Pies kradnie ze stołu

Pies kradnie ze stołu? Nie martw się. Nie jesteś sam. Ten problem dotyka wielu opiekunów czworonożnych pupili. W tym artykule dowiesz się dlaczego pies nie powinien zjadać ludzkiego jedzenia oraz poznasz sposoby na nauczenie swojego przyjaciela dobrych manier.
AUTOR: Kinga Piłat

Czas czytania: 4 min

Jedzenie, które przygotowujesz dla siebie i ludzkiej części rodziny może być zdrowe, ale tylko dla was. Psy mogą jeść niektóre rzeczy przeznaczone dla ludzi, ale lista produktów nieszkodliwych dla psów nie jest wcale długa. Głównymi produktami bezwzględnie zakazanymi dla psów są np.: cebula i czosnek, które zawierają disiarczek N-propylu i allicynę, których spożycie prowadzi do niszczenia czerwonych krwinek. Zjedzenie przez psa winogron lub ich suszonej wersji – rodzynek, to także zagrożenie. Spożycie ok.2-3 gramów rodzynek na kilogram masy ciała zwierzęcia może doprowadzić do niewydolności nerek, a w konsekwencji nawet do śmierci. Kolejnym produktem, który jest zdrowy dla ludzi, a bardzo niezdrowy dla psów są orzechy. Szczególnie włoskie oraz makadamia. Pies ważący 20kg może poważnie zatruć się już kilkoma gramami tych orzechów. Są wysoce trujące i nie nadają się do spożycia przez psy. To samo dotyczy coraz częściej wybieranego do słodzenia ksylitolu. Jego niewielka ilość prowadzi u psa do hipoglikemii, która realnie zagraża życiu.

Lista zakazanych produktów jest dłuższa i niewątpliwie ciekawa. Coś co dla człowieka może mieć zbawienny wpływ na zdrowie dla psa może okazać się śmiertelną pułapką. Zanim cokolwiek podasz psu sprawdź czy jest to produkt, który może on spożywać.

Co zatem zrobić, kiedy nasz pies nie słucha i sam sięga po zakazane produkty i potrawy, kiedy na moment spuścisz go z oka?

Naukę podstawowego posłuszeństwa powinieneś zacząć już od szczeniaka, a jeśli decydujesz się na przygarnięcie dorosłego psa, to powinieneś zacząć wyznaczać granicę od przekroczenia progu domu. Psy są bardzo mądre i potrafią w łatwy sposób manipulować ludźmi. Któż nie zna maślanych oczu wystających spod stołu? Uleganie im to pierwszy krok do tego, aby pokazać, że ludzkie jedzenie jest smaczne i niezwykle atrakcyjne.

Oczywiście najłatwiejszym sposobem na unikanie zjedzenia niepotrzebnych rzeczy jest ich chowanie. Niewątpliwie jest to najlepszy sposób, aby nie dochodziło do niepożądanych zachowań, ale doskonale zdajemy sobie sprawę, że może być to trudne. Wyjście do toalety czy dzwonek do drzwi podczas konsumowania obiadu i nieszczęście gotowe.

Zadbaj o to, aby pies miał jak najmniej pokus. Dobre, odpowiednie i zbilansowane jedzenie zaspokoi potrzeby na podstawowe składniki odżywcze. Najedzony i zadowolony pies będzie miał mniej chęci na kradzież twojego obiadu. Dodatkowo, jeśli twój pies przejawia cechy psa polującego możesz jego racje żywnościowe chować w różnego rodzaju zabawki. Na rynku dostępnych jest wiele propozycji. Kongi, zabawki interaktywne czy piłki w których ukryjesz smakołyki, to tylko początek propozycji na podanie posiłku oraz zaspokojenie potrzeby „zdobywania”.

Jeśli masz w domu złodzieja bez zahamowań powinieneś nauczyć go komendy „zostaw”. W razie kradzieży niedozwolonych rzeczy będziesz mógł zapanować nad psem i odebrać mu to, czego zjeść nie może.

Niektórzy właściciele czworonożnych pupili decydują się na podjęcie bezwzględnych kroków. Element zaskoczenia i zszokowanie zwierzęcia sprawi, że kolejnym razem kradzież nie będzie już tak pociągająca. Mianowicie chodzi o to, aby w momencie porwania kawałka mięsa czy innych rzeczy, których nie chcemy, aby pies zjadł stało się coś nieprzyjemnego. Możesz kilka razy zostawić smakowitą rzecz na stole i przywiązać do niej np. klucze. Pies ściągając ze stołu jedzenie zrzuci przedmiot wydający głośny dźwięk. To może na dobre oduczyć go podejmowania jedzenia bez twojej zgody.

Pamiętaj, że kiedy pies zje niedozwolone, zagrażające jego zdrowiu czy nawet życiu rzeczy musisz natychmiast udać się do lekarza weterynarii, który za pomocą odpowiednich leków spowoduje wymioty i zapobiegnie przedostaniu się szkodliwych substancji do układu pokarmowego. Od momentu zjedzenia do momentu rozpoczęcia trawienia jest bardzo niewiele czasu. Mówi się o 20-40 minutach, dlatego jeśli tylko zauważysz, że twój pies zjadł coś czego nie powinien musisz w ciągu tych kilkudziesięciu minut dostać się do lekarza weterynarii i poprosić o pomoc.

Wybrane dla Ciebie

Jak oswoić szczura?

Myślisz o kupnie lub przygarnięciu szczurów? A może zawitały one już w Twoim domu? Kluczowe jest ich prawidłowe oswojenie, aby czuły się bezpiecznie w Twoim towarzystwie i pozwalały brać się na ręce, gdy to konieczne. Podpowiemy Ci, w jaki sposób możesz przyzwyczaić do siebie zarówno młode szczurki, jak i te nieco starsze.

czytaj

W jaki sposób papugi korzystają ze stóp?    

Każdy właściciel papug, na pewno co najmniej zauważył, że ptaki te potrafią schwytać jedzenie w łapkę, manipulować nim, rozgryzać. W jakim celu to robią? Aby dostać się pysznej zawartości orzecha, kory czy owocu. Jednak czy zwróciliście uwagę, której łapki używa papuga?

czytaj

Rozmowa z Jagodą Matejczuk i Agnieszką Giemzą z Woof Flyball Team Wrocław

Rekordowe 25 drużyn z 15 klubów. Tak w największym skrócie zapowiada się Wielka WOOFowska, czyli ogólnopolskie zawody flyball w miejscowości Malin pod Wrocławiem. Impreza odbędzie się w dniach 20-21 kwietnia. Przeczytaj rozmowę z Jagodą Matejczuk i Agnieszką Giemzą, trenerkami WOOF Flyball Team.

czytaj

Szczeniak w domu. Poradnik odpowiedzialnej rodziny

Zanim szczeniak przekroczy drzwi naszego domu, warto przygotować „listę wyprawkową”. Oczywiście, oczekiwanie na szczeniaka nie jest tym samym co oczekiwanie na dziecko, ale to również przełomowy moment w naszym życiu. Jak się do niego przygotować? Przeczytaj artykuł i sprawdź, o czym nie możesz zapomnieć.

czytaj

  • ZDROWY PUPIL

  • Zobacz bezpłatne poradniki dotyczące pielęgnacji i żywienia małych zwierząt domowych. Więcej materiałów w dziale Pobierz