
Rasy psów: Samoyed
Czas czytania: 3 min

Samoyedy są z natury bardzo zaradne. Potrafią sobie poradzić w wielu sytuacjach a szczególnie w chłodniejszych warunkach. Mimo to od zawsze ich kontakt z ludźmi był szczególny. Ta więź jest zauważalna szczególnie po tym jak są traktowane w swojej ojczyźnie. Inne psy zaprzęgowe zazwyczaj trzymane są na dworze a te natomiast u boku rodziny, w domu.
Aby przybliżyć Wam ich sylwetkę może zacznę od tego, że są to średniej wielkości psiaki, które posiadają trzy umaszczenia. Najczęściej spotykane jest śnieżnobiałe ale są także biało-biszkoptowe oraz kremowe. Ich sierść jest bardzo gęsta i gruba a to dlatego, że Samoyedy są psami, które posiadają podwójną okrywę włosową. Mimo pogodnego wyglądu ta rasa ma swoje wymagania i nie będzie odpowiednia dla każdego. Z jednej strony Samoyedy nie należą do leniwych psów. Są przecież aktywne, silne i czujne, lecz całkowicie nie sprawdzą się jako psy stróżujące. Również w myślistwie kiepsko by się sprawdziły poprzez swój słaby instynkt łowiecki. Ich pozytywne nastawienie do ludzi i zwierząt sprawia, że odpadają z gry w nie jednym psim zawodzie ale za to z pewnością będą dobrymi terapeutami. Oprócz tego są odpowiednimi kompanami do nie jednej szalonej przygody przez swój łagodny temperament.

. Sielskie życie u boku rodziny też nie będzie im straszne. Lubią dzieci, są wiernymi i oddanymi przyjaciółmi. Te psiaki każdego dnia dają znać o tym, że potrzebują jakiejś rozrywki. Jako szczeniaki są ciężkie do okiełznania, wszędzie ich pełno… ale z czasem na pewno staną się bardziej posłuszne. Ważne aby zapewnić im różnorodność – od spacerów po zabawy węchowe czy bieganie przy rowerze. Są chętne do nauki i pracy z człowiekiem więc wystawy będą strzałem w dziesiątkę w ich przypadku. Tak samo dobrze sprawdzą się pod kątem różnego rodzaju sportów kynologicznych a zwłaszcza dog dancingu.
W kwestii chorób Samoyedy są uważane za odporną rasę. Chłód i zimno nie jest im obce bo są do takich warunków odpowiednio przystosowane. Widząc śnieg od razu do niego lgną. Dzikie harce i gonitwy w zaspach to dla nich prawdziwa frajda. To, że zimą dobrze znoszą niskie temperatury nie oznacza, że latem muszą unikać słońca niczym wampiry. Radzą sobie bowiem całkiem nieźle jednak nie wolno ich forsować i narażać na przegrzanie. Ich bujne futro pomaga im nie tylko w mrozy ale również wtedy gdy upały dają w kość. Ich sierść działa wtedy jak wentylator. Dlatego pod żadnym pozorem nie wolno jej golić a zamiast tego regularnie wyczesywać podszerstek. Choroby, które najczęściej im dokuczają głównie dotyczą nerek i oczu. Choć prawdopodobnie najczęściej pojawia się u nich dysplazja.
Wybrane dla Ciebie
Ślimaki – czy są niebezpieczne dla psów i kotów?
Ślimak sam w sobie nie jest trujący lub toksyczny dla psów i kotów. Może przenosić jednak pasożyty niebezpieczne dla tych zwierząt. Ponadto jeśli ślimak zjadł swoją ostatnią „kolację”, w postaci granulek zawierających metaldehyd – może stać się śmiertelnie niebezpieczny dla pupili.
czytajJak założyć hotelik dla psów? Katarzyna Pokora – magister inż. zootechnik, zoopsycholog i hodowca (podcast, zdjęcia)
Na czym polega prowadzenie hoteliku dla zwierząt? Jakie są największe wyzwania takiej działalności? Posłuchaj rozmowy z Katarzyną Pokorą – mgr inż. zootechnikiem, zoopsychologiem, hodowcą, wykładowcą i właścicielką hoteliku dla psów. Dobrego odbioru!
czytajCzy zwierzęta czerpią przyjemność z jedzenia?
Jedzenie to podstawowa potrzeba każdego żywego organizmu. Jednak czy zwierzęta czerpią z niego przyjemność, tak jak ludzie? To pytanie zadawane jest przez wielu właścicieli zwierząt oraz naukowców.
czytajZwierzęta, które potrafią „mówić”. Papugi, delfiny i inne komunikatywne gatunki
Zwierzęta na całym świecie komunikują się ze sobą za pomocą różnych, złożonych sposobów dostosowanych do ich potrzeb czy środowiska. Fakt, że my korzystamy z języka, nie oznacza wcale, że zwierzęta swojego języka nie mają!
czytaj