Rasy psów: Maltańczyk

Mała biała kulka - te słowa najczęściej słyszymy, gdy mówimy o psie rasy Maltańczyk. Czym jednak charakteryzuje się ten czworonogi przyjaciel? Przechodząc od szczegółu do ogółu opowiemy Wam o najważniejszych cechach tego psiaka, które warto poznać przed podjęciem decyzji o przygarnięciu zwierzaka do swojego domu.
AUTOR: Sara Migaj

Historia

Rasa ta, wywodzi się aż z czasów antycznych. Mówi się, że ich korzenie sięgają przodków pochodzących z Egiptu i właśnie stamtąd zostały rozprowadzone na resztę świata. Jeśli zastanawia Was skąd podejrzenie, że to w tym czasie pojawiła się po raz pierwszy ta rasa to już tłumaczymy. Archeolodzy badając grób faraona Ramzesa II zmarłego w 1225 r p.n.e znaleźli małe statuetki psów łudząco przypominające właśnie rasę Maltańczyk.  Sama nazwa została zauważona na wazach około 700 lat później, gdzie widniał napis “Melitae”, prawdopodobnie pochodzący od semickiego słowa „màlat”, które oznacza „port”.  Rasa ta była znana i ceniona już w antyku jako psy towarzyskie. Te czworonogi między innymi przez swoją bogatą historią idealnie odnajdują się w miastach.

Wygląd

Maltańczyki wyróżniają się śnieżnobiałym włosem, na tle których widoczne są czarne oczy oraz nosek. Zazwyczaj ich waga osiąga maksymalnie 4kg. Ich przepiękna sierść nie posiada podszerstka, co oznacza, że nie podlega ona sezonowemu linieniu oraz dodatkowo świetnie sprawdza się u alergików. 

Zdrowie

Najbardziej znaną przypadłością u tej rasy psów jest podatność na zwichnięcie rzepki. Żeby uniknąć tego typu sytuacji należy kontrolować wagę czworonoga i unikać drastycznego przybierania na wadze, a także trzeba zadbać by nasz przyjaciel nie był typowym kanapowcem lecz by otrzymywał odpowiednią dawkę ruchu. Dodatkowo zdarza się, że psy tej rasy chorują na cukrzycę oraz mają problemy z kanalikami łzowymi.

Pilnuj, by włosy nigdy nie wchodziły czworonogowi do oczu i dbaj o pielęgnację tej okolicy. Szczotkowanie oraz regularne mycie pieska to podstawa, która zaoszczędzi Ci niepotrzebnego stresu.

Charakter

Maltańczyki są przepełnione pozytywną energią. Należą do psów mądrych, łagodnych oraz chętnych do zabawy. Są czujne, ale nie mają skłonności do nadgorliwego szczekania. Potrzebują czasu, by zaufać obcej osobie lecz nie są strachliwe. Ciężko znoszą samotność, ponieważ są psami typowo towarzyskimi. Jest to idealny kompan do wspólnych przygód i podróży – do każdej wspólnej aktywności podchodzą z ogromnym zainteresowaniem i radością.

Jedzenie

Karmiąc pieska rasy Maltańczyk musisz przede wszystkim uważać na to by… go nie przekarmić! Każdy dodatkowy kilogram może wpłynąć niekorzystnie na zdrowie Twojego przyjaciela. Po wprowadzeniu pupila do domu nakarm go jedzeniem, które zna z miejsca wcześniejszego pobytu. Nie wolno drastycznie zmieniać przyzwyczajeń żywieniowych zwierząt, należy wykonywać tę czynność stopniowo i z rozwagą – obserwuj psa. Wybieraj zawsze karmy o wysokiej wartości odżywczej – wpłyną one na zdrowie czworonoga a także jego ładną sierść. Pamiętaj również o tym, by pies otrzymywał stały dostęp do pitnej wody.

Pielęgnacja

Sierść Maltańczyka jest bardzo wymagająca. Jego długie włosy wymagają codziennego szczotkowania. Co więcej – przynajmniej dwa razy w miesiącu pupil powinien zostać wykąpany. Żeby piesek traktował Twój rytuał pielęgnacyjny jako domowe SPA, przyzwyczajaj go do tych czynności już od małego. Nie odkładaj tego na później. Czyść uszy przeznaczonymi do tego środkami – pamiętaj również o przemywaniu oczu. I ostatnim, ale równie ważnym elementem są paznokcie, które należy przycinać gdy zaczynają przeszkadzać psiakowi. 

Dla kogo nadaje się ta rasa?

Maltańczyki to psy lubiące towarzystwo więc osoba, która weźmie go pod swoje skrzydła powinna być gotowa na długie i trwałe spędzanie czasu ze swoim przyjacielem. Dodatkowo, należy przygotować się na wymagające rytuały pielęgnacyjne o których należy pamiętać i wykonywać z regularnością i sumiennością. Pies ten tak naprawdę nadaję się dla każdego – ważne jest tylko to, by dana osoba w pełni zaakceptowała cechy tej rasy i była na to w całkowicie gotowa.

Pamiętaj, że zwierzę to nie zabawka i każde przygarnięcie nowego pupila powinno być przemyślaną decyzją, ponieważ spędzisz z nim znaczną część swojego życia. 

Wybane dla Ciebie

Co mój pies chce mi zakomunikować?

Każdy psiak posługuje się ruchami bądź dźwiękami, które nie są do końca zrozumiałe dla człowieka. To jednak nie oznacza, że takie zachowanie nie posiada większego sensu – otóż wręcz przeciwnie! Dziś krok po kroku przeanalizujemy z Wami najbardziej charakterystyczne rzeczy, które robią czworonogi i jak się okazuje, próbują one w ten sposób coś przekazać właścicielowi.

czytaj

Rasy królików: Hermelin

Rasa o nazwie Hermelin jest wersją królika pochodzącego z Anglii, białego o czerwonych lub niebieskich oczach, o dumnie brzmiącej nawie „polish”. Tak wiem, ale to tylko nazwa królika. Występował tam już w pierwszej połowie XIX wieku.

czytaj

Rasy kotów: Maine coon

Osoby stojące przed wyborem kota rasowego często stają przed dylematem, jaką rasę wybrać. Może dobrym wyborem byłby Maine Coon? Te sporych rozmiarów koty domowe w związku ze swoim łagodnym usposobieniem są zwane “łagodnymi gigantami” czy też “psami świata kotów” – wydaje mi się, że te dwa określenia bardzo dużo mówią czego możemy się spodziewać zapraszająca kota tej rasy pod swój dach.

czytaj

Kiedy kot nie sika do kuwety to… ?

Każdy właściciel kota, choć raz zada sobie to pytanie: Dlaczego mój pupil zsikał się poza kuwetą? Odpowiedzi może być kilka. Ale zanim zaczniemy panikować, zadajmy sobie kilka pytań. Może to my popełniliśmy błąd? A może to zmiana, która spowodowała stres? Z nami na pewno znajdziesz rozwiązanie!

czytaj

  • ZDROWY PUPIL

  • Zobacz bezpłatne poradniki dotyczące pielęgnacji i żywienia małych zwierząt domowych. Więcej materiałów w dziale Pobierz