Przeprowadzka z pupilem
Czas czytania: 3 min
Mogą pojawić się problemy behawioralne które do tej pory nie występowała albo nasilić takie które mieliśmy już pod kontrolą. Najważniejsze jest konsekwentne postępowanie tak jak do tej pory, pokazanie zwierzakowi, że poza miejscem w którym przebywamy nasze zachowanie i przyzwyczajenia się nie zmieniły pomoże odzyskać równowagę i poczucie bezpieczeństwa. Jeśli jakieś problemy z zachowaniem się pojawia nie denerwujemy się na zwierzaka, starajmy się zrozumieć, że to dla niego ogromny stres i może sobie nie radzić z emocjami. Jeśli zachowanie nie unormuje się lub problemy będą nasilać warto zasięgnąć porady behawiorysty jak jeszcze lepiej pomoc zwierzęciu odnaleźć się w nowym otoczeniu.
Pozwólmy zwierzakowi poznać nowe miejsce w swoim tempie. Jeśli jest taka możliwość pojedźmy do nowego miejsca zamieszkania przed przeprowadzka, tak żeby kot czy pies mogły się oswoić z miejscem. W przypadku psów możemy także wybrać się na kilka spacerów w okolicy nowego domu. Zwłaszcza koty mogą na początku przebywania w nowym miejscu ukrywać się, wychodzić niechętnie i na przykład tylko nocami. Jeśli tak się zdarzy nie wyciągajmy kota z jego kryjówki na siłę, pozwólmy mu stopniowo przyzwyczaić się do nowego domu, sytuacja powinna unormować się, w zależności od kota, po kliku tygodniach – miesiącach. Jeśli takie zachowanie będzie się przedłużało warto poszukać behawiorysty który pomoże w ułożeniu szczegółowego planu mającego pomóc zwierzęciu w zmniejszeniu stresu i oswojeniu się z nowym miejscem. Jeśli mamy taką możliwość przenieśmy zwierzaka do już gotowego mieszkania. Obecność psa czy kota w trakcie przenoszenia mebli, malowania czy układania podłogi może wprowadzić niepotrzebną nerwowość a także stanowić niebezpieczeństwo zarówno dla psa jak i dla nas.
Jeśli nie jesteśmy w stanie tak zaplanować przeprowadzki postarajmy się chociaż na zapewnienie cichego i spokojnego miejsca możliwie odizolowanego od prac remontowych.
W miarę możliwości nie zmieniajmy wszystkiego od razu. Bardzo dobrze jeśli w nowym miejscu zwierzę ma swoje posłanie czy kocyk, te same co wcześniej miski, w przypadku kotów fajnie jeśli pozostaje z nim ta sama kuweta że żwirkiem do którego kociak jest już przyzwyczajony. Znane już elementy wystroju i zapachu pomagają oswoić się z nową sytuacją. Starajmy się również nie wprowadzać innych zmian w życie zwierzęcia. Czas przeprowadzki to nie jest dobry moment na wprowadzania nowej karmy czy nowego żwirku. Kąpiel czy zabiegi pielęgnacyjne też lepiej zaplanować na moment kiedy zwierzę oswoi się już z nową sytuacją.
Pomocne mogą być analogi zwierzęcych feromonów które pomagają delikatnie się zrelaksować i wyciszyć, warto je wprowadzić na kilka tygodni przed przeprowadzką. Wprowadzone zbyt późno mogą nie spełnić swojego zadania. W przypadku psa silnie wrażliwego, podatnego na stres możemy rozważyć również używanie kamizelki przeciwlękowej. Kamizelka w określony sposób uciska i obejmuje ciało zmniejszając lęk i niepewność. Jeśli mamy więcej czasu warto również zainteresować się masażami relaksacyjnymi które sprawdzają się zarówno w stosunku do psów jak i kotów.
W przypadku silnego stresu doraźnie mogą pomóc leki bądź suplementy uspokajające – podanie takich środków zawsze powinniśmy konsultować z lekarzem weterynarii. W trakcie całej przeprowadzki nie zapominajmy, że dla zwierzęcia jest to zupełnie niezrozumiałą sytuacja i starajmy się być wyrozumiali i nie rozładowujmy frustracji na naszym zwierzęciu
Wybrane dla Ciebie
Pseudogroomerzy. Jakie leki uspokajające podają psom podczas zabiegów?
Każdy zawód związany ze zwierzętami wymaga wszechstronnej wiedzy. Człowiek pracujący ze zwierzakami domowymi musi posiadać solidne podstawy z zakresu behawioru, wychowania czy etogramu psa i kota. Co się jednak dzieje gdy tej wiedzy zabraknie? I jak pracują pseudospecjaliści? W tym artykule przyjrzymy się pracy psich i kocich pseudofryzjerów.
czytajJakie zwierzęta są najczęściej wybierane na domowe pupile?
Na świecie żyje obecnie nawet ponad miliard zwierząt towarzyszących. Częściej, do ich opisu, posługujemy się angielską nazwą pets, a to jakie gatunki dominują pod względem liczebności w tej grupie, zależy od miejsca na świecie.
czytajPodstawy opieki nad królikiem. Co musisz wiedzieć przed adopcją?
Króliki coraz częściej są wybierane jako domowi towarzysze. Co powinieneś wiedzieć, zanim zaprosisz uszaka pod swój dach?
czytajPsy i ich właściciele. Czy upodobniają się do siebie nawzajem?
Czy to prawda, że psy są podobne do swoich właścicieli zarówno pod względem charakteru, jak i cech wyglądu? Tę teorię, która wydaje się zwykłym stereotypem lub rozpowszechnianym dla żartu mitem, potwierdziły badania naukowe, a dowody na jej prawdziwość przedstawiają również behawioryści oraz psychologowie.
czytaj