Rasy psów: labrador

Labrador retriever wywodzi się z Nowej Fundlandii lecz ich nazwa pochodzi od półwyspu Labrador w Kanadzie. Dlatego też początkowo były błędnie nazywane „psami z Labradoru”.
AUTOR: Redakcja

Czas czytania: 2 min

Już w XVIII wieku dostrzeżono ich przyjazne nastawienie i chęć do pracy w zespole. Psy tej rasy dzielnie towarzyszyły rybakom na kutrach podczas połowów, gdzie miały nie jedno zadanie. Oprócz wyciągania sieci rybackich, wyciągali także topiących się ludzi. Ciekawostką jest fakt, że z angielskiego „to retrieve” oznacza „przynosić”. Czyli krótko mówiąc kolejną umiejętnością tych psów jest aportowanie, które było bardzo ważnym elementem podczas polowań.

Wysokość suczki 55–60 cm

Waga 25-32kg

Wysokość samca 57–62 cm

Wags 29-36kg 

Cena 2.000 – 3500zł 

Długość życia 10-12 lat  

Krótkowłose z podszerstkiem

Umaszczenie: Barwa czarna, Czekoladowa, Żółta

Cechy: Towarzyski, Aktywny, Cierpliwy

Pielęgnacja

Raz w tygodniu warto wyczesać martwą sierść za pomocą rękawicy albo odpowiednio dobranej szczotki. Labradory linieją dwa razy w roku, dlatego wtedy trzeba częściej je wyczesywać. Oczywiście, jak w przypadku każdej razy ważne jest regularne mycie zębów i przycinanie pazurów.

Charakter

Labradory łakną kontaktu z człowiekiem, są niezwykle posłuszne i inteligentne. Są cenione za świetny węch i szybkie dostosowywanie się do panującego otoczenia. Labradory w wodzie czują się jak ryby i są jej prawdziwymi miłośnikami. Bez względu na to czy to morze, jezioro, staw, rzeka czy zwykła kałuża będą chętne do kąpieli nawet mimo niekorzystnej pogody. Psy tej rasy nie są skore do ciągłego wylegiwania się na kanapie. Jednak mimo, że są psami bardzo aktywnymi, dobrze odnajdują się w domu u boku swojej ludzkiej rodziny. Są cierpliwe i tolerancyjne, dlatego nadają się życia u boku dzieci i innych zwierząt.

 Choroby

Labrador ze względu na dużą masę oraz wielkość często posiada problemy ze stawami. Do najczęściej spotykanych chorób należy: dysplazja stawów biodrowych oraz dysplazja stawów łokciowych. Często zdarza się, że z wiekiem zauważa się u nich zwyrodnienia stawów. Kolejną chorobą często spotykaną u labradorów jest otyłość. Należy uważać, aby nie doprowadzić u nich do zbyt dużej wagi ciała poprzez odpowiednią dietę i ruch. Dość często u labradorów zdarzają się również zwichnięcia rzepki, a także atopowe zapalenie skóry.

Wybrane dla Ciebie

Zajęcia behawioralne z psami w centrach handlowych w Polsce: Spacer socjalizacyjny

Coraz więcej właścicieli psów zdaje sobie sprawę, jak ważna jest socjalizacja ich pupili. Socjalizacja to bardzo ważny proces. Podczas niego pies uczy się, jak reagować na różne sytuacje, ludzi, inne zwierzęta oraz otoczenie.

czytaj

Dlaczego królik mnie atakuje?

Chociaż króliki nikomu nie powinny kojarzyć się z agresją, niejednokrotnie przejawiają one agresywne zachowania wobec ludzi. Wbrew pozorom jest to dość częste zjawisko i może mieć wiele powodów.

czytaj

Wyścigi psich zaprzęgów – rozmowa z Aleksandrą Pieron z Dog Adventure, wiceprezeską Polskiego Związku Sportu Psich Zaprzęgów (podcast, zdjęcia)

Syberian husky, psy grenlandzkie, malamuty, greystery, samoyedy, a nawet pudle… To tylko kilka ras psów, które doskonale radzą sobie w wyścigach psich zaprzęgów. O tajniki tej wyjątkowej dyscypliny zapytaliśmy Aleksandrę Pieron z klubu Dog Adventure, wiceprezeskę Polskiego Związku Sportu Psich Zaprzęgów. Przyjemnego słuchania!

czytaj

Najczęstsze choroby kotów

Wyłapanie pierwszych problemów zdrowotnych u kotów nie zawsze jest banalnie proste. Koty potrafią długo maskować objawy choroby. Dlatego tak ważne jest, aby opiekun bacznie obserwował swojego kota. Obserwacja zwierzęcia pozwala wyłapać zachowanie nietypowe. Jakie problemy zdrowotne najczęściej występują u kotów? Dowiesz się tego czytając ten artykuł.

czytaj

  • ZDROWY PUPIL

  • Zobacz bezpłatne poradniki dotyczące pielęgnacji i żywienia małych zwierząt domowych. Więcej materiałów w dziale Pobierz