
Sztuczki, których bez problemu nauczy się Twój kot
Czas czytania: 3 min

Zacznij od tej sztuczki
Jedną z najprostszych sztuczek, którą bez większej trudności załapie Twój zwierzak jest po prostu “siad” – i warto od niej rozpocząć naukę. Wypowiadając komendę, czy też zabierając się za ten proces, zadbaj o pokłady cierpliwości. Nikt z nas tuż po urodzeniu nie zaczął chodzić – spójrz na kota w ten sam sposób. W momencie startu nauki mruczek tak naprawdę dopiero “raczkuje” próbując zrozumieć, co powinien zrobić, gdy wypowiadamy do niego poszczególne słowa bądź pokazujemy dany gest. Pamiętajmy, że żadne wyzwanie nie zostało okrzyknięte zwycięskim, jeśli nie wiązała się z nim nagroda. Twoim asem w rękawie powinny być smaczki, które będziesz regularnie podawał swojemu mruczkowi w zamian za cierpliwość, a także samą próbę wykonania zadania, czy za szybką naukę.
Nie zapomnij o najważniejszym elemencie
Mówiliśmy już o raczkowaniu i stawianiu pierwszych kroków i idąc tym tokiem myślenia muszę rzec: nie od razu Rzym zbudowano. Mam tutaj na myśli, że nie osiągniemy żadnego sukcesu z naszym mruczkiem, jeśli w cały ten proces wprowadzimy stres i niepotrzebne nerwy. Zwierzaki o wiele intensywniej odczuwają nasze emocje, dlatego w trakcie nauki powinniśmy zachować przede wszystkim spokój. Dodatkowo, nie męczmy naszego kociaka. Rozłóż ten proces na dni, bądź nawet tygodnie, aż wspólnie dojdziecie do celu. Co więcej – postaraj się nie doprowadzić swojego kociaka do zirytowania, nagradzaj go nawet wtedy, kiedy nie będzie mu wychodziło, aby skojarzył sobie ten konkretny czas z czymś przyjemnym i wartym poświęcania swojej uwagi.

Zawsze sięgaj po więcej
W momencie, gdy komenda “siad” będzie przychodziła kotu z łatwością, warto wprowadzić kolejne elementy. Mruczki bez problemu uczą się także takich sztuczek, jak leżeć, kółeczko, piątka, czy podaj łapę. Pewnie w tym momencie Cię zaskoczę, ale to wciąż tylko garstka aktywności, którą bez problemu może okiełznać Twój pupil. Pozwól mu siebie zaskoczyć i przy okazji daj mu się wykazać.
Mój kot nie chce wykonywać sztuczek – dlaczego?
Jeśli pomimo wszelkich starań Twój zwierzak wciąż stawia opór z nauce to w pierwszej kolejności odpuść. W czasie odpoczynku od nauki możesz przemyśleć czy być może nie zacząłeś od zbyt trudnej dla niego sztuczki. Każdy kot to indywidualista – jednemu bez problemu przychodzi zrozumienie komendy “siad”, a innemu “leżeć”. Musisz więc podejść do swojego zwierzaka jako do konkretnej jednostki i rozgryźć jego blokadę.
W większości przypadków prędzej czy później kociak z przyjemnością będzie wykonywał wydaną przez Ciebie komendę – grunt to znaleźć ku temu odpowiednie rozwiązanie.
Nauka sztuczek to przede wszystkim ćwiczenie inteligencji kota i co najważniejsze dbanie o jego mózg, który dzięki naszemu zaangażowaniu może funkcjonować o wiele lepiej w momencie osiągnięcia wieku seniora. My sięgamy po krzyżówki, by dbać o swoją pamięć, ale koty nie mają takiej możliwości, dlatego niektóre rzeczy musimy wykonywać wspólnie – i tutaj naprzeciw wychodzi m.in. nauka sztuczek i skłaniania naszych mruczków do myślenia.
Wybrane dla Ciebie
Wyścigi psich zaprzęgów – rozmowa z Aleksandrą Pieron z Dog Adventure, wiceprezeską Polskiego Związku Sportu Psich Zaprzęgów (podcast, zdjęcia)
Syberian husky, psy grenlandzkie, malamuty, greystery, samoyedy, a nawet pudle… To tylko kilka ras psów, które doskonale radzą sobie w wyścigach psich zaprzęgów. O tajniki tej wyjątkowej dyscypliny zapytaliśmy Aleksandrę Pieron z klubu Dog Adventure, wiceprezeskę Polskiego Związku Sportu Psich Zaprzęgów. Przyjemnego słuchania!
czytajNajczęstsze choroby kotów
Wyłapanie pierwszych problemów zdrowotnych u kotów nie zawsze jest banalnie proste. Koty potrafią długo maskować objawy choroby. Dlatego tak ważne jest, aby opiekun bacznie obserwował swojego kota. Obserwacja zwierzęcia pozwala wyłapać zachowanie nietypowe. Jakie problemy zdrowotne najczęściej występują u kotów? Dowiesz się tego czytając ten artykuł.
czytajBąbelki mydlane: Cudowna zabawa, ale czy jest szkodliwa dla psów?
Mydlane bąbelki to jeden z symboli naszego dzieciństwa. Kojarzą się nam z beztroską i radością. Mając zwierzęta zaczynamy jednak zastanawiać się czy to co nas otacza jest dla nich bezpieczne. Czy bańki mydlane są szkodliwe dla naszych psów?
czytajSplay leg – problem wygiętych nóg u młodych ptaków
„Splay leg” nazywamy charakterystyczną deformację nóg u ptaków, królików czy prosiąt. Polega ona na odkształceniu kości i stawów dotkniętej kończyny. Odpowiednio wcześnie zauważona może być wyleczona, nie pozostawiając po sobie żadnych śladów.
czytaj