Różnice w diecie psa i kota

Psy i koty, to najczęściej występujące gatunki, które człowiek bierze pod opiekę. Zadaniem odpowiedzialnego opiekuna jest zapewnienie pożywienia odpowiedniego dla danego gatunku, uwzględniając przy tym wiek, wielkość, aktywność fizyczną oraz szeroko pojęte zdrowie, ponieważ przy niektórych chorobach wymagana jest dieta specjalistyczna.
AUTOR: Kinga Piłat

Prawidłowe żywienie zwierząt, to podstawa. Dzięki temu można uniknąć lub zminimalizować występowanie niektórych chorób.

Psy są zwierzętami względnie mięsożernymi, co oznacza, że produkty pochodzenia roślinnego są w diecie niezbędne, natomiast kot, to bezwzględny mięsożerca, który potrzebuje tylko mięsa oraz podrobów z niewielką ilością składników roślinnych.  Niektóre koty lubią warzywa i owoce, więc podawanie ich nie jest niczym złym, o ile stanowią dodatek, a nie podstawę pożywienia.

Koty wykazują o wiele większe zapotrzebowanie na białko niż psy. Oba gatunki wykazują zapotrzebowanie na ten sam aminokwas – argininę. Natomiast koty dodatkowo potrzebują tauryny. Jeśli chodzi o tłuszcze, to tutaj koty także wygrywają. W ich diecie powinno się znajdować o ok.4% więcej tłuszczu.

Dla psa kocia karma nie wydaje się być niebezpieczna, ale na dłuższą metę nie jest odpowiednim pożywieniem z uwagi na wyższą zawartość białka i tłuszczy. Te dwa składniki podawane w nadmiarze spowodują tycie zwierzęcia, co może przełożyć się na problemy z układem krwionośnym oraz sercem. Zbyt duża ilość białka, to dodatkowo zagrożenie dla nerek. Podawanie kociej karmy psu może doprowadzić nawet do ich niewydolności. Jednorazowe podanie psu takiej karmy nie wpłynie na jego stan zdrowia, ale należy pamiętać, że zbyt tłusta karma może spowodować biegunki lub nawet zaparcia, dlatego warto zaopatrzyć się w odpowiednią dla psów karmę na zapas, aby unikać podawania mu karmy przeznaczonej dla innego gatunku.

Co do kotów, sytuacja jest analogiczna. Kot, który potrzebuje więcej białek pochodzenia zwierzęcego, jedząc psią karmę uboższą w te składniki będzie niedożywiony, co może doprowadzić do anemii. Psia karma nie jest dla kota wybitnie atrakcyjna z uwagi na mniejszą ilość tłuszczy, dlatego niektóre koty nie będą chciały tego rodzaju pożywienia nawet powąchać. Kolejnym powodem dla którego psia karma nie powinna być podawana kotom, to brak lub małe ilości tauryny. Ten aminokwas jest potrzebny, ponieważ jego brak może prowadzić do zaburzeń pracy serca, upośledzeń mózgowych, problemów z rozrodem czy nawet doprowadzić do ślepoty.


W obu przypadkach przy wybieraniu karm powinniśmy zwrócić uwagę na procentową zawartość białka oraz tłuszczu. Bardzo energetyczne zwierzęta, które mają dużo ruchu potrzebują karmy z wysoką zawartością tych składników, ale z niższą zawartością węglowodanów. Natomiast w przypadku zwierząt otyłych powinniśmy wybierać karmy z niższą zawartością tłuszczu, ponieważ jego niska zawartość w danej karmie potęguję utratę wagi.

Decydując się na gotowe karmy powinniśmy przyjrzeć się składowi na opakowaniu. Odpowiedni bilans i ilość białka oraz tłuszczu, to pierwszy krok do zdrowej diety, różnej dla psa i kota. Kolejnym krokiem jest odpowiedni podaż, zależny głównie od aktywności fizycznej oraz chorób. W przypadku jakichkolwiek dolegliwości zawsze staraj się unikać samodzielnego komponowania diety. W Polsce mamy już zwierzęcych dietetyków, którzy ustalają dietę na podstawie wywiadu z właścicielem zwierzęcia oraz przeprowadzonych badań.

Pamiętaj – zdrowa dieta, to często uniknięcie lub zminimalizowanie występowania różnych chorób. Lepiej zapobiegać niż leczyć!

Wybane dla Ciebie

Kot wydrapuje się, robiąc sobie rany, co może mu dolegać?

Koty podobnie jak ludzie muszą od czasu do czasu się podrapać. Jeżeli takie zachowanie jest sporadyczne i powoduje urazów skóry, wtedy należy uznać je za normalne zachowanie. W przypadku, gdy nadmierne wydrapywanie prowadzi do powstawania ran, obowiązkiem opiekuna jest ustalenie przyczyny, dlatego wizyta u lekarza weterynarii w takim przypadku to konieczność.

czytaj

Masaż dla konia?

Wierzchowce to niezwykłe zwierzęta, które odnalazły swoje miejsce w świecie ludzi. Dzięki odpowiedniej budowie mogą nosić człowieka na swoim grzbiecie, a ich niezwykła siła umożliwia ciągnięcie bryczki. Konie lubią partnerstwo i współpracę z człowiekiem, jeżeli odbywa się ona we wzajemnym szacunku. Jednym z jego elementów jest zadbanie o swojego pupila, kiedy tak pięknie dla nas pracuje. W jaki sposób? Między innymi poprzez wprowadzenie rutyny masażu do stajni!

czytaj

Pomysł na prezent świąteczny dla psa

Świąteczne prezenty to nasza polska tradycja. Podarowanie komuś nawet małego drobiazgu zawsze wywołuje duży uśmiech. Co zatem sprawić naszemu czworonożnemu przyjacielowi?

czytaj

Szylkretowe koty – fakty i mity

Szylkrety to koty piękne, niezwykłe i niepowtarzalne, a także trochę tajemnicze za sprawą czego narosło na ich temat sporo mitów. Szylkret jest określeniem jednego z kocich umaszczeń, połączenia dwóch barw które nie tworzą wyodrębnionych plam ale łączą się ze sobą bardzo nieregularnie. Najczęściej są to rudo – czarne, od takiej kombinacji zresztą pochodzi nazwa. Nieregularne czarno rdzawe plamy przypominają żółwią skorupę, w języku niemieckim żółw to Schildkröte.

czytaj

  • ZDROWY PUPIL

  • Zobacz bezpłatne poradniki dotyczące pielęgnacji i żywienia małych zwierząt domowych. Więcej materiałów w dziale Pobierz