PIES PODGRYZA RĘCE PODCZAS ZABAWY

Każdy pies, zarówno ten duży jak i mały lubi zabawy ze swoim opiekunem. Często jednak to co dla psa jest zabawą, nie zawsze jest rozrywką dla nas. Niektóre zachowania pupila podczas zabawy są uciążliwe a nawet bolesne. Dlaczego pies podgryza nasze dłonie i jak temu zaradzić?
AUTOR: Tomasz Trzciński

Czas czytania: 2 min

Podgryzanie rąk jest przeważnie domeną szczeniąt.

Małe psiaki bawiąc się między sobą, zaczepiają się i podgryzają. Gdy szczenięta przekroczą pewną granicę, w porę reaguje psia mama, której z czasem zabraknie. Wtedy to na nas spoczywa obwiązek opieki jak i wypracowania odpowiednich zachowań u psa.

Początkowo wydawać by się mogło, że niewinne podgryzanie jest nieszkodliwe, przecież takie małe igiełki nie zrobią nam krzywdy. Niestety pies rośnie, a wraz z nim problem gryzienia. Nie można tego bagatelizować. Ludzka skóra jest cienka i łatwo ją skaleczyć.

Jak oduczyć pupila podgryzania?

Kiedy pupil zaczyna nas podgryzać, od razu zabierzmy i schowajmy ręce z zasięgu jego wzroku. To wyraźna informacja, że kiedy zaczyna gryźć, zabawa się kończy. Przeważnie jest to wystarczające. Jeżeli natomiast nie widzimy efektów i komunikat jest za mało czytelny dla psa, wychodzimy z pomieszczenia i zostawiamy go samego. Gdy wrócimy, kontynuujemy zabawę. Gdy pies już nie podgryza, to powinniśmy nagrodzić go przysmakiem.

Często jednak to sami właściciele uczą psa podgryzania. Zwierzęta uczą się na podstawie prób i błędów. Jeżeli nie zwracamy uwagi na psa bo jesteśmy czymś zajęci, a po zaczepkach z użyciem zębów, poświęci mu się czas, spojrzy, powie coś, pogłaska, pupil dostaje sygnał, że tak trzeba robić, by zyskać uwagę. Nie tylko nie ma żadnej kary, ale też dostaje nagrodę w formie naszej uwagi.

Wybrane dla Ciebie

Zajęcia behawioralne z psami w centrach handlowych w Polsce: Spacer socjalizacyjny

Coraz więcej właścicieli psów zdaje sobie sprawę, jak ważna jest socjalizacja ich pupili. Socjalizacja to bardzo ważny proces. Podczas niego pies uczy się, jak reagować na różne sytuacje, ludzi, inne zwierzęta oraz otoczenie.

czytaj

Dlaczego królik mnie atakuje?

Chociaż króliki nikomu nie powinny kojarzyć się z agresją, niejednokrotnie przejawiają one agresywne zachowania wobec ludzi. Wbrew pozorom jest to dość częste zjawisko i może mieć wiele powodów.

czytaj

Wyścigi psich zaprzęgów – rozmowa z Aleksandrą Pieron z Dog Adventure, wiceprezeską Polskiego Związku Sportu Psich Zaprzęgów (podcast, zdjęcia)

Syberian husky, psy grenlandzkie, malamuty, greystery, samoyedy, a nawet pudle… To tylko kilka ras psów, które doskonale radzą sobie w wyścigach psich zaprzęgów. O tajniki tej wyjątkowej dyscypliny zapytaliśmy Aleksandrę Pieron z klubu Dog Adventure, wiceprezeskę Polskiego Związku Sportu Psich Zaprzęgów. Przyjemnego słuchania!

czytaj

Najczęstsze choroby kotów

Wyłapanie pierwszych problemów zdrowotnych u kotów nie zawsze jest banalnie proste. Koty potrafią długo maskować objawy choroby. Dlatego tak ważne jest, aby opiekun bacznie obserwował swojego kota. Obserwacja zwierzęcia pozwala wyłapać zachowanie nietypowe. Jakie problemy zdrowotne najczęściej występują u kotów? Dowiesz się tego czytając ten artykuł.

czytaj

  • ZDROWY PUPIL

  • Zobacz bezpłatne poradniki dotyczące pielęgnacji i żywienia małych zwierząt domowych. Więcej materiałów w dziale Pobierz