Pokarm dla psa

Ilu właścicieli - tyle sposób żywienia i podania karmy. Chociaż świadomość odnośnie żywienia jest coraz większa to właśnie takie zagadnienia nadal budzą największe kontrowersje. W końcu w zdrowym ciele, zdrowy duch, dlatego żywienie jest bardzo istotnym elementem.
AUTOR: Redakcja

Dlaczego wysoka strawność karmy jest ważna?

Wysoka strawność gwarantuje, że składniki pokarmowe z jedzenia mogą być łatwo wchłonięte bezpośrednio do organizmu i są dostępne do wykorzystania w procesie metabolizmu, bez konieczności czasochłonnego trawienia i rozpadu. Im łatwiej strawne jest jedzenie, tym mniej metabolitów pozostaje w formie odpadów, z którymi ciało musi sobie dać radę. Dlatego też wysoka strawność jest ważna dla wrażliwych psów.

Im wyższa jest jakość surowców wykorzystanych do produkcji, tym wyższa jest strawność a co za tym idzie, wyższa jest też jakość karmy.
Następną kluczową kwestią dotyczącą strawności jest sam proces produkcji: na przykład produkty ekstrudowane, takie jak krokiety, są łatwiej strawne niż łamane płatki (podobne do naszego musli śniadaniowego).

Poniższe czynniki świadczą o dobrej/wysokiej strawności:

  • Małe porcje jedzenia, które trzeba podawać
  • Mała ilość pozostawianych odchodów
  • Dobra konsystencja odchodów

Strawność nie zależy jednakże tylko od samej karmy. Zależy także od zwierzęcia. U nerwowych i starszych może być ona gorsza, ponieważ karma jest zbyt szybko transportowana w jelitach albo odpowiedzialne za proces trawienia narządy nie pracują tak efektywnie. Produkty dobrych marek są szczególnie dobrze trawione (90%), są więc doskonale tolerowane. Bardzo dobrym miernikiem tego, jak karma jest wykorzystywana przez organizm psa, jest ilość pozostawianych odchodów.  Zmniejszenie strawności o 7,5 % (do poziomu 82,5 %) spowoduje podwojenie ilości odchodów!

Pies wywodzi się od wilka. Czy w związku z tym nie powinien jeść dużo więcej mięsa?

Pies wywodzi się od wilka, jest więc w systemie taksonomicznym klasyfikowany jako drapieżnik. Jednak biorąc pod uwagę jego nawyki żywieniowe specjaliści opisują go często jako względnego mięsożercę (je mięso i przy nadarzającej się okazji także inne pokarmy).  

W przeciwieństwie do wilków, nasze domowe psy przez tysiące lat życia u naszego boku, dostosowały się do naszego trybu życia i nie mają już problemów z trawieniem węglowodanów. Zostało to naukowo udowodnione dopiero niedawno bo w 2013 roku. Nie powinniśmy być zdziwieni tym odkryciem biorąc pod uwagę, że pies był obecny u boku człowieka podczas gdy ten z myśliwego stopniowo ewoluował w rolnika. Miał więc mnóstwo czasu, aby się zaadaptować. Aktualny rynek karm ma do zaoferowania nowoczesne receptury, które są perfekcyjnie dopasowane do potrzeb współczesnych psów.

Źródło: www.happydog.pl

Wybane dla Ciebie

Jak kuce zostały przewodnikami osób niewidomych?

Właściciele psów łapią się właśnie za głowę! Jak to? Ktoś trenuje kucyki, żeby opiekowały się osobą niewidomą? Ten pomysł nie może się udać! Tylko, że on już się udał, a pierwsze pary przeżyły ponad dziesięć lat wspólnych wędrówek po świeci. Kuce pomagają im poruszać się po mieście, robić zakupy, a nawet latają samolotem. No dobrze, ale od początku – jak to wszystko się zaczęło?

czytaj

Na co zwracać uwagę wybierając hotel dla psa?

Coraz więcej ludzi stara się ze sobą zabrać swojego psa gdzie tylko to możliwe. Do rodziny, znajomych, do restauracji czy na wakacje. Różne miejsca są coraz lepiej przystosowane do pobytów właścicieli wraz z pupilami więc można śmiało korzystać z uroku upragnionego urlopu tym samym nie czując tęsknoty za ukochanym pupilem. Jednak w naszym życiu zdarzają się różne nie oczekiwane sytuacje przez, które jesteśmy zmuszeni do podróżowania bez zwierzaka. Wtedy najbezpieczniej jest zostawić psiaka u bliskich i zaufanych osób, które odpowiednio się nim zajmą – chociażby w naszym domu. Ale to też nie zawsze jest możliwe.

czytaj

Jakie przekąski wybrać dla psa?

Przysmaki to coś co uwielbiają zarówno psy jak i ich właściciele. Pomagają nam w nagradzaniu za dobre sprawowanie ale też są ratunkiem gdy musimy wyjść z domu a nasz psiak potrzebuje jakiegoś smacznego zajęcia. One oczywiście najbardziej je uwielbiają lecz bywają psiaki, które są strasznie wybredne a nam pozostaje problem w postaci wyboru odpowiedniego opakowania w sklepie zoologicznym. Tylko na jakie się skusić? Są przecież do wyboru miękkie przysmaki, ciastka, kości prasowane a nawet suszone podroby. Czy aby na pewno różni je tylko opakowanie i cena?

czytaj

Jak chronić psa przed kleszczami?

Zbliżająca się jesień wcale nie zwalnia nas z obowiązku dalszego zabezpieczania psa przed kleszczami. Już w jednym z zeszłorocznych artkułów na blogu, wspominałam o tym, że jaja i larwy kleszczy żyją także wtedy gdy na zewnątrz panują ujemne temperatury. Przyjmuje się, że dzieje się tak nawet do -7 stopni. Więc nawet zimą krew naszych pupili jest atrakcyjnym kąskiem dla tych pajęczaków. Jak w takim razie możemy je zabezpieczać? Bo do wyboru jest mnóstwo produktów! Od tych specjalistycznych, które możemy dorwać u naszego lekarza weterynarii po te, które mają być oparte na naturalnych składnikach a tych powstaje coraz więcej i to w coraz nowszych odsłonach

czytaj

  • ZDROWY PUPIL

  • Zobacz bezpłatne poradniki dotyczące pielęgnacji i żywienia małych zwierząt domowych. Więcej materiałów w dziale Pobierz