Spacer z kotem, jak się do tego przygotować?

Powoli za oknami pojawia się coraz więcej słońca, co sprzyja spacerom, a co na wspólny spacer powiedziałby Twój kot? Wydaje mi się, że nadchodząca wiosna to dla wielu kocich opiekunów moment zastanowienia się, a może zacząć wychodzić z moim kotem na spacer? W tym artykule postaram się rozwiać najczęstsze wątpliwości opiekunów początkujących w tym temacie. Odpowiem na pytanie czy spacery to dobry pomysł dla każdego kota oraz jak się do nich przygotować.
AUTOR: Patrycja Zawadzka

Czy spacery są dla każdego kota?

Rozwieję wątpliwości na samym początku, oczywiście, że spacery nie są dla każdego kota. To najważniejsze pytanie, na które należy sobie uczciwie odpowiedzieć bowiem w dużym uproszczeniu możemy koty podzielić na ciekawskie świata, które będą czerpały zadowolenie ze spacerów i koty, które cenią sobie znane terytorium i spacery poza mieszkanie, czy dom przekraczają strefę ich komfortu, które może prowadzić nawet do zaburzeń zachowania.

Koty są z natury ciekawskie świata, tylko czym innym jest ciekawość na własnym terytorium, a czy innym eksploracja nowych terenów gdzie wszystko jest nowe, obce. Kot, który całe życie spędził w znanym otoczeniu może zostać przytłoczony mnogością bodźców i odebrać je jako zagrożenie, a to ogromne obciążenie psychiczne. Przytłaczające są obce dźwięki, zapachy, nowy teren. Kot nie zna na nowym terenie żadnej bezpiecznej kryjówki.

Kiedy odpuścić

Istnieją zachowania, które powinny nas odwieść od wspólnych spacerów z kotem. Czasami strach przed nieznanym tak paraliżuje kota, że ten dosłownie zastyga w bezruchu jak kamień. Inna sytuacja kiedy spacery należy odpuścić to wspinanie się w panice na opiekuna bądź ucieczka pod najbliższe auto, czy też wspinaczka na pierwsze napotkane drzewo. To sytuacje w których z całą pewnością należy odpuścić. Oczywiście można podjąć próby odwrażliwiania, ale moim zdaniem nie ma to sensu. Nie wiemy ile to potrwa, czy kot ostatecznie będzie na spacerach czuł się swobodnie, a przecież te spacery mają być urozmaiceniem dla kota, a nie naszym widzi mi się. Dlatego jeżeli podczas próby spaceru z kotem napotkasz na powyższe zachowania radzę porzucić ideę wspólnych spacerów.


Jak się przygotować?

Na początku powinniśmy się zaopatrzyć w bezpieczne szelki i smycz. Do tych akcesoriów przyzwyczajamy kota zanim wyjdziemy na pierwszy spacer. Naukę najlepiej podzielić na etapy, najpierw zakładamy same szelki, możemy zacząć od 5 minut dziennie, stopniowo wydłużając ten czas, gdy kot przyzwyczai się do szelek możemy dopiąć smycz, aby przyzwyczaić do niej kota.  Dopiero jak kot będzie się czuł w szelkach ze smyczą swobodnie możemy przyjąć, że czas najwyższy na pierwszy spacer. Szelki nie mogą być zbyt ciasne powodując dyskomfort, ani zbyt luźne bo mogą spowodować, że kot może się z nich wydostać. Pierwszy spacer nie powinien być zbyt długi.

Bezpieczeństwo

Podczas spacerów bezpieczeństwo powinno być priorytetem. Spacery powinny odbywać się w spokojnej okolicy, z dala od miejskiego gwaru. Niestety miejsc naprawdę bezpiecznych nie ma, ponieważ nie jesteś w stanie przewidzieć zachowania innych zwierząt, a także ludzi, dlatego najlepiej gdy spacer odbywa się w okolicy, gdzie nie napotykamy innych zwierząt i ludzi. Spotkanie chociażby z psem, który nagle podbiegnie i zaatakuje kota może skończyć się tragicznie, kot będąc na smyczy zostaje pozbawiony możliwości ucieczki, którą miałby w naturalnych warunkach, a zapanowanie nad kotem, który magle się wystraszy jest bardzo trudne. Bezpieczeństwo powinno też dotyczyć kociego zdrowia. Koty, które wychodząc na spacery muszą mieć częściej wykonywane badania kału w celu sprawdzenia, czy nie mają pasożytów. Pamięta, żeby nie odrobaczać kota “w ciemno”. Spacerującego kota należy także regularnie zabezpieczać przed pchłami i kleszczami. Wspomnę też o regularnych szczepieniach, które nawet wśród kotów niewychodzących na spacery powinny być normą.

Spacer nie tylko od święta

Przyzwyczajając kota do spacerów musisz pamiętać o jednym, że są koty, które będą akceptowały wyjścia na spacer tylko od czasu do czasu, na przykład w okresie wiosenno-letnim, czy podczas wakacji. Będą niestety i takie przypadki kiedy kot raz zasmakuje spacerów będzie ich oczekiwał regularnie, bez względu na pogodę i Twoje samopoczucie. Przyzwyczajając kota do spacerów musisz się liczyć, że Twój kot będzie takim właśnie przypadkiem i w takiej sytuacji na Tobie ciąży obowiązek regularnych spacerów.

Kot to nie pies

Wychodzenie z kotem na spacery nie należy do obligatoryjnych obowiązków kociego opiekuna, dlatego decyzja o spacerach powinna być przemyślana. Pamiętaj także, że kot podczas spaceru zachowuje się inaczej niż pies. Jeżeli zdecydujesz się na spacery zadbają o bezpieczeństwo swojego kota, wybierając odpowiednią okolicę na spacery i szczególnie dbaj o kocie zdrowie.

Wybane dla Ciebie

Jak kuce zostały przewodnikami osób niewidomych?

Właściciele psów łapią się właśnie za głowę! Jak to? Ktoś trenuje kucyki, żeby opiekowały się osobą niewidomą? Ten pomysł nie może się udać! Tylko, że on już się udał, a pierwsze pary przeżyły ponad dziesięć lat wspólnych wędrówek po świeci. Kuce pomagają im poruszać się po mieście, robić zakupy, a nawet latają samolotem. No dobrze, ale od początku – jak to wszystko się zaczęło?

czytaj

Na co zwracać uwagę wybierając hotel dla psa?

Coraz więcej ludzi stara się ze sobą zabrać swojego psa gdzie tylko to możliwe. Do rodziny, znajomych, do restauracji czy na wakacje. Różne miejsca są coraz lepiej przystosowane do pobytów właścicieli wraz z pupilami więc można śmiało korzystać z uroku upragnionego urlopu tym samym nie czując tęsknoty za ukochanym pupilem. Jednak w naszym życiu zdarzają się różne nie oczekiwane sytuacje przez, które jesteśmy zmuszeni do podróżowania bez zwierzaka. Wtedy najbezpieczniej jest zostawić psiaka u bliskich i zaufanych osób, które odpowiednio się nim zajmą – chociażby w naszym domu. Ale to też nie zawsze jest możliwe.

czytaj

Jakie przekąski wybrać dla psa?

Przysmaki to coś co uwielbiają zarówno psy jak i ich właściciele. Pomagają nam w nagradzaniu za dobre sprawowanie ale też są ratunkiem gdy musimy wyjść z domu a nasz psiak potrzebuje jakiegoś smacznego zajęcia. One oczywiście najbardziej je uwielbiają lecz bywają psiaki, które są strasznie wybredne a nam pozostaje problem w postaci wyboru odpowiedniego opakowania w sklepie zoologicznym. Tylko na jakie się skusić? Są przecież do wyboru miękkie przysmaki, ciastka, kości prasowane a nawet suszone podroby. Czy aby na pewno różni je tylko opakowanie i cena?

czytaj

Jak chronić psa przed kleszczami?

Zbliżająca się jesień wcale nie zwalnia nas z obowiązku dalszego zabezpieczania psa przed kleszczami. Już w jednym z zeszłorocznych artkułów na blogu, wspominałam o tym, że jaja i larwy kleszczy żyją także wtedy gdy na zewnątrz panują ujemne temperatury. Przyjmuje się, że dzieje się tak nawet do -7 stopni. Więc nawet zimą krew naszych pupili jest atrakcyjnym kąskiem dla tych pajęczaków. Jak w takim razie możemy je zabezpieczać? Bo do wyboru jest mnóstwo produktów! Od tych specjalistycznych, które możemy dorwać u naszego lekarza weterynarii po te, które mają być oparte na naturalnych składnikach a tych powstaje coraz więcej i to w coraz nowszych odsłonach

czytaj

  • ZDROWY PUPIL

  • Zobacz bezpłatne poradniki dotyczące pielęgnacji i żywienia małych zwierząt domowych. Więcej materiałów w dziale Pobierz