Psi senior

Niemal każdy człowiek cieszy się na widok słodkiego szczeniaczka. Jest mały, puchaty i ciekawy świata. Biega, skacze i chętnie się z nami bawi. Lecz większość psów w końcu dopada starość. Każdy znosi ją inaczej, jedne choroby są bardziej dotkliwe, inne mniej lecz jego miłość i spojrzenie nie ulegają wątpliwością, że to ten sam pies, którego pokochaliśmy kilkanaście lat temu. To na pewno trudny widok widząc jak nasz ukochany przyjaciel się starzeje, zwłaszcza gdy nam do starości jeszcze została daleka droga. Jednak to nie jest powód aby nie móc zrozumieć tego jakie zmiany zachodzą, czego nasz pies będzie potrzebował teraz bardziej niż kiedykolwiek. I właśnie po to jest ten artykuł. Powstał z myślą o wszystkich psich seniorach.
AUTOR: Karina Ubowska

Czas czytania: 4 min

Choć moje obecne psiaki są jeszcze młode i w sile wieku, pamiętam jak przechodziły starość psy z którymi wspólnie dorastałam. Gdy stuknęło im ponad 10 lat, nie wiele się zmieniło. Były tak samo kochane, chętne na pieszczoty i gonitwy po łąkach. Wciąż szybsze ode mnie i ze znakomitym węchem do tropienia rozrzuconej w trawie karmy. Lecz gdy pojawiły się pierwsze choroby całe nasze życie posmutniało. Jako dziecko nie byłam jeszcze na to gotowa i nie potrafiłam zrozumieć wielu rzeczy. Dziś podchodzę do tych spraw bardzo odpowiedzialnie i wiem, że wielu sytuacji można uniknąć zapobiegając niż później lecząc. Mimo, że każdego dnia jesteśmy coraz starsi, to dowiadujemy się coraz więcej na różne tematy. Nauka o weterynarii wciąż idzie do przodu i dzięki temu nasze zwierzęta mogą żyć dłużej niż kiedyś.

W życiu każdego człowieka jak i psa bardzo ważny jest ruch i dobrze zbilansowana dieta. Dobre „prowadzenie” psa pod tym kątem już na początku pozwala mu łagodniej przejść choroby a niektórych nawet uniknąć. Aby nasz psiak czuł się komfortowo bez względu na wiek powinniśmy podawać mu karmę dobrej jakości. Taką, która w głównej mierze składa się z mięsa mięśniowego a nie podrobów, które powodują brzuszkowe problemy takie jak biegunki. Karma powinna być urozmaicona o różne warzywa, owoce, zioła a nawet ryż jeśli psiak potrzebuje czegoś delikatniejszego dla żołądka. Na pewno też przydałoby się wziąć pod uwagę takie smaki jak – ryba, kaczka czy owady, takie karmy bardzo dobrze znoszą alergicy. Przez większość życia psa, karmę dobieramy sami. Wybieramy taką, która pasuje nam składem, ceną ale gdy psiak zaczyna tyć lub pojawiają się poważne choroby wtedy potrzebna jest konsultacja u zoodietetyka. Ten specjalista od żywienia zwierząt, pomoże nam dobrać odpowiednią karmę oraz dawkowanie dopasowane do jego wagi i aktywności fizycznej. Wiele osób mimo to sięga po dosyć popularną karmę weterynaryjną z polecenia ich weterynarza. Są przypadki kiedy ta karma jest faktycznie wskazana, kiedy tylko po niej psiak lepiej znosi chorobę ale trzeba zdawać sobie sprawę z tego, że nie jest ona lekiem na wszystko. Do każdego psa trzeba podejść indywidualnie.

Wspomniałam o aktywności fizycznej. Cóż, psiaki przez większość swojego życia to takie wulkany energii. Nawet gdy są chore, gdy brakuje im jednej łapy, one się nie poddają. Potrafią cieszyć się życiem jak wcześniej, a może nawet tak tyci bardziej. Na psiego seniora trzeba już troszkę uważać bo będzie męczyć się znacznie szybciej niż kiedyś. Szlaki, które kiedyś pokonywał bez trudu z zachęcającą minką by połazić jeszcze – teraz mogą go przerosnąć. Więc powinniśmy zabierać go w takie miejsca gdzie jego łapki jeszcze dadzą radę dotrzymywać nam kroku. Tak jak zawsze trzeba pamiętać o nawodnieniu, o zacienionym miejscu do odpoczynku bo odwodnienie i przegrzanie prowadzą do udaru. A dla psich seniorów jest to skrajnie niebezpieczne gdyż organizm nie jest już tak silny i ten stan może doprowadzić do nagłej śmierci.

Profilaktyka i jeszcze raz profilaktyka. W całym psim życiu jest niezmiernie ważna ale na starość staje się ważniejsza niż kiedykolwiek. Tak jak na przykład częstsze wizyty u weterynarza. U psiego seniora trzeba znacznie częściej robić „przegląd” czyli sprawdzać stan jego zdrowia. Po to aby szybciej wykryć choroby, aby oszczędzić mu cierpienia a także sobie wydawania później masy pieniędzy gdyby choroba była już w poważnym stadium. Do profilaktyki na pewno zaliczają się też różne rzeczy, które zaczynamy kupować aby ta starość przebiegała naszemu przyjacielowi jak najprzyjemniej. Od suplementów wspomagających odporność, skórę, sierść czy stawy po takie, które pomagają mu lepiej funkcjonować w domu. Do takich rzeczy zaliczają się między innymi schodki dzięki którym łatwiej wdrapie się na łóżko, ewentualnie legowisko ortopedyczne dla wsparcia stawów. Na pewno przydadzą się też maty higieniczne w razie posikiwania oraz specjalna szczotka i pasta do mycia psich zębów. Będąc młodym, silnym i zdrowym psiakiem każdy usuwał swój kamień za pomocą twardych gryzaków. Na starość zęby stają się słabsze i bardziej podatne na osadzanie się kamienia, dlatego trzeba o nie dodatkowo zadbać. Tak samo jak o przycinanie pazurków, które mogą nie ścierać się już tak szybko jak kiedyś. Jeśli psiak ma bardzo mało ruchu to na pewno sam nie da rady ich zetrzeć. Ale na szczęście ma nas – odpowiedzialnych opiekunów!

Wybrane dla Ciebie

Jak oswoić szczura?

Myślisz o kupnie lub przygarnięciu szczurów? A może zawitały one już w Twoim domu? Kluczowe jest ich prawidłowe oswojenie, aby czuły się bezpiecznie w Twoim towarzystwie i pozwalały brać się na ręce, gdy to konieczne. Podpowiemy Ci, w jaki sposób możesz przyzwyczaić do siebie zarówno młode szczurki, jak i te nieco starsze.

czytaj

W jaki sposób papugi korzystają ze stóp?    

Każdy właściciel papug, na pewno co najmniej zauważył, że ptaki te potrafią schwytać jedzenie w łapkę, manipulować nim, rozgryzać. W jakim celu to robią? Aby dostać się pysznej zawartości orzecha, kory czy owocu. Jednak czy zwróciliście uwagę, której łapki używa papuga?

czytaj

Rozmowa z Jagodą Matejczuk i Agnieszką Giemzą z Woof Flyball Team Wrocław

Rekordowe 25 drużyn z 15 klubów. Tak w największym skrócie zapowiada się Wielka WOOFowska, czyli ogólnopolskie zawody flyball w miejscowości Malin pod Wrocławiem. Impreza odbędzie się w dniach 20-21 kwietnia. Przeczytaj rozmowę z Jagodą Matejczuk i Agnieszką Giemzą, trenerkami WOOF Flyball Team.

czytaj

Szczeniak w domu. Poradnik odpowiedzialnej rodziny

Zanim szczeniak przekroczy drzwi naszego domu, warto przygotować „listę wyprawkową”. Oczywiście, oczekiwanie na szczeniaka nie jest tym samym co oczekiwanie na dziecko, ale to również przełomowy moment w naszym życiu. Jak się do niego przygotować? Przeczytaj artykuł i sprawdź, o czym nie możesz zapomnieć.

czytaj

  • ZDROWY PUPIL

  • Zobacz bezpłatne poradniki dotyczące pielęgnacji i żywienia małych zwierząt domowych. Więcej materiałów w dziale Pobierz