Skuteczne sposoby na pasożyty

Mimo, że za oknem mamy jesień - temat profilaktyki przeciw pchłom i kleszczom jest nadal aktualny. Z roku na rok możemy zaobserwować, że zimy nie są już tak mroźne jak kiedyś. Wbrew pozorom pogoda ma bardzo duży wpływ na te pasożyty. Mitem jest stwierdzenie, że są one groźne jedynie w okresie wiosenno-letnim, ponieważ można je zauważyć nawet przy ujemnych temperaturach. Jaja i larwy kleszczy nie przeżywają spadków temperatury przekraczających -7 stopni. Dlatego jeśli zima przechodzi łagodnie trzeba w dalszym ciągu zabezpieczać siebie i swoje pupile.
AUTOR: Karina Ubowska


Naturalne produkty w trosce o zdrowie psów i kotów

Na grupach wiele osób przestrzega przed używaniem tak zwanych „chemicznych” obróżek, kropli czy tabletek, zwłaszcza w sytuacji gdy zwierzak zmaga się z przewlekłą chorobą. Problemy skórne, zapalenie uszu czy ataki padaczki to tylko część skutków ubocznych takich preparatów. W trosce o dobre zdrowie i samopoczucie zwierząt, firmy ulepszają produkty i na rynku co chwilę pojawiają się spraye, olejki czy mgiełki z naturalnym składem. Są one bezpieczne nie tylko dla psów, kotów ale także ludzi.

Olejki eteryczne, co to takiego?

Olejki to nic innego jak substancja znajdująca się w komórkach tkanki wydzielniczej roślin. Dzięki destylacji kwiatów, liści a nawet kory czy korzeni możemy wykorzystywać je od lat jako produkty kosmetyczne a teraz stały się hitem w profilaktyce przeciw ektopasożytom. Najczęściej spotykanym olejkiem jest olejek lawendowy i to nie bez powodu. Lawenda dzięki swoim dobroczynnym składnikom była niegdyś używana do ochrony ubrań przed inwazją insektów a teraz okazuje się, że olejek z tej rośliny bardzo dobrze odstrasza pchły i kleszcze. Oprócz tego jest idealnym neutralizatorem psiego zapachu, który wyczuwają te pasożyty. Jego dodatkowym plusem jest to, że działa przeciwbólowo i uspokajająco co czyni go najbardziej wszechstronnym olejkiem eterycznym. Firmy produkujące naturalne odstraszacze dla zwierząt bardzo często łączą go z innymi olejkami jak na przykład z eukaliptusowym.


Wrotycz – z łąki do domu

Wrotycz to roślina o żółtych koszyczkach występująca w całej Europie, która może sięgać do 1,5m wysokości. Rośnie na łąkach i przy leśnych dróżkach choć wiele osób go omija nie znając jego magicznych właściwości. Jak się okazuje wrotycz jest bardzo często używany jako jeden ze składników preparatów do zwalczania wszawicy u ludzi. Jego zapach odstrasza wiele pasożytów i owadów, dlatego jest nazywany rośliną leczniczą. W odległych czasach był stosowany w kuchni a także do zwalczania pasożytów wewnętrznych. Tujon, który jest jednym z jego głównych składników okazał się być trujący, dlatego też obecnie wrotycz używa się jedynie od zewnątrz.

Wrotycz kwitnie od czerwca do sierpnia i to właśnie wtedy warto się wybrać na jego poszukiwania, ponieważ w łatwy sposób można samemu zadbać o profilaktykę przeciw pchłom i kleszczom. Wystarczy go zaparzyć a gdy się ostudzi można go przelać do pojemnika z pompką i pryskać zarówno siebie jak i pupila przed wyjściem na spacer. Oprócz tego warto też spryskać miejsca w których zazwyczaj odpoczywa nasz pies/kot takie jak – fotel, kanapa, łóżko, legowisko czy dywan. Aby mieć do niego dostęp cały rok najlepiej jest go ususzyć i szczelnie przechowywać.


Czystek czyli profilaktyka od wewnątrz

Czystek to krzew, który liczy ponad 50 różnych gatunków. Niektóre z nich hamują rozwój bakterii wywołujących boreliozę lecz mówi się, że regularne stosowanie jako dodatek żywieniowy u psa/kota sprawia, że zmienia się zapach jego sierści i skóry, co czyni zwierzę mniej atrakcyjne dla pasożytów. Działa także przeciwbakteryjnie, przeciwgrzybiczo i przeciwwirusowo co jest jego dodatkowym atutem.

Jak podać czystek? W aptece ale także w internecie możemy go znaleźć pod różną postacią – jako suszone zioło ale także już zmielone w drobny pył. Ponoć najlepsze działanie wykazuje świeżo po zmieleniu, dlatego wiele osób robi to samemu w domu za pomocą młynka. Dawkowanie jest zależne od gatunku i wagi zwierzęcia ale na ogół jest to 0,5g produktu na 5kg masy ciała psa oraz 1g produktu dla dorosłego kota, na dobę. Regularność jest w tym przypadku niezwykle ważna dlatego codziennie miesza się go z karmą lub podaje w formie herbatki mieszając z wodą, choć drugi przykład na pewno będzie nie do zaakceptowania przez wiele wybrednych zwierzaków. Najlepsze działanie wykazuje po około 10 tygodniach stosowania.

Niezależnie od tego, który naturalny składnik wybierzecie dla swojego pupila – trzeba pamiętać o tym, że jego działanie będzie krótkotrwałe. W przypadku kropli czy tabletek od lekarza weterynarii mamy spokój na około miesiąc natomiast w przypadku mgiełek pryskamy zwierzaka nawet kilka razy dziennie. Wszystko jest zależne od pogody, częstotliwości spacerów a także długości sierści psa/kota. Jednak jeśli tradycyjne metody się nie sprawdzają lub szkodzą zdrowiu na pewno warto się zastanowić i znaleźć coś dla siebie sposród dobrodziejstw matki natury.

Wybane dla Ciebie

Wprowadzenie drugiego kota do domu – jak zrobić to dobrze?

Dokacanie nigdy nie jest prostym zadaniem. Koty to zwierzęta terytorialne, dlatego gdy dotychczas mieszkały same, będą czuły potrzebę ochrony swojej przestrzeni, a każde nowe zwierzę będzie traktowane jako intruz. Czy istnieje w takim razie dobry sposób na zapoznanie ze sobą kociaków? Oczywiście, że tak! Warto przed całym procesem poznać kilka złotych zasad, a dokacanie wcale nie będzie aż tak uciążliwe.

czytaj

Depresja u psów

Depresja może wydawać nam się chorobą dotycząca wyłącznie ludzi, jednak, jak pokazują najnowsze doniesienia naukowe może dotyczyć również psów.
U psów w przeciwieństwie do ludzi wyklucza się raczej czynniki biochemiczne czy też genetyczne jako te powodujące depresję. Uważa się, że główną przyczyną obniżenia nastroju w przypadku psów są czynniki środowiskowe.

czytaj

Triaditis u kota

Jednymi ze schorzeń, które stosunkowo często dotykają koty, są 1. Cholangiohepatitis, czyli zapalenie pęcherzyka i dróg żółciowych, 2. Pancreatitis, czyli zapalenie trzustki, oraz 3. Choroba zapalna jelit, znana jako IBD (Inflammatiory Bowel Disease). Te trzy schorzenia, występujące w tym samym czasie, znane są jako TRIADITIS. Dlaczego jednak dzieje się tak, że choroby te mają tendencję […]

czytaj

Zagrożenia dla zwierząt ze strony komarów

Komary mogą być wektorami wielu niebezpiecznych dla zwierząt wirusów, bakterii, pierwotniaków oraz nicieni. W ostatnich latach podróżujemy coraz więcej i częściej z naszymi pupilami w rejony świata, w których mogą być one narażone na zachorowanie.

czytaj

  • ZDROWY PUPIL

  • Zobacz bezpłatne poradniki dotyczące pielęgnacji i żywienia małych zwierząt domowych. Więcej materiałów w dziale Pobierz