Pies sam w domu

Większość właścicieli stara się spędzać ze swoim psem tak dużo czasu jak tylko to możliwe, czasem jednak musimy wyjść z domu. Nie każdy ma tak komfortową sytuację, że pracuje zdalnie i jest w stanie mieć oko na psiaka przez cały dzień czy też zabierać go ze sobą do pracy.
AUTOR: Anna Siennicka

Czas czytania: 4 min

Dorosły pies w ciągu doby powinien poświęcać na sen około 14- 18 godzin, większość naszej nieobecności będzie więc najprawdopodobniej przesypiał. Warto jednak zaplanować zajęcia dla psa na pozostały czas.

Przede wszystkim musimy zastanowić się jak zająć psa na czas kiedy nie ma nas w pobliżu.

Najlepszymi rozrywkami dla psiaka podczas naszej nieobecności będą takie które będą psiaka raczej wyciszać i uspokajać. Zajęcia bardziej aktywne, energiczne zostawmy na czas po powrocie do domu. Można również próbować metody zmęczenia psa intensywniejszym spacerem czy zabawą przed pozostawieniem go w domu. U jednych psiaków coś takiego na pewno się sprawdzi, u innych, silne emocje na krótko przed zostawieniem ich w domu zadziałają przeciwnie. Pies silnie pobudzony będzie wokalizował, nie będzie potrafił się wyciszyć. Musimy znaleźć sposób odpowiedni dla naszego zwierzaka.

Jednym z najpopularniejszych rozwiązań na zajęcie psa bez obecności człowieka jest kong lub inne podobne zabawki. Prosta konstrukcja zabawki – „bałwanek” czy też „bulwa” wydrążona w środku, gotowa do wypełnienia jedzeniem potrafi zająć psy na naprawdę długo. Żeby wyjadanie zawartości potrwało trochę dłużej możemy zabawkę zamrozić. Warto również zmieniać materiał którym wypełniamy konga – mokra karma, dodatek surowego mięsa, czasem odrobina masła orzechowego, czasem dodatek lubianego przez psa warzywa lub owocu, możemy też dosypywać trochę suszonych, mielonych żwaczy – wszystko po to aby utrzymać zainteresowanie psa i nie znudzić go ciągle tą samą zabawą.

Podobnym zajęciem będzie mata do lizania czy też miski spowalniające jedzenie lub lick bowl. Mają one na powierzchni wyżłobione wzory dzięki którym pies ma utrudnione pobieranie pokarmu, musi go dokładnie wylizywać z zakamarków miski czy maty. Większość mat, podobnie jak kongi czy inne gumowe zabawki również można mrozić, najlepiej sprawdzić to w instrukcji, na opakowaniu czy w zaleceniach producenta.

Jako wypełniacz czasu podczas naszej nieobecności bardzo fajnie sprawdza się również wszelkie zabawki węchowe takie jak chociażby maty czy kule. Pomiędzy frędzle maty wkładamy smaczki czy kawałki suszonego mięsa i podajemy psu bezpośrednio przed naszym wyjściem z domu. Powinno to zająć psa przynajmniej przez jakiś czas.

Naturalna, bardzo ważną potrzeba w życiu psa jest żucie. W jego trakcie w organizmie psa wytwarzane są neuroprzekaźniki szczęścia – kiedy pies żuje i gryzie poprawia się jego nastrój. Ponadto żucie wycisza i uspokaja psa.  Możemy jednocześnie zaspokoić bardzo ważna potrzebę psa jak i zapewnić mu zajęcie na czas naszej nieobecności. Do długotrwałego gryzienia i żucia dobrze sprawdza się naturalne gryzaki. Na rynku znajdziemy obecnie takie jak suszone podroby, skóry, uszy (nawet z sierścią!), kawałki jeleniego czy sarniego poroża, a także gryzak z sera himalajskiego czy też korzenia wrzośca bardzo odpornego na psie zęby. Wśród tylu opcji na pewno uda się znaleźć coś co zachęci naszego psa do gryzienia i zapewni mu zajęcie na jakiś czas.

Pamiętajmy, że jeśli używamy zabawek z jedzeniem czy smakołykami powinniśmy odliczyć je z dobowej dawki pokarmowej naszego psa.

Warto mieszać przedstawione wyżej sposoby spędzania czasu. Przed wyjściem z domu podrzucamy psu konga czy mate węchową, a obok zostawmy gryzak. Kiedy pies skończy już rozpracowywać zabawkę, być może zajmie się gryzakiem.

Musimy pamiętać o zapewnieniu psu miejsca do odpoczynku. Jak można była przeczytać wyżej pies przesypiają duża część doby i musimy o tym pamiętać pozostawiając go samego w domu. Niezależnie od tego czy korzystamy z klatki kennelowej czy nie powinniśmy zapewnić psu miejsce gdzie będzie czuł się bezpiecznie i komfortowo na tyle, że spokojnie zaśnie nawet w czasie naszej nieobecności. Oczywiście takie miejsce powinno być dla psa dostępne cały czas, nie tylko wtedy kiedy pozostawiamy go samego.

Dla delikatnego wyciszenia emocji możemy spróbować używania analogów psich feromonów w postaci wtyczek do kontaktu. Warto zacząć ich używać wcześniej przed planowaną, dłuższą nieobecnością w domu ponieważ nie jest to metoda która zacznie działać natychmiast.

Dużo trudniej wygląda sytuacja u psów z lękiem separacyjnym. Tutaj poza próbami wzbogacenia psu środowiska czy zajęcia jego głowy należy wdrożyć terapię pod okiem behawiorysty, czasem konieczna jest również pomoc farmakologiczna pod okiem lekarza weterynarii.

Wybrane dla Ciebie

Jak opiekować się królikiem, który widzi na jedno oko?

Opieka nad zwierzęciem cierpiącym z powodu jakiejś niepełnosprawności, zawsze wiąże się z udogodnieniami, jakie właściciel musi mu zapewnić. Jak dbać o królika, który widzi świat jednym okiem?

czytaj

Jak oswoić szczura?

Myślisz o kupnie lub przygarnięciu szczurów? A może zawitały one już w Twoim domu? Kluczowe jest ich prawidłowe oswojenie, aby czuły się bezpiecznie w Twoim towarzystwie i pozwalały brać się na ręce, gdy to konieczne. Podpowiemy Ci, w jaki sposób możesz przyzwyczaić do siebie zarówno młode szczurki, jak i te nieco starsze.

czytaj

W jaki sposób papugi korzystają ze stóp?    

Każdy właściciel papug, na pewno co najmniej zauważył, że ptaki te potrafią schwytać jedzenie w łapkę, manipulować nim, rozgryzać. W jakim celu to robią? Aby dostać się pysznej zawartości orzecha, kory czy owocu. Jednak czy zwróciliście uwagę, której łapki używa papuga?

czytaj

Rozmowa z Jagodą Matejczuk i Agnieszką Giemzą z Woof Flyball Team Wrocław

Rekordowe 25 drużyn z 15 klubów. Tak w największym skrócie zapowiada się Wielka WOOFowska, czyli ogólnopolskie zawody flyball w miejscowości Malin pod Wrocławiem. Impreza odbędzie się w dniach 20-21 kwietnia. Przeczytaj rozmowę z Jagodą Matejczuk i Agnieszką Giemzą, trenerkami WOOF Flyball Team.

czytaj

  • ZDROWY PUPIL

  • Zobacz bezpłatne poradniki dotyczące pielęgnacji i żywienia małych zwierząt domowych. Więcej materiałów w dziale Pobierz