Ratunku! Mój koń mnie nie słucha!

Ty w prawo, on w lewo, Ty szybciej on wolniej – kto nigdy nie miał takiej sytuacji, ten nie jeździ konno dostatecznie długo (albo jeździ już tak długo, że zapomniał). Każdemu zdarza się gorszy dzień i nie ma w tym nic złego. Jeżeli tych dni jednak robi się coraz więcej, warto zastanowić się, co może być przyczyną tego, że Twój koń Cię nie słucha?
AUTOR: Marta Szewczyk

Zdrowie

Od tego zawsze zaczynamy każdą analizę zachowania – szczególnie, jeśli zmieniło się ono nagle. Jeżeli cokolwiek budzi nasze wątpliwości, powinniśmy skonsultować to z weterynarzem. Zmiana zachowania, frustracja i niewykonywanie poleceń, to często wiadomość, którą koń chce Ci wysłać „Hej, człowieku! Coś mnie boli. Pomóż mi, bo nie wiem jak sobie z tym poradzić”. Postarajmy się wsłuchać w ten głos. Dobrą rutyną jest dodanie regularnych masaży czy nawet sesji głaskania, dzięki czemu dobrze poznamy budowę swojego konia i szybciej zauważymy zmiany chorobowe czy bolące miejsca. Jeżeli wykluczymy już problemy zdrowotne, możemy szukać dalej.

Sprzęt

Źle dobrany sprzęt może wywoływać ogromny dyskomfort. Zanim coś zmienimy warto upewnić się, że będzie to odpowiednie dla naszego konia. Źle dobrane siodło może uwierać i kłuć, co będzie objawiało się frustracją i brykaniem – czasami już podczas siodłania. Warto wtedy sprawdzić, czy wierzchowiec nie ma obtarć i spiętych mięśni przykręgosłupowych. Dyskomfort może sprawiać też wędzidło, a nawet kantar – pomimo że wygląda w nim najśliczniej na świecie, upewnij się też, że jest dobrze dopasowany.

Nieumiejętna jazda

Chociaż ciężko samemu zwracać uwagę na własne błędy, to trzeba przyznać, że powodem zniechęcenia konia, mogą być nasze jeździeckie niedociągnięcia. Źle używane pomoce sprawiają, że koń nas nie rozumie. Nie wie o co nam chodzi. Nagraj swój trening lub poproś o konsultację trenera, który może zauważyć jakie błędy popełniasz. Upewnij się też, że koń rozumie czego od niego oczekujesz, bo być może zbyt szybko chcesz przeskoczyć pomiędzy kolejnymi etapami treningu i wierzchowiec jest zagubiony. Dbaj o swój rozwój i w razie braku pomyślnej współpracy zastanów się, czy problem nie leży po Twojej stronie.

Nuda

Często zakrada się do naszych codziennych treningów zwykła nuda. Koń uczy się na pamięć sekwencji treningu i przestaje reagować na pomoce. Jeżeli oczekujesz czegoś nowego to nie zwraca na Ciebie uwagi. Warto urozmaicić mu jego codzienność ciekawymi ćwiczeniami z ziemi lub dać mu do zabawy piłkę. Uczcie się nowych rzeczy, odczulajcie na straszne dźwięki i pokaż mu np. balony albo maskotkę – niech je powącha, dotknie odkryje czym są. Bądź dla niego ciekawy, a on zacznie zwracać na Ciebie uwagę i chętniej współpracować.

Brak pochwał

Każdy by się zniechęcił jakby nigdy nie usłyszał dobrego słowa. Tak samo ma Twój koń. Brak komunikacji to największa przyczyna kłótni zarówno w świecie ludzi jak i zwierząt. Koń zniechęca się, jeżeli dużo wymagasz, on daje z siebie wszystko i… nic. Ani dziękuję, ani pocałuj mnie w chrapy. Wzmacniaj mocne strony swojego konia i kończ trening w dobrym momencie – nie przedłużaj i nie wymagaj za dużo. Dobre słowo jeszcze nikomu nie zrobiło krzywdy!

Złe humory

Miałeś ciężki dzień? Jesteś zdenerwowany? To lepiej odpuścić sobie trening! Wybierzcie się na spokojny wyjazd w teren albo spacer, ale nie wymagaj od siebie ani od konia dużych postępów. Twój nastrój udziela się wierzchowcowi, który ocenia Cię, kiedy tylko wchodzisz do stajni. Widzi Twój chód, mimikę twarzy i przejmuje Twoje emocje. Pamiętaj o tym, kiedy zaczynasz jazdę. I to działa w dwie strony, bo gorszy dzień może tez mieć koń. W okolicy trwa remont? Albo pojawiły się nowe dźwięki, które wywołują nerwowość? Wspieraj wierzchowca i nie oceniaj! Jeżeli chcesz, żeby Twój koń słuchał Ciebie, to najpierw Ty wysłuchaj jego.

Wybane dla Ciebie

Suplementy dla psa

Nawet najlepiej zbilansowana dieta nie uchroni naszego psa przed niedoborem witamin, minerałów oraz innych składników, które wspomagają jego prawidłowy rozwój i zdrowie. Suplementy pomagają w uzupełnieniu niedoborów i wzbogacają codzienną dietę.
Suplementy najlepiej stosować u szczeniąt i młodych psów by wspierać ich intensywny rozwój i wzrost ale również u starszych i schorowanych piesków by wspomóc ich odporność. Stosuje się je również przy chorobach skórnych, sierści / włosów, pazurów. Przy sportowych psach by wspomóc uzupełnianie nadmiernie utracanych podczas wysiłku minerały oraz wspomóc stawy i mięśnie. Także przy problemach pokarmowych, alergiach oraz diecie BARF. Stosuje się je także po sterylizacji i kastracji.

czytaj

Beagle

Uparty i nieustępliwy pies gończy od wielu lat coraz popularniej utrzymywany jako pies towarzyszący. Wyhodowany jako pies myśliwski, gończy obecnie uznawany za wspaniałego psa rodzinnego.

czytaj

Dogoterapia – czy każdy pies może zostać terapeutą?

Dogoterapia, czyli tzw. “pies terapeuta” to coraz popularniejsza forma wsparcia. Pomimo że stosuje się ją już od wielu lat, to właśnie teraz najbardziej ona ewoluuje. Osoby, które zmagają się z chorobami, często zastanawiają się nad przygarnięciem takiego zwierzęcia, lecz wtedy rodzi się pytanie – czy każdy psiak jest odpowiedni do tego zadania? Udzielimy odpowiedzi na to pytanie, a także opowiemy krótko o tym, czym jest dogoterapia i dlaczego zdobywa ona coraz to większe grono swoich zwolenników.

czytaj

10 ras koni i kuców, które powinieneś znać

Ludzie zajmują się hodowlą koni i kuców od wieków, dzięki czemu występują one w różnych rozmiarach i umaszczeniach. Są niezwykle imponujące i potężne oraz niewielkie i drobne, smukłe, kwadratowe, z długą grzywą i lśniącą sierścią albo puchate. Wymieniać można by bez końca. Poznajmy dzisiaj dziesięć najpopularniejszych ras koni i kuców, które każdy powinien znać!

czytaj

  • ZDROWY PUPIL

  • Zobacz bezpłatne poradniki dotyczące pielęgnacji i żywienia małych zwierząt domowych. Więcej materiałów w dziale Pobierz