Psie potrzeby

Dzisiaj psy to członkowie rodzin, przyjaciele i towarzysze codzienności. Wielu ludzi niestety zapomina o ich naturalnych potrzebach, a część na pewno o nich nie wie. Wiele osób twierdzi, że ich psy mają lepsze życie od niejednego człowieka, ale czy na pewno? Często takie twierdzenia podyktowane są tym, że inwestujemy ogromne sumy w zabawki, kolorowe obroże czy mięciutkie legowiska. Nie ma w tym nic złego o ile określanie takiego zachowania nie przysłania tego, co dla psa najważniejsze. Niezależnie od tego jak bardzo kochamy swoje psy musimy pamiętać, że są zwierzętami i ich potrzeby nieco różnią się od naszych, chociaż w wielu aspektach na pewno będą podobne.
AUTOR: Kinga Piłat

Pierwszą i zrozumiałą dla każdego potrzebą psa jest zaspokajanie potrzeb fizjologicznych. Niby oczywistość, a wciąż niewiele osób zdaje sobie sprawę, że zbyt mała ilość wyjść za tą potrzebą może powodować u psa reaktywność, której konsekwencją może być nawet agresja. Dużo osób posiadających ogródki przestaje wychodzić z psami. Jest to poważny błąd. Podwórko jest przedłużeniem domu. Psy nie lubią załatwiać się w miejscu w którym śpią, jedzą i się bawią. Niezależnie od tego jak ogromny masz ogród powinieneś wychodzić z psem poza jego teren.

Kolejna podstawowa sprawa w życiu każdego pupila, to prawidłowe żywienie. Suche, najtańsze chrupki z marketu często są chętnie przez psy zjadane, ale nie ma to nic wspólnego z prawidłowym żywieniem. Pies nie musi być chudy, aby czuć się niedożywiony. W konsekwencji braku dostarczania odpowiednich składników pokarmowych pies może stać się ospały, apatyczny lub całkowicie reaktywny przez stres powodowany ciągłym niedożywieniem organizmu. Żywienie psa to bardzo ważny temat, a nieodpowiednie zaspokajanie jego potrzeb może mieć fatalne skutki, nie tylko zdrowotne. Warto zastanowić się nad tym aspektem, przyjrzeć temu co pies jada i zastanowić się czy aby na pewno ma w diecie wszystko czego potrzebuje.

Sen to również bardzo istotna kwestia. W tym przypadku nie liczy się jedynie ilość, ale również jakość. Pies powinien mieć zapewnione legowisko w najbardziej ustronnym miejscu w domu, gdzie nikt nie będzie musiał skakać mu przez głowę. Legowisko powinno być dostosowane do wielkości psa (zwierzę musi mieć możliwość swobodnego ułożenia się na boku). Warto również zwrócić uwagę czy posłanie psa nie znajduje się w przeciągu ani w zbyt ciepłym miejscu, nie może znajdować się tuż przy grzejniku. Niektórzy właściciele decydują się na zakup klatki kennel, którą okrywają kocem. Tak przygotowana buda może okazać się najlepszym miejscem do odpoczynku. Posiadanie takiej klatki wcale nie oznacza konieczności zamykania w niej psa. Klatka może być otwarta przez cały czas.

Aktywność fizyczna to oczywiście bardzo pojemne stwierdzenie, pod którym ukrywają się spacery, psie sporty, pływanie i wiele innych czynności. Każdą aktywność fizyczną należy indywidualnie dobierać do danego osobnika. Jedne psy wolą spokojne wędrówki ze swoim opiekunem, a inne wręcz domagają się biegania za frisbee czy uprawiania agility. Spędzanie w aktywny sposób czasu z psem jest także pozytywna dla człowieka. Warto rozważyć różne opcje aktywności i wybrać te, które sprawią, że każdy dzień stanie się przyjemny.

Aktywność umysłowa – o tym niestety najczęściej zapominają właściciele psów. Zaspokajać ją można na wiele sposobów. Nauka tropienia, mata węchowa, zabawki edukacyjne to dopiero początek całej gamy przykładów. Psy z natury kochają węszyć. Na spacerach zbierają w ten sposób wszelkie informacje pozostawiane przez inne psy oraz zwierzęta innych gatunków. Jeśli twój zwierzak podczas spaceru zatrzymuje się, aby powąchać kępki traw czy słupy – pozwalaj mu.

Wybane dla Ciebie

Wakacje z psem

Wakacje z naszym psem mogą być wspaniałym doświadczeniem idąc nam wiele niezapomnianych wspomnień. Przed wyjazdem warto jednak przemyśleć kilka ważnych kwestii i przygotować się odpowiednio.

czytaj

Przysmaki dla psa

Pomimo bardzo bogatego asortymentu gotowych smakołyków dla psa warto rozważyć wykonanie ich samemu. Pamiętajmy żeby do smaczków i potraw przygotowywanych dla psów nie dodawać składników dla nich niebezpiecznych. Kakao, rodzynki, cebula, czosnek czy szczypior, orzechy makadamia, pestki niektórych owoców a także ksylitol są dla psów silnie toksyczne. Zjedzenie ich przez psa nawet w pozornie niewielkich ilościach może skutkować poważnymi problemami zdrowotnymi a nawet śmiercią zwierzęcia.

czytaj

Letnie gadżety dla psa

Od 21 czerwca cieszymy się latem. Letnie upały potrafią być bardzo dokuczliwe, szczególnie dla naszych piesków. Na szczęście, na rynku jest wiele udogodnień i gadżetów, które pomogą się ochłodzić i zapewnią godziny świetnej zabawy! Czy spośród nich jest taki, którego jeszcze nie przetestowałeś?

czytaj

Cukrzyca kotów

Cukrzyca to choroba metaboliczna o bardzo złożonej etiologii. To także jedna z najczęstszych chorób kotów, która prowadzi do niewydolności innych narządów, m.in. serca, nerek, oczu. Na rozwój choroby wpływ ma wiele czynników, m.in.: predyspozycje rasowe, brak aktywności fizycznej, otyłość/nadwaga, występowanie innych chorób, nieprawidłowa dieta.

czytaj

  • ZDROWY PUPIL

  • Zobacz bezpłatne poradniki dotyczące pielęgnacji i żywienia małych zwierząt domowych. Więcej materiałów w dziale Pobierz