Rasy psów: Berneński Pies Pasterski

Pies, który będzie Twoim przyjacielem - to cecha, której poszukuje każdy, rozglądający się za swoim własnym czworonożnym pupilem. Rasa, o której dzisiaj powiemy nieco więcej, charakteryzuje się m.in. tym, że szybko przywiązuje się do drugiego człowieka - tego dorosłego, jak i tego, który stawia dopiero swoje pierwsze kroki na tym świecie - jednak to nie wszystko, co wyróżnia te piękne stworzenia!
AUTOR: Sara Migaj

Czas czytania: 4 min

Historia

Okazuje się, że ta rasa tuptała po tym świecie już w okolicach 1000/600 roku p.n.e. Ich historia nie jest do końca jasna, ale niepodważalnym faktem jest odkrycie przez archeologów czaszki psa z epoki brązu, która przypominała właśnie opisywaną przez nas rasę.  Tak naprawdę cała popularność Berneńskich Psów Pasterskich rozpoczęła się w XIX wieku, kiedy to jeden z właścicieli, mieszkający w Durrbach, trzymał czworonogi w celu pilnowania posesji, a tym samym nieświadomie rozkochał odwiedzających go gości niezwykle uroczymi kudłaczami, które witały ich od przekroczenia progu. W ten sposób rozpoczęła się ich hodowla, którą zapoczątkowali właśnie Ci ludzie, chcący przygarnąć do własnych czterech kątów takiego samego, uroczego malucha.  W naszym kraju rasa ta pojawiła się w 1979 roku. Pierwszą suczkę sprowadziła Danuta Lonc, prosto z sąsiednich Czech, która miała w planie rozpoczęcie hodowli tych psiaków. Niestety nie spotkała się ona z dużym zainteresowaniem i dopiero później ludzie zaczęli doceniać i chętnie kupować wspomniane czworonogi – już z innej hodowli.

Charakter

Pies Berneński Pasterski ma naprawdę wszystko to, czego oczekuje jego potencjalny właściciel: jest wesoły, towarzyski, a jego temperament kwalifikuje się jako umiarkowany. Nie radzi sobie w samotności na dłuższe godziny, ponieważ jego przywiązanie do człowieka jest naprawdę silne.  Oczywiście jak to często bywa, między suką a samcem widać znaczące różnice w charakterze. Psie panie wyróżniają się skuteczną współpracą z właścicielem, natomiast panowie są bardziej pewni siebie, a co za tym idzie – często trzeba z nimi o wiele bardziej popracować nad dyscypliną.

Dobry towarzysz

Jaka sama nazwa tej rasy wskazuje, są one znakomitymi stróżami, dzięki swojej czujności i spostrzegawczości, natomiast przy tym wszystkim są naprawdę mało hałaśliwe, co może się spodobać niejednemu kochającemu ciszę i spokój! Posiadając tego psiaka na swoim terenie, możecie mieć pewność, że skutecznie odstraszy on nieproszonych gości, natomiast osoby, które zna, przywita z ogromną serdecznością i zaufaniem. Co więcej, psiaki doskonale dogadują się z dziećmi, co jest niezaprzeczalnym atutem. Nie zaleca się jednak puszczenie małoletniego z dorosłym psem tej rasy, ponieważ jego waga może utrudnić spacery np. poprzez brak możliwości dopilnowania i utrzymania czworonoga.

Zdrowie

Z uwagi na swoje pochodzenie, Berneński Pies Pasterski to niezwykle odporna rasa. Nie przeszkadzają im ciężkie dla ludzi warunku atmosferyczne, zarówno latem, jak i zimą świetnie sobie radzi z temperaturą, ale oczywiście trzeba pamiętać, że wszystko z umiarem. Nie wolno wyziębić psa, a w trakcie upałów nie zapewnić mu cienia w celu schronienia, czy miski ze świeżą wodą.

Mimo wielu pozytywnych aspektów nie są to psy długożyjące. Zazwyczaj ich żywot kończy się w wieku 8-9 lat, co wiąże się to z tym, że psy te mają skłonności nowotworowe, które powodują ich rychłą śmierć.

Żywienie

Pies ten uwielbia jeść! Od razu można zauważyć jego niekończący się apetyt, a co za tym idzie – bardzo łatwo go przekarmić. Ten psiak wymaga kontroli, jeśli chodzi o dietę, ponieważ szybko przybiera na wadze. Nie wymaga on jednak specjalnego traktowania, jeśli chodzi o żywienie.

Pielęgnacja

Czworonogi te linieją pospolicie: dwa razy do roku. Jeśli chodzi o pielęgnację ich sierści, to powinna się ona odbywać raz w tygodniu i nie częściej, bo możemy w bardzo łatwy sposób uszkodzić cenny podszerstek zwierzęcia. Należy także pamiętać o tym, by sprawdzać regularnie takie miejsca, jak: uszka, szyja, nóżki, ogon – czy czasem nie pojawiają się tam kołtuny. Jeśli tak, to należy je zlikwidować, a wystarczy robić to delikatnym ruchem palców! Trzeba oczywiście pamiętać o takich rzeczach, jak kąpiele (od czasu do czasu) czy obcinanie pazurków, jeśli psiak sam sobie ich nie ściera. Warto również czyścić oczy i uszy, jeśli wymaga tego sytuacja. 

Berneński Pies Pasterki zostanie Twoim przyjacielem na długie lata i przez ten czas obdarzy Cię oceanem miłości. Ten czworonóg to cichy stróż, jakiego wielu miłośników zwierząt potrzebuje. Pamiętaj jednak, że Twoja obecność to dla niego podstawa do dobrego samopoczucia! 

Wybrane dla Ciebie

Jakie zwierzęta są najczęściej wybierane na domowe pupile?

Na świecie żyje obecnie nawet ponad miliard zwierząt towarzyszących. Częściej, do ich opisu, posługujemy się angielską nazwą pets, a to jakie gatunki dominują pod względem liczebności w tej grupie, zależy od miejsca na świecie.

czytaj

Podstawy opieki nad królikiem. Co musisz wiedzieć przed adopcją?

Króliki coraz częściej są wybierane jako domowi towarzysze. Co powinieneś wiedzieć, zanim zaprosisz uszaka pod swój dach?

czytaj

Psy i ich właściciele. Czy upodobniają się do siebie nawzajem?

Czy to prawda, że psy są podobne do swoich właścicieli zarówno pod względem charakteru, jak i cech wyglądu? Tę teorię, która wydaje się zwykłym stereotypem lub rozpowszechnianym dla żartu mitem, potwierdziły badania naukowe, a dowody na jej prawdziwość przedstawiają również behawioryści oraz psychologowie.

czytaj

Leczenie żółwi

Nie płaczą, nie wyją, nie wydają dźwięków… Skąd możemy wiedzieć, co dolega żółwiom? I na co się je leczy?

czytaj

  • ZDROWY PUPIL

  • Zobacz bezpłatne poradniki dotyczące pielęgnacji i żywienia małych zwierząt domowych. Więcej materiałów w dziale Pobierz