Przewodnik po rasach psów – mops

Mops to rasa psa pochodząca z Chin. Ten niewielkich rozmiarów pies jest uroczy i towarzyski. Jednak budowa jego pyska sprawia, że ma duże problemy ze zdrowiem. Mops to dosyć wiekowa rasa. Pierwsze przesłanki pochodzą z V wieku p.n.e. Wszelkie zapiski wskazują na to, że rasa wywodzi się z Chin, ponieważ często jego wizerunek był umieszczany na porcelanie. W Europie mopsy pojawiły się na przełomie XVI i XVII wieku. Gościły wtedy na dworach, m.in. w Anglii, Holandii i Francji. Co ciekawe w pewnym momencie Mopsy przestały być popularne i zaczęły znikać z dworów i domów. To dzięki brytyjskim hodowcom te małe pieski stały się znów pożądane i popularne w całej Europie.
AUTOR: Redakcja

Czas czytania: 2 min

Charakter

Mops charakteryzuje się wesołym sposobem bycia. Chociaż pies ten jest z natury radosny i przyjaźnie nastawiony do otoczenia to potrafi pokazać „rogi”. Ignorowany przez właściciela może stać się złośliwy, szczekać i próbować zwracać na siebie uwagę. Mops, mimo tego, że uważany jest za psa kanapowego to ma w sobie duże pokłady energii. Lubi biegać, a jego krótkie nogi nie zawsze nadążają za pomysłami. Mops uwielbia zabawę. Jest idealny do domu z dziećmi. Nie przejawia agresji. Ten niewielkich rozmiarów pies ma jednak wielkie serce. Kocha swojego opiekuna i przywiązuje się do właściciela. Mops chciałby towarzyszyć ludziom na każdym kroku.

Pielęgnacja

Aby zapobiegać schorzeniom należy dbać o odpowiednią pielęgnację tej rasy. Na pewno decymując się na mopsa należy pamiętać, że to rasa, która linieje, więc pieski muszą być często czesane. Równie ważne są kontrole oczu i uszu. Podobnie jak fałdki na pyszczku muszą być objęte dodatkową higieną.

Choroby

Pomimo tego, że mops zachwyca swoim wyglądem, to niestety przepłaca to zdrowiem. Słodkie charczenie czy chrapanie to konsekwencja problemów z oddychaniem. Związane jest to  z wykształceniem się u nich zbyt długiego podniebienia miękkiego. Piękne, duże oczy,  które są nazbyt wytrzeszczone są narażone są na zapalenia i owrzodzenia. Dodatkowo przypadłością tej rasy są też płytko osadzone siekacze. Sprawia to, że kamień nazębny szybciej się odkłada, dlatego mops potrzebuje specjalnych gryzaków.

Długość życia: 12 do 15 lat

Umaszczenie: Barwa czarna, Płowy, Morelowy, Srebrno-płowy

Pochodzenie: Chiny

Wzrost: 30 – 36 cm (Samiec) 25 – 30 cm (Samica)

Cena: 2000 – 4000 zł

Wybrane dla Ciebie

Tego nigdy nie dawaj psu. Zatrucia wybranymi produktami spożywczymi

Niektóre elementy diety ludzi dla naszych pupili mogą być szkodliwe, a nawet toksyczne. Niektóre produkty spożywcze są zwyczajnie zakazane dla naszych zwierząt. Musimy pamiętać o tym, że psy wiele produktów metabolizują w sposób odmienny. To, co dla nas jest cennym urozmaiceniem diety, dla naszego psa może skończyć się tragicznie.

czytaj

Siwienie u psów – przyczyny, opieka, stereotypy

Opiekunowie psów nieuchronnie będą musieli skonfrontować się ze starością swojego pupila. Za jedną z pierwszych oznak przyjmuje się siwienie. Najczęściej obejmuje pysk, włącznie z wibrysami. Następnie wędruje w górę głowy lub w kierunku szyi.

czytaj

Na czym polega dogoterapia? (podcast, zdjęcia)

Na czym polega dogoterapia? Jakie są rodzaje dogoterapii? Dziś, zgodnie z obietnicą, zabieramy Was do Bełchatowa. Posłuchaj 5. odcinka Pets World Podcast, w którym porozmawaliśmy z Mateuszem Cychem, dogoterapeutą i trenerem psów.

czytaj

Co może jeść kot?

Żywienie kotów to temat obszerny, który często wywołuje dyskusje, a nawet kontrowersje. Jedno jest jednak pewne – kot to bezwzględny mięsożerca, więc w jego misce powinny znajdować się produkty mięsne. Dieta kota powinna być odpowiednio zbilansowana, aby mógł on cieszyć się dobrym zdrowiem. Rodzi się więc pytanie: co może jeść kot?

czytaj

  • ZDROWY PUPIL

  • Zobacz bezpłatne poradniki dotyczące pielęgnacji i żywienia małych zwierząt domowych. Więcej materiałów w dziale Pobierz