Ropień u kota. Czy jest się czym martwić? Pytamy lekarza weterynarii.

Czym jest ropień u kota? Jak sobie z nim radzić? Na te pytania odpowie dr Dawid Dymacz – niekwestionowany specjalista dermatologii zwierząt. Swoją wiedzę zdobywał na licznych kursach, szkoleniach oraz sympozjach. W swojej karierze pomógł wielu zwierzętom borykającym się z problemami skórnymi. W przychodni weterynaryjnej „Podaj Łapę” w Zabierzowie zdobył zaufanie wielu osób dzięki odpowiednio dobranemu leczeniu ich pupili. Do swojego zawodu podchodzi z ogromną pasją, a o chorobach zwierząt wie wszystko!
AUTOR: Kinga Piłat

Czas czytania: 2 min

Kinga Piłat: Dzień dobry! Nasz dzisiejszy temat nie jest chyba zbyt przyjemny, aczkolwiek na pewno pozwoli rozwiać wątpliwości wielu właścicieli kotów. Doktorze, czym jest zatem ropień u kota?

Dawid Dymacz: Cześć! Ropień jest to bolesna zmiana w przestrzeni tkankowej, wypełniona ropą, przeważnie o charakterze septycznym.

K.P: Czy ten problem naprawdę tak często dotyka koty?

D.D: Problem ten bardzo często dotyka koty wychodzące z racji walk między nimi o terytorium. Podczas walki dochodzi do uszkodzenia skóry, a w konsekwencji powstaje rana w której dochodzi do nadkażenia i ropień gotowy!

K.P: Czy można przed tym uchronić kota? Co można zrobić, aby minimalizować ryzyko wystąpienia ropnia?

D.D: Problem ten praktycznie nie występuje u niewychodzących kotów, a u kotów wychodzących najważniejsza jest kastracja, która osłabia poczucie terytorialności.

K.P: Na czym polega leczenie?

D.D: Leczenie ropnia polega na terapii miejscowej w postaci jego oczyszczenia. Z racji bolesności i ogólnego wpływu na samopoczucie kota, często wymaga też ogólnej terapii przeciwbólowej, przeciwzapalnej i antybiotykoterapii.

K.P: Czy w swojej pracy często spotykasz się z tym problemem u kotów?

D.D: Średnio kilka razy w tygodniu. Praktycznie zawsze są to wychodzące koty, niestety częściej samce i to niekastrowane.

K.P: Myślę, że rozwialiśmy wątpliwości wielu osób. Bardzo dziękuję, że udało Ci się wygospodarować czas na rozmowę.

D.D: Cieszę się, że mogłem pomóc. Również dziękuję za rozmowę.

Wybrane dla Ciebie

Jak założyć akwarium? Relacja z marketu zoologicznego Family Pets & Zoo w Świeciu (podcast, zdjęcia)

Jak założyć akwarium? Jakie są najczęstsze błędy początkujących akwarystów? Posłuchaj najnowszego odcinka Pets World Podcast, który nagraliśmy w markecie zoologicznym Family Pets & Zoo w Świeciu.

czytaj

Zabawki dla szczura. Co wybrać?

Niesamowita inteligencja szczurów, w połączeniu z ich chęcią eksplorowania otoczenia sprawia, że ciągle szukają nowych wrażeń. Zapewnić im je można poprzez odpowiednie wyposażenie klatki i zorganizowanie rozrywki na wybiegu. Podpowiadamy, jakie zabawki dla szczura warto wybrać i jak samodzielnie wykonać takie akcesoria.

czytaj

Które króliki rosną najszybciej?

Króliki w roli domowych pupili kojarzą się głównie z małymi, kudłatymi kuleczkami. Jednak swoją wielkością uszaki mogą dorównywać kotom i małym psom!

czytaj

Baby speaking. Dlaczego do psów mówimy jak do dzieci?

A kto jest takim grzecznym pieskiem? Brzmi znajomo? Stosowanie tzw. baby speaking charakteryzuje nie tylko rodziców, ale też właścicieli psów. Skąd się bierze baby speaking i czy mówienie w słodki, zniekształcony sposób sprawia, że pies lepiej nas rozumie?

czytaj

  • ZDROWY PUPIL

  • Zobacz bezpłatne poradniki dotyczące pielęgnacji i żywienia małych zwierząt domowych. Więcej materiałów w dziale Pobierz