Po co kotu drapak?

Koty, ze względu na związane z nimi stereotypy, są często uważane za wredne szkodniki. Oczywiście, ich zachowanie, które nie ma w sobie ani grama złośliwości, najczęściej skutkuje źle zaaranżowaną dla nich przestrzenią i brakiem elementów, które zapewnią im naturalne dla nich otoczenie, w tym też zaspokajanie instynktów. Każdy tygrys ostrzy pazurki o drzewo, dlatego nasze małe drapieżniki powinny mieć w domu jego zamiennik, a jest nim oczywiście drapak.
AUTOR: Sara Migaj

Czas czytania: 3 min

Dlaczego mój kot drapie kanapę?

Najczęstszym problemem, o którym słyszy się podczas rozmów z właścicieli mruczków, jest wbijanie pazurów w ulubioną sofę w salonie. Często to zachowanie jest dla nas aż tak niedopuszczalne, że podnosimy ton głosu zwalając winę na naszego czworonoga – ale czy koty rzeczywiście są w stanie robić coś “na złość” człowiekowi? Oczywiście, że nie. Każdy szanujący się mruczek będzie szukał miejsca, które pozwoli mu naostrzyć swoje pazurki – jeśli mu takiego nie zapewnimy, to będzie korzystał z elementów mieszkania niekoniecznie do tego przeznaczonych.


Jaki drapak wybrać dla kota?

Zakup drapaka to absolutna konieczność w celu zaspokojenia kociego instynktu, ale oczywiście możemy wybierać spośród wielu jego opcji i tutaj pojawia się prawdziwe wyzwanie. Najbardziej popularnym i sprawdzonym “drzewkiem” są te wykonane z sizalu. Pamiętajcie – im grubszy sznurek i wyższy słupek, tym lepiej. Warto zainwestować w porządny drapak, który posłuży na długie lata.

Złą wiadomością niestety jest to, że ile kotów, tyle upodobań i jest ryzyko, że Twój zwierzak bardziej polubi drapanie na poziomo – wtedy musisz rozważyć inną opcję. Są takie drapaki… z kartonu! I również cieszą się one sporą sympatią pewnego grona mruczków.

Jesteśmy jednak przekonani, że każdy drapak będzie odpowiedni dla mruczka, jeśli skutecznie go skłonimy do skorzystania – możemy go tam zaprosić za pomocą ulubionej wędki bądź smaczków. Alternatywą jest również popsikanie go walerianą lub kocimiętką. Dla chcącego nic trudnego!


Mój kot nie chce korzystać z drapaka – co teraz?

Kocia niechęć do korzystania z domowego drzewka wbrew pozorom nie jest żadnym ewenementem. Możliwe, że w ten sposób Twój pupil chce Ci przekazać, że dany rodzaj drapaka mu się nie podoba lub po prostu jest on w złym miejscu. Koty nie przepadają za ściskiem (czyli np. ustawienie zabawki pomiędzy meblami) oraz uwielbiają mieć na coś widok – stąd też świetnie sprawdza się lokalizacja przy oknie. Skorzystaj także z rad, które wypisaliśmy powyżej – jesteśmy pewni, że Twój kociak w końcu polubi się z drapakiem.

Drapak to element, bez którego nie wyobrażamy sobie kociej przestrzeni. Jeśli zależy nam na dobrym samopoczuciu mruczka oraz przede wszystkim zaspokajaniu jego naturalnych instynktów, to musimy zainwestować w odpowiednie umeblowanie jego świata. Pamiętajmy, że drapak nie służy do tępienia pazurków, czy ich skracania – wręcz przeciwnie. Kot posługuje się nim w celu ostrzenia swoich szponów – stąd też przypominamy, że odpowiednia pielęgnacja kocich łapek jest również obowiązkiem każdego mruczastego właściciela.

Wybrane dla Ciebie

Tego nigdy nie dawaj psu. Zatrucia wybranymi produktami spożywczymi

Niektóre elementy diety ludzi dla naszych pupili mogą być szkodliwe, a nawet toksyczne. Niektóre produkty spożywcze są zwyczajnie zakazane dla naszych zwierząt. Musimy pamiętać o tym, że psy wiele produktów metabolizują w sposób odmienny. To, co dla nas jest cennym urozmaiceniem diety, dla naszego psa może skończyć się tragicznie.

czytaj

Siwienie u psów – przyczyny, opieka, stereotypy

Opiekunowie psów nieuchronnie będą musieli skonfrontować się ze starością swojego pupila. Za jedną z pierwszych oznak przyjmuje się siwienie. Najczęściej obejmuje pysk, włącznie z wibrysami. Następnie wędruje w górę głowy lub w kierunku szyi.

czytaj

Na czym polega dogoterapia? (podcast, zdjęcia)

Na czym polega dogoterapia? Jakie są rodzaje dogoterapii? Dziś, zgodnie z obietnicą, zabieramy Was do Bełchatowa. Posłuchaj 5. odcinka Pets World Podcast, w którym porozmawaliśmy z Mateuszem Cychem, dogoterapeutą i trenerem psów.

czytaj

Co może jeść kot?

Żywienie kotów to temat obszerny, który często wywołuje dyskusje, a nawet kontrowersje. Jedno jest jednak pewne – kot to bezwzględny mięsożerca, więc w jego misce powinny znajdować się produkty mięsne. Dieta kota powinna być odpowiednio zbilansowana, aby mógł on cieszyć się dobrym zdrowiem. Rodzi się więc pytanie: co może jeść kot?

czytaj

  • ZDROWY PUPIL

  • Zobacz bezpłatne poradniki dotyczące pielęgnacji i żywienia małych zwierząt domowych. Więcej materiałów w dziale Pobierz