

– Płyn do przemywania i odkażania ran

– Wazelina

– Woda utleniona

– Węgiel w tabletkach

– Koc termiczny

Wszystkie te produkty są łatwo dostępne a jakże pomocne.

Pierwsza pomoc – wypadek/potrącenie

W pierwszej kolejności bardzo ważne jest to abyśmy zachowali spokój i stworzyli dla siebie, poszkodowanego oraz osób trzecich bezpieczne miejsce do odpoczynku. W przypadku zwierzęcia bardzo ważne jest to aby było one ciepłe i ciche. Wszelkie hałasy, rażące światła mogą wywołać u niego jeszcze większy strach przez który będzie skłonny do ucieczki, nawet mimo poważnych obrażeń. Kolejnym krokiem jest ocena stanu zdrowia poszkodowanego. Jeżeli zwierzę straci przytomność, trzeba przygotować się na ułożenie go w odpowiedniej pozycji i przeprowadzenie reanimacji. Jeżeli ma rany zewnętrzne trzeba jak najszybciej zatamować krwawienie jeśli takie występuje. Przy złamaniach ważne jest unieruchomienie kończyn. Gdy zwierzęciu została udzielona pierwsza pomoc należy udać się z nim bezpiecznie do lekarza weterynarii.

Sztuczne oddychanie: Układamy zwierzę na prawym boku, następnie sprawdzamy czy nie zakrztusiło się czymś, wyjmujemy język i zamykamy pysk. Wdmuchujemy powierzę przez nos 5-6 razy. Jeśli pies/kot jest duży należy to robić z większą siłą niż przy mniejszym zwierzęciu.

Masaż serca: Przykładamy dłonie (w przypadku małego zwierzęcia palce) do klatki piersiowej w okolicy serca, uciskamy 10-15 razy, 2 razy wdmuchujemy powietrze przez nos w odstępie 6 sekund. Jeżeli serce nie zaczyna bić dalej wykonujemy masaż serca ponownie.

Pierwsza pomoc – zatrucie

Do zatrucia przez zwierzęta dochodzi najczęściej przez zjedzenie – Trutki, nawozu, środków owadobójczych, słodyczy a także niektórych roślin, owoców i warzyw ( winogrona i rodzynki, cebula i czosnek, orzechy macadamia, ksylitol, czekolada). Oprócz produktów wymienionych powyżej bardzo niebezpieczne są ludzkie leki przeciwbólowe takie jak paracetamol czy ibuprofen. W dużej dawce bywają śmiertelnym zagrożeniem. Jednak okazuje się, że także leki weterynaryjne potrafią wyrządzić wiele złego, zwłaszcza podając je nadmiarze bez konsultacji z lekarzem weterynarii. Rasa psów Border Collie jest szczególnie narażona na zatrucie ze względu na mutację genu MDR1 przez co wiele leków zostaje na ich czarnej liście. Dla kotów dodatkowo może dojść do zatrucia poprzez podanie kropli na pchły i kleszcze typu spot on, które zawierają w składzie permetrynę. Dlatego tak ważne jest aby kupować produkty przeznaczone dla danego gatunku zwierzęcia, wtedy możemy mieć pewność, że nie są w nich ukryte żadne szkodliwe substancje.

Pierwsze objawy zatrucia

Najczęściej widzimy, że zwierzę traci chęć do zabawy. Jest osowiałe, traci apetyt. Później może pojawić się biegunka lub wymioty. Z czasem pojawiają się trudności w oddychaniu, zaburzona praca serca a także drgawki.


Jak pomóc zwierzęciu przed dotarciem do przychodni weterynaryjnej?

W pierwszej kolejności należy wywołać wymioty (nie później niż po 3h od zjedzenia trucizny) wlewając zwierzęciu do pyska wodę utlenioną 3% 1-2ml/kg masy ciała. Jeżeli po kilku minutach nie nastąpią wymioty należy wlać płyn ponownie. W przypadku trującej substancji na skórze psa/kota trzeba wykąpać go w szamponie przeznaczonym dla zwierząt. We wszystkich przypadkach niezmiernie ważne jest to aby uzyskać pomoc lekarza weterynarii, który wdroży odpowiednie leczenie do stanu zdrowia zwierzaka. Jednak warto pamiętać o tym, że stan w którym znajduje się zwierzę często nie może poczekać. Trzeba działać na własną rękę aby nie ucierpiało na tym jego zdrowie a nawet życie. Dlatego tak ważna jest obserwacja zwierzęcia i chronienie go przed tym co stanowi dla niego zagrożenie.

Wybrane dla Ciebie

Pets at work – wymysł czy znak naszych czasów?

Zabieranie psa do pracy kiedyś wydawało się nie do pomyślenia. Teraz jest pożądanym benefitem lub wręcz standardową praktyką, zwłaszcza w firmach, gdzie model pracy pozwala na obecność psa w biurze. Czy polityka “pets at work” to odpowiedź na wygórowane oczekiwania pracowników czy raczej znak czasów?

czytaj

Łamanie się paznokci u psów: przyczyny, objawy i sposoby zapobiegania

Paznokcie u psów to kluczowy element ich anatomii. Odgrywają ogromną rolę w chodzeniu, bieganiu oraz utrzymywaniu równowagi. Jednym z największych problemów jest łamanie się ich. Z czego może to wynikać?

czytaj

Królicza mowa ciała, czyli jak interpretować zachowanie uszatego przyjaciela

Króliki, z pozoru ciche i spokojne zwierzęta, posiadają wyrafinowany system komunikacji, który może być niezrozumiały dla nieświadomych właścicieli. W codziennym pośpiechu łatwo przegapić subtelne sygnały wysyłane przez naszych futrzanych przyjaciół.

czytaj

Mistrzostwa Polski we Flyballu 2024 – relacja z zawodów w Minikowie (podcast, zdjęcia)

W dniach 28-29 września 2024 roku, w podbydgoskim Minikowie rozegrano Mistrzostwa Polski we Flyballu, podczas których drużyna Fractal International Affair z Gdańska obroniła tytuł wywalczony przed rokiem. Nasza redakcja, jako jeden z patronów medialnych wydarzenia była na miejscu z mikrofonem. Posłuchaj obszernej relacji z tych wyjątkowo emocjonujących zawodów!

czytaj

  • ZDROWY PUPIL

  • Zobacz bezpłatne poradniki dotyczące pielęgnacji i żywienia małych zwierząt domowych. Więcej materiałów w dziale Pobierz