Slow feeding – czym jest?

Metoda podawania pokarmu, z którą zdecydowanie warto się zapoznać to: slow feeding. Jest to idealny sposób na łakomczuchy, zarówno psie, jak i kocie. Odpowiednia, jeśli chodzi o kwestie behawioralne i szeroko dostępna w różnorodne, ciekawe akcesoria. Slow feeding może okazać się zbawieniem dla wielu właścicieli futrzaków - dziś opowiemy Wam o tym, dlaczego warto zapoznać się z tematem i wprowadzić go w życie.
AUTOR: Sara Migaj

Czas czytania: 3 min

Slow feeding – co to oznacza?

Slow feeding to nic innego jak metoda spowolnionego karmienia psa. Producenci, zważając na aktualne trendy oraz przede wszystkim wartości zdrowotne, jakie niesie za sobą wolne jedzenie, postanowili wypuścić na rynek mnóstwo gadżetów w postaci misek o różnorodnych kształtach, które nie tylko kuszą swoją atrakcyjnością nasze zwierzaki, ale przede wszystkim wpływają korzystnie na zdrowie czworonogów. Szybkie jedzenie może doprowadzić do połykania powietrza, co jest niebezpieczne dla zdrowia, natomiast przy slow feedingu zyskujemy szereg pozytywnych doświadczeń związanych ze spożywaniem posiłków.

Dlaczego warto wprowadzić slow feeding w życie zwierzaka?

Slow feeding jest zalecane szczególnie psiakom oraz kociakom, które mają skłonność do “łapczywego jedzenia” a tym samym, do połykania nadmiaru powietrza. Ta metoda świetnie sprawdzi się także u zwierząt, które mają problem z nadwagą. Decydując się na miskę spowalniającą jedzenie, dajemy swojemu psiakowi bądź kociaki gwarancję lepszego trawienia… ale to nie wszystko.

Połykanie powietrza w trakcie szybkiego spożywania karmy niesie za sobą ryzyko: kolki, wzdęć oraz wymiotów. Slow feeding niweluje ryzyko występowania tych objawów z uwagi na swoją formę. Dodatkowo, miski te zostały stworzone w taki sposób, by zapewnić naszym zwierzakom rozrywkę, a tym samym mogą poczuć się niczym zdobywcy każdego, nawet najmniejszego kęsa. Używając slow feedingowych gadżetów mamy także okazję urozmaicać dietę naszych zwierzaków i w odpowiednie pola wkładać: karmę mokrą, suchą oraz przekąskę w nagrodę.

Co jeszcze daje slow feeding?

Slow feeding wpływa również na stan psychiczny naszych zwierząt – działa on kojąco i uspokajająco. Wprowadzając więc ten styl jedzenia w życie, możemy zauważyć wyciszenie się naszych czworonogów. Nie musimy także w tym przypadku obawiać się o przypadkowe zadławienie, jeśli dochodziło do tego typu sytuacji w przeszłości – slow feeding to przede wszystkim małe kęsy, które nie powinny doprowadzić do nieszczęścia. Warto również wiedzieć, że ta forma podawania jedzenia niweluje ryzyko wystąpienia skrętu żołądka.

Slow feeding – jaką miskę wybrać?

To, na jaki gadżet dedykowany slow feedingowi się zdecydujemy, zależy tak naprawdę od nas. Producenci oferują miski typu “plaster miodu”, do którego możemy serwować zarówno karmę suchą, mokrą, jak i przekąski czy wyciskane pasty. Oprócz typowych misek, znajdziemy także gumowe maty o większej i mniejszej wielkości, które swoimi zawijasami sprawiają, że zwierzak będzie musiał się naprawdę postarać, by dotrzeć w każdy zakamarek. Do najbardziej klasycznych misek należą te, które posiadają normalny, okrągły kształt, ale ich wnętrze przedzielają mikro ścianki, które utrudniają zwierzakowi swobodne jedzenie pokarmu.

Slow feeding wyszedł naprzeciw właścicielom, którzy nie do końca wiedzieli, w jaki sposób poradzić sobie z łakomstwem swojego zwierzaka. To genialne rozwiązanie nie tylko ze względu na szereg właściwości zdrowotnych, ale również z uwagi na to, że posiłek można połączyć z zabawą, co nie oszukujmy się – pokocha każde zwierzę. Warto zapoznać się z gadżetami dostępnymi na rynku i wybrać coś dla swojego pupila – pokochacie oboje to inteligentne rozwiązanie!

Wybrane dla Ciebie

Zajęcia behawioralne z psami w centrach handlowych w Polsce: Spacer socjalizacyjny

Coraz więcej właścicieli psów zdaje sobie sprawę, jak ważna jest socjalizacja ich pupili. Socjalizacja to bardzo ważny proces. Podczas niego pies uczy się, jak reagować na różne sytuacje, ludzi, inne zwierzęta oraz otoczenie.

czytaj

Dlaczego królik mnie atakuje?

Chociaż króliki nikomu nie powinny kojarzyć się z agresją, niejednokrotnie przejawiają one agresywne zachowania wobec ludzi. Wbrew pozorom jest to dość częste zjawisko i może mieć wiele powodów.

czytaj

Wyścigi psich zaprzęgów – rozmowa z Aleksandrą Pieron z Dog Adventure, wiceprezeską Polskiego Związku Sportu Psich Zaprzęgów (podcast, zdjęcia)

Syberian husky, psy grenlandzkie, malamuty, greystery, samoyedy, a nawet pudle… To tylko kilka ras psów, które doskonale radzą sobie w wyścigach psich zaprzęgów. O tajniki tej wyjątkowej dyscypliny zapytaliśmy Aleksandrę Pieron z klubu Dog Adventure, wiceprezeskę Polskiego Związku Sportu Psich Zaprzęgów. Przyjemnego słuchania!

czytaj

Najczęstsze choroby kotów

Wyłapanie pierwszych problemów zdrowotnych u kotów nie zawsze jest banalnie proste. Koty potrafią długo maskować objawy choroby. Dlatego tak ważne jest, aby opiekun bacznie obserwował swojego kota. Obserwacja zwierzęcia pozwala wyłapać zachowanie nietypowe. Jakie problemy zdrowotne najczęściej występują u kotów? Dowiesz się tego czytając ten artykuł.

czytaj

  • ZDROWY PUPIL

  • Zobacz bezpłatne poradniki dotyczące pielęgnacji i żywienia małych zwierząt domowych. Więcej materiałów w dziale Pobierz