Problemy skórne u psów
Czas czytania: 8 min
Jeśli dodamy do tego wrażliwego psa ze skłonnością do alergii-przepis na chorobę gotowy. Choroby skóry u psów są spowodowane wieloma czynnikami. Należą do nich: infekcje bakteryjne, infekcje grzybicze, pasożytnicze zapalenia skóry, choroby o podłożu alergicznym czy autoimmunologicznym. Część z tych chorób przenosi się z jednego zwierzęcia na drugie, tak jak choroby pasożytnicze, a część nie. Jednak bez względu na przyczynę wszystkie choroby skórne podlegają leczeniu.
Jak rozpoznać chorobę?
Jeśli zauważysz, że twój pies nadmiernie się drapie, ma wyłysienia, krosty albo strupy to musisz zgłosić się do lekarza weterynarii. Na wizycie lekarz dokładnie obejrzy skórę zwierzęcia, wypyta cię o czas trwania choroby, objawy, które zauważyłeś. Często konieczne jest wykonanie dodatkowych badań, takich jak zeskrobina skórna i badanie mikroskopowe.
W niektórych sytuacjach konieczne jest badanie krwi – w celu wykluczenia chorób o podłożu hormonalnym. Bardzo ważne informacje lekarz uzyskuje podczas zwykłej rozmowy z właścicielem – na przykład o tym, co pies je, czy występuje świąd, czy chorują inne zwierzęta w domu. Także to, czy zmiany skórne występują sezonowo, to znaczy w sezonie letnim, na wiosnę w zimie. Po zebraniu wywiadu lekarz zbada skórę zwierzęcia i ustali rozpoznanie. Wtedy na podstawie zebranych informacji można wprowadzić leczenie. W okresie wakacyjnym, a w zasadzie od wiosny do jesieni duża część pacjentów trafia do lekarza weterynarii z objawami świądu.
Często jest to związane z chorobami alergicznymi, z atopią. U psów objawy alergii wziewnej, uczulenia na alergeny środowiskowe, atopii, często objawiają się zmianami skórnymi i świądem. Zmiany skórne najczęściej lokalizują się w okolicach szyi, uszu, pach i pachwin, przestrzeni międzypalcowych. Skóra w tych miejscach jest zaczerwieniona, swędząca, czasami ropieje czy jest pokryta strupami. Takie zmiany są bardzo nieprzyjemne dla zwierzęcia.
Często psy są rozdrażnione ciągłym świądem. Charakterystyczne dla takiej alergii jest sezonowe występowanie, to znaczy w sezonie wiosenno-letnim, wtedy kiedy kwitną rośliny które uczulają danego psa. Zdarza się również dość często, że pies jest uczulony na roztocza, wtedy objawy są w sezonie zimowym, kiedy pies więcej czasu spędza w domu.
Jak wygląda leczenie?
Leczenie psów z atopią, to znaczy z alergią środowiskową jest trudne i wymaga zaangażowania właściciela. Jest to choroba, z którą trzeba nauczyć się żyć i na bieżąco reagować na pojawiające się objawy. Leczenie alergii jest wielokierunkowe. Polega na zmniejszeniu reakcji zapalnej skóry, wzmocnieniu bariery ochronnej i likwidacji wtórnych nadkażeń.
Często lekarz zaleca kąpiele lecznicze. Specjalne szampony nawilżają skórę, działają przeciwświądowo i redukują ilość bakterii i grzybów na powierzchni chorej skóry. Bardzo ważne jest by nie dopuścić do nadmiernego namnażania się drobnoustrojów na skórze psa alergika. Taka skóra jest zwykle osłabiona, wysuszona i podatna na wtórne infekcje.
Część pacjentów wymaga podawania leków przeciwświądowych czy przeciwalergicznych. Przy alergii pokarmowej lekarz zaleci dietę eliminacyjną, w której wyklucza składniki uczulające. Zwykle są to substancje białkowe. Konieczne będzie zakupienie karmy bez drobiu, pszenicy, ryżu czy innych składników które mogą prowadzić do reakcji alergicznej. Trzeba pamiętać, że alergie są bardzo indywidualne, i to co służy jednemu psu niekoniecznie będzie dobre dla drugiego.
Objawy atopii i alergii pokarmowej są podobne, zdarza się że ustalenie przyczyny choroby zajmuje dłuższy czas. Właściciel zgłaszają się ze swoimi psami z powodu nawracających infekcji uszu, świądu i podrażnienia skóry, utraty sierści, wyłysienia. Ustalenie przyczyny, wyjaśnienie podłoża objawów pozwala na skuteczne wprowadzenie leczenia.
Jak należy leczyć choroby o podłożu bakteryjnym i grzybiczym?
Choroby o podłożu bakteryjnym i grzybiczym wymagają leczenia miejscowego a także ogólnego podawania leków, zwykle w formie tabletek. Leczenie zakażeń skóry często jest długie, trwa kilka tygodni a nawet miesięcy.
Zdarzają się predyspozycje rasowe do bakteryjnych i grzybiczych chorób skóry, na przykład owczarki niemieckie są predysponowane do głębokiego ropnego zapalenia skóry a Yorkshire Terriery do zakażeń grzybiczych. Nawracające problemy skórne, związane z zakażeniem bakteryjnym, mają swoje podłoże, np. w problemach hormonalnych jak niedoczynność tarczycy. Także powtarzające się infekcje grzybicze powinny skłonić lekarza do szukania przyczyny.
Koty, zwłaszcza długowłose mogą być nosicielami infekcji nie mając przy tym żadnych objawów. W takiej sytuacji musimy zbadać wszystkie zwierzęta w domu żeby znaleźć i leczyć także nosicieli. W wakacje zdarzają się infekcje skórne spowodowane kąpielami w zanieczyszczonych zbiornikach wodnych. Zwłaszcza jeśli skóra psa jest podrażniona czy skaleczona, bakterie bardzo łatwo kolonizują okolice uszkodzenia i doprowadzają do stanu zapalnego.
W takiej sytuacji konieczna jest wizyta u lekarza weterynarii, który zaleci leczenie miejscowe a w razie konieczności również leki o działaniu systemowym. Ważne jest by codziennie przeglądać skórę i sierść psa aby odpowiednio wcześnie zareagować i poddać leczeniu. Skóra jest częścią organizmu jako całości, a objawy które widzimy na skórze mogą odzwierciedlać problemy leżące w innych narządach.
Tak jest na przykład w zaburzeniach hormonalnych. Niedoczynność tarczycy, nadczynność kory nadnercza (choroba Cushinga) to jedne z częstszych powodów wyłysienia u psów. Zmiany skórne takie jak przerzedzenie futra, wyłysienia, zmiana koloru skóry są tylko objawem choroby endokrynogennej.
Często oprócz objawów skórnych właściciel zauważa również apatie, zwiększenie masy ciała, ospałość. Jeśli zwierzę cierpi z powodu nadczynności kory nadnerczy to zwykle właściciel zauważa zwiększone pragnienie, wielomocz, nadmierny apetyt, dyszenie. Są to choroby, których nie można lekceważyć, a wczesna diagnostyka i prawidłowo dobrane leczenie pozwolą nie tylko poprawić wygląd skóry ale również poprawią komfort i przedłużą życie naszemu zwierzakowi.
Roztocza kurzu domowego są jednym z najczęstszych powodów alergii u psów.
Infekcje pasożytnicze są bardzo obszerną grupą chorób skóry. Większość infekcji pasożytniczych przebiega ze świądem. Charakterystyczne jest zachorowanie kilku zwierząt mieszkających w jednym domu.
Cześć pasożytów bytuje na powierzchni skóry a część mieszka pod powierzchnią albo jest na tyle mała, że nie jest możliwe wykrycie pasożyta gołym okiem. Dopiero wykonanie badania mikroskopowego pozwala wykryć infekcję pasożytniczą. Badanie mikroskopowe jest też niezbędne kiedy podejrzewamy infekcje wszołów, nużeńców, świerzbowców i innych roztoczy. Infestacja pchłami zwykle nie nastręcza trudności.
Są to pasożyty dość duże, widoczne gołym okiem. Jednak kiedy tych pasożytów jest niewiele to dopiero badanie z wyczesywaniem i poszukiwanie odchodów pcheł pozwala stwierdzić infekcję. Mimo, że jest to najbardziej powszechna infekcja pasożytnicza to nie jest łatwa do zwalczenia i potrafi przysporzyć zwierzęciu sporo przykrości z powodu świądu. Dostępne są różne preparaty o działaniu przeciwpasożytniczym.
Są to obroże, preparaty do nakrapiania w formie spot-on czy spray. Aktualnie jedną z najskuteczniejszych grup preparatów są tabletki. Zawierają one substancje z grupy izoksazolin o różnym czasie działania. W zależności od rodzaju tabletki działają na pasożyty skórne od 4 do 12 tygodni. Są też jednymi z najlepszych preparatów przeciwkleszczowych.
Poprzez szybki czas rozpoczęcia działania zapobiegają chorobom przenoszonym przez kleszcze. Przy leczeniu infekcji pasożytniczych bardzo ważne jest to, by leczyć wszystkie zwierzęta w domu. Trzeba też pamiętać o dokładnym sprzątaniu i odkażeniu pomieszczeń w których przebywają zwierzęta, ponieważ pasożyty potrafią przetrwać poza swoim żywicielem przez długi czas.
Niewłaściwa zamiana podszerstka
Ciepła pora roku to też czas na dokończenie wymiany podszerstka u zwierząt. Jest to czas na masowe zrzucanie martwej, wełnistej sierści, która pozostała jeszcze po sezonie zimowym i na przygotowanie skóry do nadejścia chłodniejszych dni.
Część psów dopiero w lipcu czy sierpniu kończy linienie. To samo w sobie nie jest chorobą, ale to znak dla właściciela, że trzeba pomóc zwierzęciu w pozbyciu się starej sierści i przygotowaniu skóry dla nowego podszerstka. Regularne wyczesywanie i kąpiele a także podawanie suplementów pomaga w usprawnieniu wymiany okrywy włosowej, poprawia wygląd i jakość futra.
Wybrane dla Ciebie
Nie zostawiaj zwierzaka w kwaterze. Zabierz go ze sobą na seans – rozmowa z Patrycją Blindow z kina „Żeglarz” w Jastarni
Jego historia liczy ponad 80 lat. Obecnie jest ostatnim czynnym kinem na Półwyspie Helskim, do którego oprócz ludzi, regularnie wpadają Bodo, Frelka, Wafel, Kokos czy Nadzia. Poznajcie legendarne, studyjne kino „Żeglarz” w Jastarni, czyli kolejne miejsce przyjazne zwierzętom, o którym porozmawialiśmy z jedną z jego opiekunek, Patrycją Blindow.
czytajRozmowa z Jagodą Matejczuk i Agnieszką Giemzą z Woof Flyball Team Wrocław (zdjęcia)
Rekordowe 25 drużyn z 15 klubów. Tak w największym skrócie zapowiada się Wielka WOOFowska, czyli ogólnopolskie zawody flyball w miejscowości Malin pod Wrocławiem. Impreza odbędzie się w dniach 20-21 kwietnia. Przeczytaj rozmowę z Jagodą Matejczuk i Agnieszką Giemzą, trenerkami WOOF Flyball Team.
czytajSzczeniak w domu. Poradnik odpowiedzialnej rodziny
Zanim szczeniak przekroczy drzwi naszego domu, warto przygotować „listę wyprawkową”. Oczywiście, oczekiwanie na szczeniaka nie jest tym samym co oczekiwanie na dziecko, ale to również przełomowy moment w naszym życiu. Jak się do niego przygotować? Przeczytaj artykuł i sprawdź, o czym nie możesz zapomnieć.
czytajTerapeutyczny wpływ zwierząt na dzieci
Oprócz radości zwierzęta mogą nam dać jeszcze więcej. Terapia z udziałem zwierząt znana jest jako zooterapia. Przy terapiach obecne są różne zwierzęta, np. przy pomocy psa to kynoterapia, przy pomocy konia – hipoterapia. W tym artykule opowiem, jak wiele korzyści daje nam kontakt ze zwierzętami i jak bardzo terapeutyczne może być samo przebywanie z nimi.
czytaj