Pies w biurze?

Pies w biurze na pierwszy rzut oka może wydawać się rozwiązaniem idealnym - jesteśmy w pracy, zajmujemy się sprawami służbowymi a jednocześnie mamy przy sobie naszego pupila. W Azji coraz popularniejsze staje się zabieranie psów do miejsc pracy. Obecność czworonoga zmniejsza stres związany z wykonywaniem obowiązków służbowych, a także, podobno, pozwala lepiej skupić się na wykonywanych zadaniach.
AUTOR: Anna Siennicka

Przede wszystkim musimy dowiedzieć się jakie zwyczaje i reguły panują w naszym miejscu pracy. Jeśli w regulaminie naszego biura nie ma słowa na ten temat, co jest bardzo prawdopodobne, pomysł z psem w miejscu pracy jest dość nowatorski, najlepiej spytajmy kierownictwo co myślą o takim rozwiązaniu. Absolutnie odradzam zabieranie psa do pracy bez poinformowania kogokolwiek – jeśli okaże się, że zwierzak nie jest w biurze mile widziany będziemy musieli szybko znaleźć dla niego opieką, a także narazimy się na nieprzyjemności że strony pracodawcy.

Zabranie psa ze sobą do pracy jest na pewno warte rozważenia w przypadku psów z bardzo silnym lękiem separacyjnym. Jeśli jednak pies jest w trakcie terapii behawioralnej która ma na celu złagodzić objawy lęku nagłe zaburzenie rytmu dnia psa i zabranie psa do pracy może zniweczyć nasze postępy. Najlepiej skonsultować to z behawiorystą który prowadzi terapie.

Może być to również dobre rozwiązanie kiedy nasz pies jest starszy i wymaga więcej uwagi lub jest przewlekle chory lub jest w trakcie rekonwalescencji i wymaga podawania leków o dokładnie określonych porach. W takich przypadkach jednak musimy być pewni, że podczas pracy będziemy w stanie poświęcić osy wystarczająco dużo czasu. Musimy też przemyśleć czy psiak będzie czuł się lepiej przy nas ale w nieznanym dla niego środowisku cz też w domu, w ciszy i spokoju ale sam.

Zabranie psa do biura na pewno nie jest najlepszym sposobem jeśli pracujemy w biurze typu open space – duża przestrzeń, zamieszanie, wiele osób, nieznane wcześniej dla psa dźwięki – może być to bardzo niekomfortowe dla psa otoczenie. Niektóre psy nie będą potrafiły zrelaksować się w takich warunkach, a długotrwały stres może odbić się na nich niekorzystnie. Nie będzie to dobre rozwiązanie w przypadku psów pobudliwych a także tych z problemami z agresją w stosunku do osób obcych.

Jeżeli jednak pracujemy w biurze oddzielonym od innych w którym w ciągu dnia panuje raczej spokój warto rozważyć zabranie psa ze sobą. Kiedy już zdecydujemy się na takie rozwiązanie przede wszystkim musimy uważać by nasz psiak nie przeszkadzał innym w pracy. Musimy pamiętać, że jest pod naszą opieką i to my jesteśmy za niego odpowiedzialni, nie możemy oczekiwać, ze ktoś inny zajmie się naszym zwierzakiem. Na pewno musimy przygotować miseczkę na wodę, tak żeby przez cały dzień psiak miał dostęp do świeżej wody. Jeżeli w trakcie dnia pies dostaje posiłek powinniśmy również mieć ze sobą miskę na jedzenie. Warto również zabrać ze sobą jaką zabawkę która zajmie psa. Dobrym rozwiązaniem może być mata węchowa, mata do lizania czy też gryzak typu kong – zajmą one zwierzaka i pozwolą mu się wyciszyć. Musimy się też przygotować na wszelkiego rodzaju wypadki natury fizjologicznej. Zwłaszcza kilka  pierwszych wizyt psa w biurze może być dla niego stresująca – może oddać mocz lub kał w miejsca w których nie powinien – woreczki podkłady higieniczne czy bardzo chłonne ręczniki mogą nas w takiej sytuacji uratować. Może się również przydać neutralizator zapachów.

Niezależnie od naszej decyzji musimy brać pod uwagę przede wszystkim dobro psa. Znamy naszego pupila najlepiej i wiemy czy będzie czuł się lepiej z nami przez cały dzień w pracy czy też podczas naszej nieobecności spokojnie prześpi cały dzień w domu.

Wybane dla Ciebie

Suplementy dla psa

Nawet najlepiej zbilansowana dieta nie uchroni naszego psa przed niedoborem witamin, minerałów oraz innych składników, które wspomagają jego prawidłowy rozwój i zdrowie. Suplementy pomagają w uzupełnieniu niedoborów i wzbogacają codzienną dietę.
Suplementy najlepiej stosować u szczeniąt i młodych psów by wspierać ich intensywny rozwój i wzrost ale również u starszych i schorowanych piesków by wspomóc ich odporność. Stosuje się je również przy chorobach skórnych, sierści / włosów, pazurów. Przy sportowych psach by wspomóc uzupełnianie nadmiernie utracanych podczas wysiłku minerały oraz wspomóc stawy i mięśnie. Także przy problemach pokarmowych, alergiach oraz diecie BARF. Stosuje się je także po sterylizacji i kastracji.

czytaj

Beagle

Uparty i nieustępliwy pies gończy od wielu lat coraz popularniej utrzymywany jako pies towarzyszący. Wyhodowany jako pies myśliwski, gończy obecnie uznawany za wspaniałego psa rodzinnego.

czytaj

Dogoterapia – czy każdy pies może zostać terapeutą?

Dogoterapia, czyli tzw. “pies terapeuta” to coraz popularniejsza forma wsparcia. Pomimo że stosuje się ją już od wielu lat, to właśnie teraz najbardziej ona ewoluuje. Osoby, które zmagają się z chorobami, często zastanawiają się nad przygarnięciem takiego zwierzęcia, lecz wtedy rodzi się pytanie – czy każdy psiak jest odpowiedni do tego zadania? Udzielimy odpowiedzi na to pytanie, a także opowiemy krótko o tym, czym jest dogoterapia i dlaczego zdobywa ona coraz to większe grono swoich zwolenników.

czytaj

10 ras koni i kuców, które powinieneś znać

Ludzie zajmują się hodowlą koni i kuców od wieków, dzięki czemu występują one w różnych rozmiarach i umaszczeniach. Są niezwykle imponujące i potężne oraz niewielkie i drobne, smukłe, kwadratowe, z długą grzywą i lśniącą sierścią albo puchate. Wymieniać można by bez końca. Poznajmy dzisiaj dziesięć najpopularniejszych ras koni i kuców, które każdy powinien znać!

czytaj

  • ZDROWY PUPIL

  • Zobacz bezpłatne poradniki dotyczące pielęgnacji i żywienia małych zwierząt domowych. Więcej materiałów w dziale Pobierz