Skuteczne sposoby na walkę z kłaczkiem

Praktycznie dla każdego kociego opiekuna temat “odkłaczania” nie jest nowością i nie chodzi tu o usuwanie sierści z ubrań, czy kanapy, a o wnętrze kota.
AUTOR: Patrycja Zawadzka

Czas czytania: 5 min

Kule włosowe

Koty zdecydowanie najwięcej czasu poświęcają na sen, ale sporą część czasu poza snem poświęcają na aktywność związaną z pielęgnacją sierści. Koty wylizują sobie futerko, a jak wiadomo ich język jest wyposażony w mnóstwo malutkich haczyków, które doskonale sprawdzają się przy pielęgnacji futra – powodują usuwanie martwych włosów, które kot połyka.

Oczywistym jest, że jeżeli coś znajduje się w  organizmie kota, prędzej czy później musi go opuścić, i tak część sierści wydalana jest z kałem, bądź poprzez wymioty. Jednak czasami te drogi usuwanie sierści nie są wystarczające, a systematyczne połykanie pojedynczych “kłaczków” jeżeli kot ich nie usunie może prowadzić z czasem do powstawania w kocim przewodzie pokarmowym kul włosowych ze zbitej sierści, które stanowią zagrożenie dla zdrowia, a nawet życia kota. Kule włosowe to problem, który dotyczy niemal wszystkich kotów wykluczając koty bezwłose.

Objawy zakłaczenia

Kule włosowe mogą być naprawdę duże i twarde, są w stanie zaczopować światło kociego jelita, prowadząc do niedrożności, której konsekwencją może być nawet śmierć. Czasami do usunięcia kuli włosowej wymagana jest operacja  ratująca życie.  Jakie są zatem najczęstsze objawy zakłaczenia: wymioty, ataki “kaszlu”, dławienie, zmniejszenie lub brak apetytu, zaparcia, a także bardziej subtelne zmiany dotyczące zmian zachowania, niechęci do ruchu, niepokój, czy apatia. Niezależnie od objawów, jest to dla kota stan bardzo nieprzyjemny, który wywołuje spory dyskomfort, dlatego też warto wiedzieć jak mu wtedy pomóc.

Odkłaczanie

Jak zatem pomóc naszemu kotu? Odkłaczanie ma na celu pomóc kotu pozbyć się połkniętej przez niego podczs pielęgnacji futerki sierści. Zdecydowanie lepiej zapobiegać niż leczyć dlatego warto przyjrzeć się sposobom na odkłaczanie, a możliwości jest kilka.

Chyba najprostsza metoda to regularne wyczesywanie martwych włosów. Dbałość o okrywę włosową kota korzystnie wpływa na problemy z załączeniem. Kota krótkowłosego powinniśmy wyczesywać minimum raz w tygodniu, natomiast koty długowłose wymagają częstszego wyczesywania.

Kolejny popularny, skuteczny i co istotne naturalny sposób to kocia trawa, zboża czy też inne bezpieczne zioła. Regularne wysiewanie tych roślin powinno nam wejść w nawyk, ponieważ to tani i  naturalny sposób na walkę z kłaczkiem. Zjedzone źdźbła trawy bądź innych roślin drażnią przewód pokarmowy, prowokując wymioty, dzięki którym kot pozbywa się sierści z organizmu. Niestety nie każdy kot lubi obgryzać rośliny. Jest jeszcze jeden minus tego sposobu – plany na dywanie po kocich wymiotach.

Istnieją jeszcze dwa domowe i naturalne sposoby na odkłaczenie. Pierwszy to podawanie tłuszczu pochodzenia zwierzęcego. Jakie tłuszcze można podawać? Najpopularniejsze są smalec z gęsi lub kaczki, a także olej Omega 3 (zwierzęce). Powinno się podawać 1 łyżeczkę od herbaty raz w tygodniu. Tłuszcz można zmieszać z karmą lub podać bezpośrednio do pyszczka. Na szczęście te tłuszcze są zazwyczaj lubiane przez koty i nie ma problemu z podaniem. Drugi domowy sposób to “glutek” z siemienia lnianego. Sposób przygotowania jest bardzo prosty, wystarczy ziarna lnu zalać gorącą wodą. Kiedy zrobi się kleik przecedzamy je przez sitko i uzyskany w ten sposób “glut” podajemy kotu do karmy bądź strzykawką prosto do pyszczka.

Na rynku istnieje także wiele innych alternatyw, są to: pasty, przysmaki czy proszki. Niestety w przypadku tego typu preparatów istnieje jeden problem, często mają słaby skład od ryżu po suszone muszle, które nie mają z odkłaczaniem nic wspólnego. Pasty mają za zadanie stworzyć w przewodzie pokarmowym poślizg, który ma za zadanie ułatwić przejście sierści przez układ pokarmowy. Nie należy ich stosować dzieniennie ponieważ zazwyczaj zawierają oleje roślinne. Każda pasta ma inny skład, z którym należy się dokładnie zapoznać wybierając tą najodpowiedniejszą dla potrzeb gatunkowych kota. W tego typu specyfikach stosuje się słód – który w głównej mierze stanowi o skuteczności pasty, ponieważ jego zadanie jest natłuszczenie przewodu pokarmowego. Przysmaki odkłaczające są mniej skutecznie ponieważ są suche, a co za tym idzie nie dają poślizgu.

Czego nie robić? Nie powinniśmy kotu podawać kotu dopyszcznie parafiny, ponieważ może to doprowadzić do zachłystowego zapalenia płuc. Odradzam także stosowanie suchych karm w tym celu, nawet jeżeli producent dedykuje właściwości odkłaczające.

Co zatem wybrać? Polecam najpierw rozważenie wszystkich naturalnych metod, najlepiej zacząć od trawy, ale jeżeli kot nie lubi jej skubać wtedy wesprzeć się gęsim smalcem.

Zakłaczenie może wydawać się dla niektórych abstrakcyjnym problemem, nie należy go jednak bagatelizować, ponieważ kule włosowe mogą w niektórych przypadkach doprowadzić nawet do śmierci kota. Zatem już teraz wybierz najodpowiedniejszy dla Ciebie i Twojego kota sposób i regularnie pracuj nad usuwaniem sierści z jego przewodu pokarmowego.

Wybrane dla Ciebie

Na czym polega dogoterapia? (podcast, zdjęcia)

Na czym polega dogoterapia? Jakie są rodzaje dogoterapii? Dziś, zgodnie z obietnicą, zabieramy Was do Bełchatowa. Posłuchaj 5. odcinka Pets World Podcast, w którym porozmawaliśmy z Mateuszem Cychem, dogoterapeutą i trenerem psów.

czytaj

Co może jeść kot?

Żywienie kotów to temat obszerny, który często wywołuje dyskusje, a nawet kontrowersje. Jedno jest jednak pewne – kot to bezwzględny mięsożerca, więc w jego misce powinny znajdować się produkty mięsne. Dieta kota powinna być odpowiednio zbilansowana, aby mógł on cieszyć się dobrym zdrowiem. Rodzi się więc pytanie: co może jeść kot?

czytaj

Jak opiekować się królikiem, który widzi na jedno oko?

Opieka nad zwierzęciem cierpiącym z powodu jakiejś niepełnosprawności, zawsze wiąże się z udogodnieniami, jakie właściciel musi mu zapewnić. Jak dbać o królika, który widzi świat jednym okiem?

czytaj

Jak oswoić szczura?

Myślisz o kupnie lub przygarnięciu szczurów? A może zawitały one już w Twoim domu? Kluczowe jest ich prawidłowe oswojenie, aby czuły się bezpiecznie w Twoim towarzystwie i pozwalały brać się na ręce, gdy to konieczne. Podpowiemy Ci, w jaki sposób możesz przyzwyczaić do siebie zarówno młode szczurki, jak i te nieco starsze.

czytaj

  • ZDROWY PUPIL

  • Zobacz bezpłatne poradniki dotyczące pielęgnacji i żywienia małych zwierząt domowych. Więcej materiałów w dziale Pobierz