Post przerywany u psów

W ostatnich latach coraz większą uwagę zwraca się na różne modele diet, zarówno w dietetyce ludzkiej, jak i weterynaryjnej. Jak dotąd nie ustalono jeszcze najbardziej optymalnych schematów żywienia, zarówno dla pacjentów weterynaryjnych, jak i hospitalizowanych ludzi. Niedożywienie jest bardzo powszechne podczas hospitalizacji, jednak przekarmienie krytycznie chorych pacjentów również przynosi negatywne skutki. Potencjalnie skutecznym modelem żywienia może być w tej sytuacji post przerywany. Nazywany również dietą okienkową, dietą ośmiogodzinną, oknem żywieniowym – ten model żywienia w ostatnich latach zyskał spora popularność w żywieniu zwierząt. Te trendy często przenosi się do świata zwierząt. Pojawia się jednak pytanie, czy wszystko co stosuje się u ludzi, powinno wprowadzać się u zwierząt? Okazuje się, że być może taki schemat żywienia może pomóc psom w osiągnięciu lepszego zdrowia.
AUTOR: Adrianna Iwan

Czas czytania: 2 min

Post przerywany, na czym to polega?

Jest to model żywienia, który polega na czasowym ograniczeniu spożywania pokarmu, nie narzucając przy tym specjalnych zasad żywienia i bez konieczności ograniczania całkowitego spożycia kalorii. Wyróżnia się różne formy postu przerywanego.  Nazwa „post przerywany” może być trochę myląca, bo jaki post trwa tylko 16 godzin? Zasady są proste – należy powstrzymać się od posiłków w określonych odstępach czasu. Spożywa się pokarm przez osiem godzin, po czym wprowadza się szesnastogodzinną przerwę i znów spożywa się pokarm przez osiem godzin. Lepiej w tej sytuacji będzie brzmiała nazwa „dieta okienkowa”. W ośmiogodzinnym okienku czasowym można spożywać różne pokarmy. Jak wygląda to w praktyce? Pies otrzymuje swoją codzienną karmę w ograniczonym czasie, po czym następuje okres postu. Według niektórych badaczy taka strategia żywieniowa naśladuje naturalny sposób żywienia psich przodków i wilków. Należy oczywiście pamiętać, że pies powinien mieć cały czas dostęp do świeżej wody.

Sugeruje się, że potencjalnymi korzyściami płynącymi z postu przerywanego u zwierząt są:

– utrata masy ciała,

– lepsze trawienie,

– poprawa wrażliwości na insulinę,

– zmniejszony stan zapalny,

– poprawa układu odpornościowego,

– wydłużenie długości życia.

Efekty metaboliczne i immunologiczne postu przerywanego nie zostały jednak jeszcze dobrze poznane u psów. Wiele aspektów w temacie postu przerywanego u psów musi zostać dokładnie zbadanych.

Nowa koncepcja – post przerywany u pacjentów z nowotworem?

Istnieje badanie, w którym wykazano, że częstotliwość opóźnionych wymiotów, które towarzyszą leczeniu doksorubicyną zmniejszała się u psów, które poddane były głodówce trwającej 24 godziny przed podaniem leku (psy, u których zdiagnozowano chłoniaka). Trwają również badania, w których ocenia się wpływ tego modelu żywienia na działanie niepożądane, które wywołane są przez leki i efekty przeciwnowotworowe. Post przerywany nie jest zalecany dla wszystkich psów, zwłaszcza cierpiących na różne choroby oraz szczeniętom. Zawsze należy skonsultować się z lekarzem weterynarii i/lub dietetykiem weterynaryjnym w celu doboru właściwego schematu żywienia zwierzęcia.

Wybrane dla Ciebie

Tego nigdy nie dawaj psu. Zatrucia wybranymi produktami spożywczymi

Niektóre elementy diety ludzi dla naszych pupili mogą być szkodliwe, a nawet toksyczne. Niektóre produkty spożywcze są zwyczajnie zakazane dla naszych zwierząt. Musimy pamiętać o tym, że psy wiele produktów metabolizują w sposób odmienny. To, co dla nas jest cennym urozmaiceniem diety, dla naszego psa może skończyć się tragicznie.

czytaj

Siwienie u psów – przyczyny, opieka, stereotypy

Opiekunowie psów nieuchronnie będą musieli skonfrontować się ze starością swojego pupila. Za jedną z pierwszych oznak przyjmuje się siwienie. Najczęściej obejmuje pysk, włącznie z wibrysami. Następnie wędruje w górę głowy lub w kierunku szyi.

czytaj

Na czym polega dogoterapia? (podcast, zdjęcia)

Na czym polega dogoterapia? Jakie są rodzaje dogoterapii? Dziś, zgodnie z obietnicą, zabieramy Was do Bełchatowa. Posłuchaj 5. odcinka Pets World Podcast, w którym porozmawaliśmy z Mateuszem Cychem, dogoterapeutą i trenerem psów.

czytaj

Co może jeść kot?

Żywienie kotów to temat obszerny, który często wywołuje dyskusje, a nawet kontrowersje. Jedno jest jednak pewne – kot to bezwzględny mięsożerca, więc w jego misce powinny znajdować się produkty mięsne. Dieta kota powinna być odpowiednio zbilansowana, aby mógł on cieszyć się dobrym zdrowiem. Rodzi się więc pytanie: co może jeść kot?

czytaj

  • ZDROWY PUPIL

  • Zobacz bezpłatne poradniki dotyczące pielęgnacji i żywienia małych zwierząt domowych. Więcej materiałów w dziale Pobierz