Pies w biurze?

Pies w biurze na pierwszy rzut oka może wydawać się rozwiązaniem idealnym - jesteśmy w pracy, zajmujemy się sprawami służbowymi a jednocześnie mamy przy sobie naszego pupila. W Azji coraz popularniejsze staje się zabieranie psów do miejsc pracy. Obecność czworonoga zmniejsza stres związany z wykonywaniem obowiązków służbowych, a także, podobno, pozwala lepiej skupić się na wykonywanych zadaniach.
AUTOR: Anna Siennicka

Przede wszystkim musimy dowiedzieć się jakie zwyczaje i reguły panują w naszym miejscu pracy. Jeśli w regulaminie naszego biura nie ma słowa na ten temat, co jest bardzo prawdopodobne, pomysł z psem w miejscu pracy jest dość nowatorski, najlepiej spytajmy kierownictwo co myślą o takim rozwiązaniu. Absolutnie odradzam zabieranie psa do pracy bez poinformowania kogokolwiek – jeśli okaże się, że zwierzak nie jest w biurze mile widziany będziemy musieli szybko znaleźć dla niego opieką, a także narazimy się na nieprzyjemności że strony pracodawcy.

Zabranie psa ze sobą do pracy jest na pewno warte rozważenia w przypadku psów z bardzo silnym lękiem separacyjnym. Jeśli jednak pies jest w trakcie terapii behawioralnej która ma na celu złagodzić objawy lęku nagłe zaburzenie rytmu dnia psa i zabranie psa do pracy może zniweczyć nasze postępy. Najlepiej skonsultować to z behawiorystą który prowadzi terapie.

Może być to również dobre rozwiązanie kiedy nasz pies jest starszy i wymaga więcej uwagi lub jest przewlekle chory lub jest w trakcie rekonwalescencji i wymaga podawania leków o dokładnie określonych porach. W takich przypadkach jednak musimy być pewni, że podczas pracy będziemy w stanie poświęcić osy wystarczająco dużo czasu. Musimy też przemyśleć czy psiak będzie czuł się lepiej przy nas ale w nieznanym dla niego środowisku cz też w domu, w ciszy i spokoju ale sam.

Zabranie psa do biura na pewno nie jest najlepszym sposobem jeśli pracujemy w biurze typu open space – duża przestrzeń, zamieszanie, wiele osób, nieznane wcześniej dla psa dźwięki – może być to bardzo niekomfortowe dla psa otoczenie. Niektóre psy nie będą potrafiły zrelaksować się w takich warunkach, a długotrwały stres może odbić się na nich niekorzystnie. Nie będzie to dobre rozwiązanie w przypadku psów pobudliwych a także tych z problemami z agresją w stosunku do osób obcych.

Jeżeli jednak pracujemy w biurze oddzielonym od innych w którym w ciągu dnia panuje raczej spokój warto rozważyć zabranie psa ze sobą. Kiedy już zdecydujemy się na takie rozwiązanie przede wszystkim musimy uważać by nasz psiak nie przeszkadzał innym w pracy. Musimy pamiętać, że jest pod naszą opieką i to my jesteśmy za niego odpowiedzialni, nie możemy oczekiwać, ze ktoś inny zajmie się naszym zwierzakiem. Na pewno musimy przygotować miseczkę na wodę, tak żeby przez cały dzień psiak miał dostęp do świeżej wody. Jeżeli w trakcie dnia pies dostaje posiłek powinniśmy również mieć ze sobą miskę na jedzenie. Warto również zabrać ze sobą jaką zabawkę która zajmie psa. Dobrym rozwiązaniem może być mata węchowa, mata do lizania czy też gryzak typu kong – zajmą one zwierzaka i pozwolą mu się wyciszyć. Musimy się też przygotować na wszelkiego rodzaju wypadki natury fizjologicznej. Zwłaszcza kilka  pierwszych wizyt psa w biurze może być dla niego stresująca – może oddać mocz lub kał w miejsca w których nie powinien – woreczki podkłady higieniczne czy bardzo chłonne ręczniki mogą nas w takiej sytuacji uratować. Może się również przydać neutralizator zapachów.

Niezależnie od naszej decyzji musimy brać pod uwagę przede wszystkim dobro psa. Znamy naszego pupila najlepiej i wiemy czy będzie czuł się lepiej z nami przez cały dzień w pracy czy też podczas naszej nieobecności spokojnie prześpi cały dzień w domu.

Wybane dla Ciebie

Wprowadzenie drugiego kota do domu – jak zrobić to dobrze?

Dokacanie nigdy nie jest prostym zadaniem. Koty to zwierzęta terytorialne, dlatego gdy dotychczas mieszkały same, będą czuły potrzebę ochrony swojej przestrzeni, a każde nowe zwierzę będzie traktowane jako intruz. Czy istnieje w takim razie dobry sposób na zapoznanie ze sobą kociaków? Oczywiście, że tak! Warto przed całym procesem poznać kilka złotych zasad, a dokacanie wcale nie będzie aż tak uciążliwe.

czytaj

Depresja u psów

Depresja może wydawać nam się chorobą dotycząca wyłącznie ludzi, jednak, jak pokazują najnowsze doniesienia naukowe może dotyczyć również psów.
U psów w przeciwieństwie do ludzi wyklucza się raczej czynniki biochemiczne czy też genetyczne jako te powodujące depresję. Uważa się, że główną przyczyną obniżenia nastroju w przypadku psów są czynniki środowiskowe.

czytaj

Triaditis u kota

Jednymi ze schorzeń, które stosunkowo często dotykają koty, są 1. Cholangiohepatitis, czyli zapalenie pęcherzyka i dróg żółciowych, 2. Pancreatitis, czyli zapalenie trzustki, oraz 3. Choroba zapalna jelit, znana jako IBD (Inflammatiory Bowel Disease). Te trzy schorzenia, występujące w tym samym czasie, znane są jako TRIADITIS. Dlaczego jednak dzieje się tak, że choroby te mają tendencję […]

czytaj

Zagrożenia dla zwierząt ze strony komarów

Komary mogą być wektorami wielu niebezpiecznych dla zwierząt wirusów, bakterii, pierwotniaków oraz nicieni. W ostatnich latach podróżujemy coraz więcej i częściej z naszymi pupilami w rejony świata, w których mogą być one narażone na zachorowanie.

czytaj

  • ZDROWY PUPIL

  • Zobacz bezpłatne poradniki dotyczące pielęgnacji i żywienia małych zwierząt domowych. Więcej materiałów w dziale Pobierz