Przegrzanie u psa – czym się charakteryzuje i jak temu zapobiec

Nadchodzą coraz to cieplejsze dni, a wraz z nimi występuje ryzyko przegrzania się psa. Nie należy jednak od razu panikować - wystarczy, że podejdziemy do tematu na spokojnie i zgłębimy go na tyle, by wiedzieć, jak przygotować się na gorący sezon oraz w jaki sposób reagować w przypadku objawów przegrzania się zwierzaka.
AUTOR: Sara Migaj

Czas czytania: 3 min

W jaki sposób uniknąć przegrzania się psa?

Istnieje kilka prostych zasad, które pomogą nam w sezonie letnim. Przede wszystkim należy zacząć od najprostszej, czyli nieustannego dostępu do świeżej wody. To właśnie latem nasze zwierzaki potrzebują jeszcze większego nawodnienia niż zazwyczaj. Warto podawać im schłodzoną, świeżą, często wymienianą wodę. Jeśli nasz psiak lubi przesiadywać na dworze, to pamiętajmy, by postawić miskę w zacienionym miejscu (np. pod drzewem). W ten sposób słońce nie nagrzeje jej zanadto.

Kolejnym sposobem na upalne dni jest zakup maty chłodzącej, która skutecznie obniży temperaturę ciała naszego zwierzaka i zapewni mu przyjemny kąt do odpoczynku. Korzystajmy z dóbr, które pojawiają się na rynku dzięki opracowaniu ich przez ekspertów. Ten produkt to strzał w dziesiątkę, który pomaga w walce z przegrzaniem.

Należy także pamiętać o tym, by na spacery wybierać się w godzinach porannych oraz wieczornych, kiedy to temperatura nie jest aż tak wysoka. Nie należy wychodzić z psem w szczycie – uważajmy także na mocno nagrzaną nawierzchnię, która może oparzyć delikatne poduszki psich łapek.

Czy każdemu psu grozi przegrzanie?

Niestety, ale każdy pies może paść ofiarą przegrzania. Oczywiście są ku temu pewne okoliczności, które dodatkowo wpływają na większe ryzyko zostania ofiarą tego zjawiska. Szczególnie trzeba uważać na futrzaki otyłe, starsze oraz o krótkim pysku.

Pamiętajmy, że psy w przeciwieństwie do nas ludzi posiadają gruczoły potowe zlokalizowane wyłącznie w dwóch miejscach na ciele: w łapkach oraz w nosie. Zjawisko zwiększonego ziewania to jeden ze sposobów, przez który starają się schłodzić swoje ciało – nie jest on jednak wystarczająco skuteczny. 

Bezmyślność ludzka to kolejna cecha, która często doprowadza do przegrzania się psa. Absolutnie nie zostawiajmy naszego zwierzaka samego w zamkniętym i nagrzewającym się aucie, które w bardzo szybkim tempie osiąga wysoką temperaturę. Skutki tego nieodpowiedzialnego zachowania często są tragiczne.

Co grozi mojemu psu poprzez przegrzanie?

Przegrzanie brzmi niegroźnie, ale to tylko pozory. Niedopilnowanie psiaka może doprowadzić do: osłabień, stracenia przytomności, drgawek, ślinotoku, wymiotów oraz biegunek. Najgorszy, lecz absolutnie realistyczny scenariusz to uszkodzenie mózgu, serca, wątroby lub układu nerwowego. 

Jeśli Twój zwierzak padł ofiarą przegrzania, to pamiętaj, by szybko zareagować i udać się do weterynarza. To bardzo ciężkie zjawisko, które wymaga natychmiastowej reakcji. Natomiast jeśli starasz się zapobiec tego typu sytuacjom, to zastosuj się do wyżej wymienionych zasad i przeżyj ten sezon bez nerwów i stresu! 

Wybrane dla Ciebie

Na czym polega dogoterapia? (podcast, zdjęcia)

Na czym polega dogoterapia? Jakie są rodzaje dogoterapii? Dziś, zgodnie z obietnicą, zabieramy Was do Bełchatowa. Posłuchaj 5. odcinka Pets World Podcast, w którym porozmawaliśmy z Mateuszem Cychem, dogoterapeutą i trenerem psów.

czytaj

Co może jeść kot?

Żywienie kotów to temat obszerny, który często wywołuje dyskusje, a nawet kontrowersje. Jedno jest jednak pewne – kot to bezwzględny mięsożerca, więc w jego misce powinny znajdować się produkty mięsne. Dieta kota powinna być odpowiednio zbilansowana, aby mógł on cieszyć się dobrym zdrowiem. Rodzi się więc pytanie: co może jeść kot?

czytaj

Jak opiekować się królikiem, który widzi na jedno oko?

Opieka nad zwierzęciem cierpiącym z powodu jakiejś niepełnosprawności, zawsze wiąże się z udogodnieniami, jakie właściciel musi mu zapewnić. Jak dbać o królika, który widzi świat jednym okiem?

czytaj

Jak oswoić szczura?

Myślisz o kupnie lub przygarnięciu szczurów? A może zawitały one już w Twoim domu? Kluczowe jest ich prawidłowe oswojenie, aby czuły się bezpiecznie w Twoim towarzystwie i pozwalały brać się na ręce, gdy to konieczne. Podpowiemy Ci, w jaki sposób możesz przyzwyczaić do siebie zarówno młode szczurki, jak i te nieco starsze.

czytaj

  • ZDROWY PUPIL

  • Zobacz bezpłatne poradniki dotyczące pielęgnacji i żywienia małych zwierząt domowych. Więcej materiałów w dziale Pobierz