Przegrzanie u psa – czym się charakteryzuje i jak temu zapobiec

Nadchodzą coraz to cieplejsze dni, a wraz z nimi występuje ryzyko przegrzania się psa. Nie należy jednak od razu panikować - wystarczy, że podejdziemy do tematu na spokojnie i zgłębimy go na tyle, by wiedzieć, jak przygotować się na gorący sezon oraz w jaki sposób reagować w przypadku objawów przegrzania się zwierzaka.
AUTOR: Sara Migaj

W jaki sposób uniknąć przegrzania się psa?

Istnieje kilka prostych zasad, które pomogą nam w sezonie letnim. Przede wszystkim należy zacząć od najprostszej, czyli nieustannego dostępu do świeżej wody. To właśnie latem nasze zwierzaki potrzebują jeszcze większego nawodnienia niż zazwyczaj. Warto podawać im schłodzoną, świeżą, często wymienianą wodę. Jeśli nasz psiak lubi przesiadywać na dworze, to pamiętajmy, by postawić miskę w zacienionym miejscu (np. pod drzewem). W ten sposób słońce nie nagrzeje jej zanadto.

Kolejnym sposobem na upalne dni jest zakup maty chłodzącej, która skutecznie obniży temperaturę ciała naszego zwierzaka i zapewni mu przyjemny kąt do odpoczynku. Korzystajmy z dóbr, które pojawiają się na rynku dzięki opracowaniu ich przez ekspertów. Ten produkt to strzał w dziesiątkę, który pomaga w walce z przegrzaniem.

Należy także pamiętać o tym, by na spacery wybierać się w godzinach porannych oraz wieczornych, kiedy to temperatura nie jest aż tak wysoka. Nie należy wychodzić z psem w szczycie – uważajmy także na mocno nagrzaną nawierzchnię, która może oparzyć delikatne poduszki psich łapek.

Czy każdemu psu grozi przegrzanie?

Niestety, ale każdy pies może paść ofiarą przegrzania. Oczywiście są ku temu pewne okoliczności, które dodatkowo wpływają na większe ryzyko zostania ofiarą tego zjawiska. Szczególnie trzeba uważać na futrzaki otyłe, starsze oraz o krótkim pysku.

Pamiętajmy, że psy w przeciwieństwie do nas ludzi posiadają gruczoły potowe zlokalizowane wyłącznie w dwóch miejscach na ciele: w łapkach oraz w nosie. Zjawisko zwiększonego ziewania to jeden ze sposobów, przez który starają się schłodzić swoje ciało – nie jest on jednak wystarczająco skuteczny. 

Bezmyślność ludzka to kolejna cecha, która często doprowadza do przegrzania się psa. Absolutnie nie zostawiajmy naszego zwierzaka samego w zamkniętym i nagrzewającym się aucie, które w bardzo szybkim tempie osiąga wysoką temperaturę. Skutki tego nieodpowiedzialnego zachowania często są tragiczne.

Co grozi mojemu psu poprzez przegrzanie?

Przegrzanie brzmi niegroźnie, ale to tylko pozory. Niedopilnowanie psiaka może doprowadzić do: osłabień, stracenia przytomności, drgawek, ślinotoku, wymiotów oraz biegunek. Najgorszy, lecz absolutnie realistyczny scenariusz to uszkodzenie mózgu, serca, wątroby lub układu nerwowego. 

Jeśli Twój zwierzak padł ofiarą przegrzania, to pamiętaj, by szybko zareagować i udać się do weterynarza. To bardzo ciężkie zjawisko, które wymaga natychmiastowej reakcji. Natomiast jeśli starasz się zapobiec tego typu sytuacjom, to zastosuj się do wyżej wymienionych zasad i przeżyj ten sezon bez nerwów i stresu! 

Wybane dla Ciebie

Wprowadzenie drugiego kota do domu – jak zrobić to dobrze?

Dokacanie nigdy nie jest prostym zadaniem. Koty to zwierzęta terytorialne, dlatego gdy dotychczas mieszkały same, będą czuły potrzebę ochrony swojej przestrzeni, a każde nowe zwierzę będzie traktowane jako intruz. Czy istnieje w takim razie dobry sposób na zapoznanie ze sobą kociaków? Oczywiście, że tak! Warto przed całym procesem poznać kilka złotych zasad, a dokacanie wcale nie będzie aż tak uciążliwe.

czytaj

Depresja u psów

Depresja może wydawać nam się chorobą dotycząca wyłącznie ludzi, jednak, jak pokazują najnowsze doniesienia naukowe może dotyczyć również psów.
U psów w przeciwieństwie do ludzi wyklucza się raczej czynniki biochemiczne czy też genetyczne jako te powodujące depresję. Uważa się, że główną przyczyną obniżenia nastroju w przypadku psów są czynniki środowiskowe.

czytaj

Triaditis u kota

Jednymi ze schorzeń, które stosunkowo często dotykają koty, są 1. Cholangiohepatitis, czyli zapalenie pęcherzyka i dróg żółciowych, 2. Pancreatitis, czyli zapalenie trzustki, oraz 3. Choroba zapalna jelit, znana jako IBD (Inflammatiory Bowel Disease). Te trzy schorzenia, występujące w tym samym czasie, znane są jako TRIADITIS. Dlaczego jednak dzieje się tak, że choroby te mają tendencję […]

czytaj

Zagrożenia dla zwierząt ze strony komarów

Komary mogą być wektorami wielu niebezpiecznych dla zwierząt wirusów, bakterii, pierwotniaków oraz nicieni. W ostatnich latach podróżujemy coraz więcej i częściej z naszymi pupilami w rejony świata, w których mogą być one narażone na zachorowanie.

czytaj

  • ZDROWY PUPIL

  • Zobacz bezpłatne poradniki dotyczące pielęgnacji i żywienia małych zwierząt domowych. Więcej materiałów w dziale Pobierz