
Pies i kot dawcą krwi? Honorowe dawstwo krwi u zwierząt
Czas czytania: 3 min

Jak to wygląda?
Większość kotów ma grupę krwi A. Z kolei u psów wyróżnia się 7 grup krwi. U psów grupę krwi określa się na podstawie systemu klasyfikacji antygenów erytrocytarnych (DEA). Wyróżnia się DEA 1.1, DEA 1.2, DEA 1.3, DEA 4, DEA 3, DEA 5 oraz DEA 7. W populacji psów częsty jest wariant DEA 4 i psy posiadające go nazywa się dawcami idealnymi. Największy potencjał antygenowy posiada grupa DEA 1. Przed donacją wykonuje się próbę serologiczną dawcy i biorcy oraz oznaczenie grupy DEA 1. O ile u psów pierwsze przetoczenie niezgodnej grupowo krwi może obyć się bez negatywnych konsekwencji, to u kotów znajomość grup krwi dawcy i biorcy jest wymagana, ponieważ u tych zwierząt przetoczenie nieodpowiedniej krwi może skończyć się śmiercią.
Czy to bezpieczne?
Pies lub kot, podobnie jak ludzie, może bezpiecznie oddać krew, a w razie konieczności także ją przyjmować. Transfuzje krwi w medycynie weterynaryjnej nie należą wcale do rzadkości i zdarzają się sytuacje, kiedy przetoczenie krwi jest szansą na ratunek zwierzęcia. Transfuzja już od dawna była stosowana w weterynarii. Pionierem był Richard Lower, który dokonał pierwszej transfuzji u psa w 1655 roku! Krwiolecznictwo jako metoda lecznicza u zwierząt stało się rutynowe w latach 50 XX w. W Polsce pierwszy weterynaryjny bank krwi powstał w 2003 roku, był to Weterynaryjny Bank Krwi im. Milusia w Warszawie. Obecnie w Polsce funkcjonuje kilkanaście banków krwi dla zwierząt.

Nie każdy pies czy kot może zostać dawcą
Zwierzęta te muszą spełnić określone warunki. W przypadku psów, dawcą może być osobnik, który: jest zdrowy, waży powyżej 26 kg, jest w wieku od 10 miesięcy do 7 lat, jest odrobaczony i zaszczepiony przeciw chorobom zakaźnym. Kot, aby mógł zostać zakwalifikowany jako dawca musi: być zdrowy, ważyć co najmniej 4 kg, być w wieku od 10 miesięcy do 7 lat, być odrobaczony i zaszczepiony przeciw chorobom zakaźnym. Dawcą nie może być kot wychodzący. Dodatkowo potencjalny koci dawca musi posiadać negatywne wyniki w kierunku FIV (zespołu niedoboru immunologicznego) oraz FeLV (kociej białaczki).
Zwierzę przed pobraniem jest oczywiście badane przez lekarza weterynarii, musi mieć także oznaczoną grupę krwi, ponieważ przetoczenie niezgodnej grupy krwi może doprowadzić do wstrząsu. Pobieranie krwi u zwierząt odbywa się w warunkach szpitalnych pod opieką lekarza weterynarii. U psów donacja odbywać się może w znieczuleniu lub nie. U kotów premedykacja przed pobraniem jest konieczna. Podczas jednej wizyty pies oddaje ok. 450 ml krwi, a kot ok. 50 ml. Następna donacja możliwa jest po upływie trzech tygodni. Dawca zobowiązuje się też do współpracy przez minimum jeden rok, w ciągu którego odda krew 6-10 razy. Krew psia i kocia przechowywana jest do 42 dni od pobrania w temperaturze 2-6oC.
Każde zwierzę, które oddało krew może otrzymać specjalne upominki, m.in. dobrej jakości karmę, czy darmową opiekę weterynaryjną ( np. każdorazowo bezpłatne badania morfologiczne i biochemiczne, preparaty na pchły i kleszcze itp.).
Wybrane dla Ciebie
Ślimaki – czy są niebezpieczne dla psów i kotów?
Ślimak sam w sobie nie jest trujący lub toksyczny dla psów i kotów. Może przenosić jednak pasożyty niebezpieczne dla tych zwierząt. Ponadto jeśli ślimak zjadł swoją ostatnią „kolację”, w postaci granulek zawierających metaldehyd – może stać się śmiertelnie niebezpieczny dla pupili.
czytajJak założyć hotelik dla psów? Katarzyna Pokora – magister inż. zootechnik, zoopsycholog i hodowca (podcast, zdjęcia)
Na czym polega prowadzenie hoteliku dla zwierząt? Jakie są największe wyzwania takiej działalności? Posłuchaj rozmowy z Katarzyną Pokorą – mgr inż. zootechnikiem, zoopsychologiem, hodowcą, wykładowcą i właścicielką hoteliku dla psów. Dobrego odbioru!
czytajCzy zwierzęta czerpią przyjemność z jedzenia?
Jedzenie to podstawowa potrzeba każdego żywego organizmu. Jednak czy zwierzęta czerpią z niego przyjemność, tak jak ludzie? To pytanie zadawane jest przez wielu właścicieli zwierząt oraz naukowców.
czytajZwierzęta, które potrafią „mówić”. Papugi, delfiny i inne komunikatywne gatunki
Zwierzęta na całym świecie komunikują się ze sobą za pomocą różnych, złożonych sposobów dostosowanych do ich potrzeb czy środowiska. Fakt, że my korzystamy z języka, nie oznacza wcale, że zwierzęta swojego języka nie mają!
czytaj