PIES PODGRYZA RĘCE PODCZAS ZABAWY

Każdy pies, zarówno ten duży jak i mały lubi zabawy ze swoim opiekunem. Często jednak to co dla psa jest zabawą, nie zawsze jest rozrywką dla nas. Niektóre zachowania pupila podczas zabawy są uciążliwe a nawet bolesne. Dlaczego pies podgryza nasze dłonie i jak temu zaradzić?
AUTOR: Tomasz Trzciński

Czas czytania: 2 min

Podgryzanie rąk jest przeważnie domeną szczeniąt.

Małe psiaki bawiąc się między sobą, zaczepiają się i podgryzają. Gdy szczenięta przekroczą pewną granicę, w porę reaguje psia mama, której z czasem zabraknie. Wtedy to na nas spoczywa obwiązek opieki jak i wypracowania odpowiednich zachowań u psa.

Początkowo wydawać by się mogło, że niewinne podgryzanie jest nieszkodliwe, przecież takie małe igiełki nie zrobią nam krzywdy. Niestety pies rośnie, a wraz z nim problem gryzienia. Nie można tego bagatelizować. Ludzka skóra jest cienka i łatwo ją skaleczyć.

Jak oduczyć pupila podgryzania?

Kiedy pupil zaczyna nas podgryzać, od razu zabierzmy i schowajmy ręce z zasięgu jego wzroku. To wyraźna informacja, że kiedy zaczyna gryźć, zabawa się kończy. Przeważnie jest to wystarczające. Jeżeli natomiast nie widzimy efektów i komunikat jest za mało czytelny dla psa, wychodzimy z pomieszczenia i zostawiamy go samego. Gdy wrócimy, kontynuujemy zabawę. Gdy pies już nie podgryza, to powinniśmy nagrodzić go przysmakiem.

Często jednak to sami właściciele uczą psa podgryzania. Zwierzęta uczą się na podstawie prób i błędów. Jeżeli nie zwracamy uwagi na psa bo jesteśmy czymś zajęci, a po zaczepkach z użyciem zębów, poświęci mu się czas, spojrzy, powie coś, pogłaska, pupil dostaje sygnał, że tak trzeba robić, by zyskać uwagę. Nie tylko nie ma żadnej kary, ale też dostaje nagrodę w formie naszej uwagi.

Wybrane dla Ciebie

Tego nigdy nie dawaj psu. Zatrucia wybranymi produktami spożywczymi

Niektóre elementy diety ludzi dla naszych pupili mogą być szkodliwe, a nawet toksyczne. Niektóre produkty spożywcze są zwyczajnie zakazane dla naszych zwierząt. Musimy pamiętać o tym, że psy wiele produktów metabolizują w sposób odmienny. To, co dla nas jest cennym urozmaiceniem diety, dla naszego psa może skończyć się tragicznie.

czytaj

Siwienie u psów – przyczyny, opieka, stereotypy

Opiekunowie psów nieuchronnie będą musieli skonfrontować się ze starością swojego pupila. Za jedną z pierwszych oznak przyjmuje się siwienie. Najczęściej obejmuje pysk, włącznie z wibrysami. Następnie wędruje w górę głowy lub w kierunku szyi.

czytaj

Na czym polega dogoterapia? (podcast, zdjęcia)

Na czym polega dogoterapia? Jakie są rodzaje dogoterapii? Dziś, zgodnie z obietnicą, zabieramy Was do Bełchatowa. Posłuchaj 5. odcinka Pets World Podcast, w którym porozmawaliśmy z Mateuszem Cychem, dogoterapeutą i trenerem psów.

czytaj

Co może jeść kot?

Żywienie kotów to temat obszerny, który często wywołuje dyskusje, a nawet kontrowersje. Jedno jest jednak pewne – kot to bezwzględny mięsożerca, więc w jego misce powinny znajdować się produkty mięsne. Dieta kota powinna być odpowiednio zbilansowana, aby mógł on cieszyć się dobrym zdrowiem. Rodzi się więc pytanie: co może jeść kot?

czytaj

  • ZDROWY PUPIL

  • Zobacz bezpłatne poradniki dotyczące pielęgnacji i żywienia małych zwierząt domowych. Więcej materiałów w dziale Pobierz