Rasy kotów: Maine coon

Może Osoby stojące przed wyborem kota rasowego często stają przed dylematem, jaką rasę wybrać. Może dobrym wyborem byłby Maine Coon? Te sporych rozmiarów koty domowe w związku ze swoim łagodnym usposobieniem są zwane “łagodnymi gigantami” czy też “psami świata kotów” - wydaje mi się, że te dwa określenia bardzo dużo mówią czego możemy się spodziewać zapraszająca kota tej rasy pod swój dach.
AUTOR: Patrycja Zawadzka

Historia

Maine coon jest jedną z najstarszych ras kotów w Ameryce Północnej. Istnieje szereg hipotez dotyczących powstania tej rasy. Jedna z nich zakłada, że występowały one jako dzikie koty w stanie Maine – co tłumaczyłoby pierwszy człon ich nazwy, z kolei drugi człon, wywodzi się z teorii, że rasa ta powstała w wyniku krzyżowania się kota domowego z szopem praczem (ang. racoon, popularnie coon). Pomimo tego, że możemy dopatrywać się podobieństwa tych kotów z szopem praczem – szczególnie przypomina go pręgowany maine coon prezentujący się ze swoim bujnym ogonem to ta hipoteza nie może być prawdziwa, ponieważ takie połączenie genetyczne dwóch gatunków nie byłoby możliwe. Bardziej realistyczna hipoteza mówi o wikingach, którzy mieliby zabrać koty norweskie leśne na statki podczas podróży do Nowego Świata. Ta hipoteza w związku ze sporym podobieństwem obu tych ras oraz faktem, że te koty mogły się swobodnie krzyżować z miejscowymi kotami wydaje się bardziej prawdopodobna. Jedno jest jednak pewne rasa wywodzi się z Ameryki Północnej, a ciekawostką jest fakt, że maine coon został uznany za narodową rasę Kanady.

Charakterystyka rasy

Maine coon pomimo sporych rozmiarów charakteryzuje się łagodnością i  przyjaznym usposobieniem. Te towarzyskie koty łatwo nawiązują kontakt z ludźmi, dlatego szukają kontaktu zarówno wśród innych kotów, jeżeli nie są kocimi jedynakami, a gdy są w domu jedynym zwierzęciem potrzebują sporej uwagi ze strony opiekunów. Chętnie podążają za opiekunami towarzysząc we wszystkich codziennych czynnościach. W związku z tym, że lubią towarzystwo bez problemy przystosowują się do życia z innymi zwierzętami, w tym psami, a także dziećmi.  Pomimo sporych rozmiarów bardzo dobrze odnajdują się w mieszkaniach jak typowe kanapowce. Nie oznacza to jednak, że nie lubi pieszczot czy wspólnej zabawy z domownikami. Maine coon chociaż nie jest w okazywaniu swoich uczuć nachalny to czuję się samotny straci wrodzony optymizm.

To co z całą pewnością wyróżnia tą rasę to fakt, że w przeciwieństwie do zdecydowanej większości kotów większe znaczenie ma dla nich z kim mieszkają, a nie gdzie. Koty co do zasady są terytorialne i przywiązują się do miejsca, dlatego wszelkie zmiany w tym zakresie potrafią sprawiać duże problemy, maine coon jest jednak wyjątkiem. Dla niego najważniejsze jest to z kim mieszka, dlatego nie ma problemu z adaptacją w nowych miejscach. Ma to wpływ również na to, że koty tej rasy chętnie wychodzą na spacery i z zainteresowaniem eksplorują nowe tereny. Maine Coon jest inteligentny, dlatego z łatwością można go nauczyć wielu sztuczek np. aportowania, reagowania na polecenia, podawania łapki, otwierania drzwi, czy też reagowania na imię. Koty tej rasy są dość ciche jednak wydają cały szereg charakterystyczny dźwięków, które służą do komunikowania – dlatego w towarzystwie maine coona nie powinno dziwić mruczenie, gruchanie, trele, czy ćwierkanie.  Maine coon lubi wspinaczki, choć z natury nie jest to kot szczególnie skoczny. Drapak, czy ewentualne podesty ze względu na wielkość i wagę kota rasy maine coon powinny  być solidne i stabilne.

Wygląd

Koty rasy Maine Coon są od średniej do dużej wielkości, a samą rasę zalicza się do ras półdługowłosych typu orientalnego. Maine Coony mają długie ciało, szeroką klatkę piersiową, długie i mocne nogi zakończone dużymi łapami, które są poprzerastane kępkami futra. Sierść jest ciężka, ale jedwabista. Z całą pewnością majestatycznego wyglądu dodaje im długi ogon, pokryty długą sierścią. Wliczając ogon niektóre koty mogą dochodzić nawet do metra długości. Inną cechą anatomiczną są osadzone na szerokiej głowie duże uszy, z charakterystycznymi pędzelkami. W wieku dorosłym zazwyczaj ważą od 6 do 10 kilogramów, jednak nawet 13 kilogramowe kocury tej rasy nie są rzadkością.

W przeciwieństwie do większości ras, maine coon nie boi się wody. Być może jest to zasługa jego gęstej sierści, która doskonale chroni przed wilgocią.

Umaszczenie

Występują w kilku odmianach kolorystycznych. Standardy FIFe dopuszczają u maine coonów umaszczenie białe, 4 kolory podstawowe; czarny, niebieskie, rudy i kremowy oraz 6 typów umaszczeń: umaszczenia jednolite, szylkretowe, z białym, srebrzyste, złociste i tabby.

Kolor oczu

Zależy od umaszczenia.  Oczy są duże w odcieniach od złota do zieleni, u kotów umaszczonych na biało zazwyczaj niebieskie. 


Pielęgnacja

Podstawą pielęgnacji tych kotów jest ich długie i gęste futro, dlatego należy zwrócić szczególną uwagę na systematyczne wyczesywanie sierści, najlepiej nie rzadziej niż raz na kilka dni. Jedynie w okresie linienia trzeba robić to częściej i staranniej, by zapobiegać tworzeniu się kołtunów.  Niebezpiecznym elementem braku pielęgnacji sierści kota jest szybkie tworzenie się trudnych do usunięcia pętli oraz supłów, co znacznie utrudnia funkcjonowanie kota, gdyż skupia się on na ich usuwaniu, w skrajnych przypadkach może utrudniać nawet chodzenie. Szczególną uwagę należy zwrócić na wyczesywanie sierści na ogonie, ponieważ zarówno tam, jak i na całym ciele przy braku pielęgnacji  mogą robić się kołtuny, a nowe futro może odrastać nawet rok. Istotnym elementem przy pielęgnacji sierści jest stosowanie odpowiedniego pudru do sierści, który znacznie ułatwia jej rozczesywanie.

Zdrowie

Main Coony generalnie uważa się za zdrową rasę, choć jak każda rasa ma genetyczne predyspozycje do niektórych schorzeń, co nie oznacza to, że na pewno na nie zachoruje. Maine Coon ma pewne dziedziczne problemy zdrowotne, które mogą budzić niepokój, szczególnie jeśli nie jesteśmy ostrożni przy wyborze hodowli. Najczęściej spotykane schorzenia to: HCM, czyli kardiomiopatia przerostowa, policystowatość nerek, dysplazja stawu biodrowego, zanik mięśni kręgosłupa, a także zębami – choroby przyzębia i dziąseł. Dysplazja stawu biodrowego jest dziedziczną wadą, której objawy mogą być łagodne, powodować niewielki lub żaden ból lub mogą ostatecznie doprowadzić do ciężkiego kalectwa.

Żyją zazwyczaj do 15 lat.

Jeżeli szukasz lojalnego i oddanego kota, który w pewnym sensie przypomina psa to Maine Coon będzie dobrym wyborem, ponieważ jego charakter często jest porównywany z charakterem psa. Dodatkowo to idealna rasa dla osób aktywnych, ponieważ nie ma problemu z odnalezieniem się w nowych miejscach i jest idealnym kompanem wycieczek.

Wybane dla Ciebie

Rasy psów: Berneński Pies Pasterski

Pies, który będzie Twoim przyjacielem – to cecha, której poszukuje każdy, rozglądający się za swoim własnym czworonożnym pupilem. Rasa, o której dzisiaj powiemy nieco więcej, charakteryzuje się m.in. tym, że szybko przywiązuje się do drugiego człowieka – tego dorosłego, jak i tego, który stawia dopiero swoje pierwsze kroki na tym świecie – jednak to nie wszystko, co wyróżnia te piękne stworzenia!

czytaj

Petsitter – co kryje się pod tym słowem?

Do niedawna opieką nad zwierzętami zajmowały się osoby uczące się bądź studiujące traktując to jako formę dodatkowego zajęcia. Dzisiaj petsitter jest zawodem, którym zajmują się osoby profesjonalnie do tego przygotowane. Często są to osoby które poza petsittingiem są behawiorystami, technikami weterynarii czy zootechnikami.

czytaj

Bąblowica – niebezpieczna choroba

Bąblowica, to zoonoza, którą człowiek może zarazić się od zwierzęcia. Chorobę tą powodują larwy tasiemca: Echinococcus granulosus oraz Echinococcus multilocularis. Jest to niebezpieczna choroba, które może być utajona nawet kilkanaście lat.

czytaj

Rasy psów: Mops

Czy wiecie, że za hodowlę psów tej rasy poza Chińskim Pałacem Cesarskim groziła kara śmierci, a do dziś są kraje które zakazują ich hodowli. Z jednej strony nieduży, uroczy, wesoły pies z drugiej stworzenie z poważnymi problemami z oddychaniem Jakie naprawdę są mopsy i na co się przygotować decydując się akurat na tę rasę?

czytaj

  • ZDROWY PUPIL

  • Zobacz bezpłatne poradniki dotyczące pielęgnacji i żywienia małych zwierząt domowych. Więcej materiałów w dziale Pobierz