Psim okiem

Ciężko jest nam, ludziom, wyobrazić sobie, że zwierzęta widzą ten świat inaczej. Wszystko wokół nas ma dla nich całkowicie inne barwy. Zdarza się, że dziwimy się, gdy nasz psiak czegoś nie zauważa, pomimo że ma to tuż pod nosem - to wynika z tego, że ten jeden element (dla nas oczywisty i widoczny na pierwszy rzut oka) może mu się zlewać z tym, co jest obok. A może zauważyliście, że Wasz futrzak wpatruje się w coś, czego Wy nie widzicie - to również ma swoje wyjaśnienie, po prostu psi wzrok skupia się na innych elementach niż ludzkie oko.
AUTOR: Sara Migaj

Czas czytania: 3 min

Węch jako główny zmysł

Warto zacząć od tego, że to węch jest głównym zmysłem psiaków i to właśnie za jego pomocą nasi przyjaciele zachowują czujność. W ramach zobrazowania tego, jak potężny on jest, podam Wam przykład – człowiek posiada 5 mln komórek węchowych, a pies ma ich aż 40 razy więcej! Oczywiście nie ma reguły bez wyjątku – im większy psi nochal, tym więcej posiada “mocy”.

No to jak to jest z tym wzrokiem?

Jak już wiecie, nie jest on zmysłem głównym psiaków, ale to wcale nie oznacza, że jest on całkowicie słaby. Co więcej, poszczególne psiaki np. charty, czy też aportery posiadają doskonale rozwinięty wzrok i tym samym potrafią wyłapać każdy ruch np.: uciekającego kota, czy też królika. Często potrafią nawet dostrzec to, co dzieje się pod wodą – bez większego problemu. 

Dopiero w 1980 roku odkryto, jak naprawdę widzą psy

Podczas badań, które miały miejsce w Kalifornii, wyciągnięto stosowne wnioski na temat tego, że psiaki posiadają dwa receptory umieszczone w siatkówce oka, które odbierają barwy przez mózg. W porównaniu do rozbudowanego wzroku człowieka jest to naprawdę niewiele.  Różnica, która kryje się pomiędzy tym, jak my postrzegamy otaczający nas świat, a nasze psiaki, tkwi tak naprawdę w skali barw i jaskrawości widzenia kolorów. Pies został obdarzony możliwością dostrzegania: żółtego, niebieskiego i szarości. Dla przykładu: pomarańcz, czy też zieleń jest dla nich pochodną żółtego, a np. fiolet to pochodna niebieskiego.

Pamiętajmy, że oprócz samego dostrzegania poszczególnych kolorów, czworonogi potrafią dostrzec także jego odcień jasności.

Jednak nie samymi kolorami psiak żyje…

Teraz gdy już wiecie, jakie odcienie potrafi dostrzec Wasz przyjaciel, warto wspomnieć, że wciąż niejasne jest to, jak ostro jest wstanie on widzieć swoje otoczenie. Przyjęło się, że to, co on dostrzega, nie jest tak precyzyjne, jak ze strony człowieka. Podobno, jego słaba widoczność za dnia to koszt tego, że jest świetnym nocnym obserwatorem! Założę się, że niejednokrotnie zachwyciło Cię to, jak zwinnie i bez problemu porusza się Twój psiak po mieszkaniu, gdy jest w nim całkowicie ciemno. To wszystko kwestia budowy oka, które zostało stworzone w taki właśnie sposób, by nocą radzić sobie dobrze, niczym tajemniczy ninja.

Jakie wnioski należy wyciągnąć z wiedzy o psim wzroku?

Przede wszystkim, przy wyborze zabawek bądź jakichkolwiek innych rzeczy dla swojego przyjaciela, staraj się wybierać takie elementy, które będą współgrały z jego paletą barw. Możesz zauważyć znaczną różnicę, zwłaszcza w tym, jeśli tak jak pisałam na początku tego artykułu, wcześniej psiak nie potrafił dostrzec leżącej tuż obok niego zabawki. 

Znając to, w jaki sposób zbudowane jest oko naszego psiaka, możemy zrozumieć jego sposób bycia i pewne rzeczy staną się w końcu jasne. Pamiętajcie, że zawsze warto zagłębić się w temat, który zbliży nas do swojego futrzaka, bo, żeby lepiej go zrozumieć, musimy odszukać to, czego on sam nie jest w stanie nam przekazać. 

Wybrane dla Ciebie

Jak opiekować się królikiem, który widzi na jedno oko?

Opieka nad zwierzęciem cierpiącym z powodu jakiejś niepełnosprawności, zawsze wiąże się z udogodnieniami, jakie właściciel musi mu zapewnić. Jak dbać o królika, który widzi świat jednym okiem?

czytaj

Jak oswoić szczura?

Myślisz o kupnie lub przygarnięciu szczurów? A może zawitały one już w Twoim domu? Kluczowe jest ich prawidłowe oswojenie, aby czuły się bezpiecznie w Twoim towarzystwie i pozwalały brać się na ręce, gdy to konieczne. Podpowiemy Ci, w jaki sposób możesz przyzwyczaić do siebie zarówno młode szczurki, jak i te nieco starsze.

czytaj

W jaki sposób papugi korzystają ze stóp?    

Każdy właściciel papug, na pewno co najmniej zauważył, że ptaki te potrafią schwytać jedzenie w łapkę, manipulować nim, rozgryzać. W jakim celu to robią? Aby dostać się pysznej zawartości orzecha, kory czy owocu. Jednak czy zwróciliście uwagę, której łapki używa papuga?

czytaj

Rozmowa z Jagodą Matejczuk i Agnieszką Giemzą z Woof Flyball Team Wrocław

Rekordowe 25 drużyn z 15 klubów. Tak w największym skrócie zapowiada się Wielka WOOFowska, czyli ogólnopolskie zawody flyball w miejscowości Malin pod Wrocławiem. Impreza odbędzie się w dniach 20-21 kwietnia. Przeczytaj rozmowę z Jagodą Matejczuk i Agnieszką Giemzą, trenerkami WOOF Flyball Team.

czytaj

  • ZDROWY PUPIL

  • Zobacz bezpłatne poradniki dotyczące pielęgnacji i żywienia małych zwierząt domowych. Więcej materiałów w dziale Pobierz