Sztuczki, których bez problemu nauczy się Twój kot

Czy koty potrafią uczyć się sztuczek? Oczywiście, że tak. Ich inteligencja absolutnie nie odbiega od inteligencji psów, stąd też bez problemu przychodzi im nauka różnych trików. Wokół mruczków powstał stereotyp, że potrafią one mniej. Pora stawić temu czoło i obalić tę tezę.
AUTOR: Sara Migaj

Czas czytania: 3 min

Zacznij od tej sztuczki

Jedną z najprostszych sztuczek, którą bez większej trudności załapie Twój zwierzak jest po prostu “siad” – i warto od niej rozpocząć naukę. Wypowiadając komendę, czy też zabierając się za ten proces, zadbaj o pokłady cierpliwości. Nikt z nas tuż po urodzeniu nie zaczął chodzić – spójrz na kota w ten sam sposób. W momencie startu nauki mruczek tak naprawdę dopiero “raczkuje” próbując zrozumieć, co powinien zrobić, gdy wypowiadamy do niego poszczególne słowa bądź pokazujemy dany gest. Pamiętajmy, że żadne wyzwanie nie zostało okrzyknięte zwycięskim, jeśli nie wiązała się z nim nagroda. Twoim asem w rękawie powinny być smaczki, które będziesz regularnie podawał swojemu mruczkowi w zamian za cierpliwość, a także samą próbę wykonania zadania, czy za szybką naukę.


Nie zapomnij o najważniejszym elemencie

Mówiliśmy już o raczkowaniu i stawianiu pierwszych kroków i idąc tym tokiem myślenia muszę rzec: nie od razu Rzym zbudowano. Mam tutaj na myśli, że nie osiągniemy żadnego sukcesu z naszym mruczkiem, jeśli w cały ten proces wprowadzimy stres i niepotrzebne nerwy. Zwierzaki o wiele intensywniej odczuwają nasze emocje, dlatego w trakcie nauki powinniśmy zachować przede wszystkim spokój. Dodatkowo, nie męczmy naszego kociaka. Rozłóż ten proces na dni, bądź nawet tygodnie, aż wspólnie dojdziecie do celu. Co więcej – postaraj się nie doprowadzić swojego kociaka do zirytowania, nagradzaj go nawet wtedy, kiedy nie będzie mu wychodziło, aby skojarzył sobie ten konkretny czas z czymś przyjemnym i wartym poświęcania swojej uwagi.

Zawsze sięgaj po więcej

W momencie, gdy komenda “siad” będzie przychodziła kotu z łatwością, warto wprowadzić kolejne elementy. Mruczki bez problemu uczą się także takich sztuczek, jak leżeć, kółeczko, piątka, czy podaj łapę. Pewnie w tym momencie Cię zaskoczę, ale to wciąż tylko garstka aktywności, którą bez problemu może okiełznać Twój pupil. Pozwól mu siebie zaskoczyć i przy okazji daj mu się wykazać.


Mój kot nie chce wykonywać sztuczek – dlaczego?

Jeśli pomimo wszelkich starań Twój zwierzak wciąż stawia opór z nauce to w pierwszej kolejności odpuść. W czasie odpoczynku od nauki możesz przemyśleć czy być może nie zacząłeś od zbyt trudnej dla niego sztuczki. Każdy kot to indywidualista – jednemu bez problemu przychodzi zrozumienie komendy “siad”, a innemu “leżeć”. Musisz więc podejść do swojego zwierzaka jako do konkretnej jednostki i rozgryźć jego blokadę.

W większości przypadków prędzej czy później kociak z przyjemnością będzie wykonywał wydaną przez Ciebie komendę – grunt to znaleźć ku temu odpowiednie rozwiązanie.

Nauka sztuczek to przede wszystkim ćwiczenie inteligencji kota i co najważniejsze dbanie o jego mózg, który dzięki naszemu zaangażowaniu może funkcjonować o wiele lepiej w momencie osiągnięcia wieku seniora. My sięgamy po krzyżówki, by dbać o swoją pamięć, ale koty nie mają takiej możliwości, dlatego niektóre rzeczy musimy wykonywać wspólnie – i tutaj naprzeciw wychodzi m.in. nauka sztuczek i skłaniania naszych mruczków do myślenia. 

Wybrane dla Ciebie

Chwiejnym krokiem przez świat, czyli o kotach kiwaczkach

Pozornie określenie to brzmi dość sympatycznie, jednak wiąże się z zaburzeniem neurologicznym, jakim jest hipoplazja móżdżku. Co jest przyczyną tego zaburzenia? Czy da się to leczyć? Tego dowiesz się czytając poniższy artykuł.

czytaj

Badania krwi u królików. Czy są konieczne?

Króliki stają się coraz częstszymi bywalcami naszych domów. Czy odpowiedzialny opiekun powinien badać maluchom krew? A jeśli tak, to jak często?

czytaj

Recepta na psią długowieczność od firmy Loyal*

Każdy psi opiekun zmaga się z trudnościami związanymi ze starzeniem ich ukochanego podopiecznego. Co, jeśli moglibyśmy wydłużyć ich życie i znacznie opóźnić nadejście tego smutnego momentu?

czytaj

Na czym polega praca przewodnika psa służbowego w polskiej Policji? Rozmowa z sierżantem sztabowym Przemysławem Kubiakiem z Wydziału Prewencji Komendy Miejskiej Policji w Bydgoszczy (podcast, zdjęcia)

Tego jeszcze u nas nie było! Mamy dla Was wyjątkowy odcinek Pets World Podcast. Tym razem porozmawialiśmy z sierżantem sztabowym Przemysławem Kubiakiem z Wydziału Prewencji Komendy Miejskiej Policji w Bydgoszczy, który na co dzień pracuje z 4-letnim owczarkiem belgijskim o imieniu „Palnik”.

czytaj

  • ZDROWY PUPIL

  • Zobacz bezpłatne poradniki dotyczące pielęgnacji i żywienia małych zwierząt domowych. Więcej materiałów w dziale Pobierz