Szylkretowe koty – fakty i mity

Szylkrety to koty piękne, niezwykłe i niepowtarzalne, a także trochę tajemnicze za sprawą czego narosło na ich temat sporo mitów. Szylkret jest określeniem jednego z kocich umaszczeń, połączenia dwóch barw które nie tworzą wyodrębnionych plam ale łączą się ze sobą bardzo nieregularnie. Najczęściej są to rudo – czarne, od takiej kombinacji zresztą pochodzi nazwa. Nieregularne czarno rdzawe plamy przypominają żółwią skorupę, w języku niemieckim żółw to Schildkröte.
AUTOR: Anna Siennicka

Międzynarodowa federacja felinologiczna (FIFe) uznaje obecnie kilka wersji umaszczenia szylkretowego. W zależności od rasy mogą być to kombinacje błękitu z kremowym, brązu z rudym, a także trochę rzadziej występujące cynamonowo-rude czy też płowo-kremowe. Występują również szylkrety pręgowane, widoczne najlepiej w umaszczeniach rozjaśnionych – na kombinacje barwną nakłada się wówczas wzór tabby. Wersją umaszczenia szylkretowego jest również tricolor (określany także jako szylkret z białym), może to być połączenie wszystkich wymienionych wcześniej barw z białymi łatami. W przypadków tricolorów jednak wszystkie trzy barwy muszą być wyraźnie rozgraniczone na odrębne plamy, a nie tak jak u typowych szylkretów gdzie włosy dwóch kolorów mieszają się ze sobą.

Umaszczenie szylkretowe jest cechą silnie sprzężoną z płcią. Geny odpowiedzialne za to umaszczenie łączą się z chromosomem X odpowiedzialnym za płeć. Mając więc dwa chromosomy X (taka kombinacja występuje u samic) z czego jeden połączony z genem rudym, a drugi nie rudym ( non orange) uzyskujemy szylkretkę. Umaszczenie to jest więc możliwe u samców pod warunkiem występowania dodatkowego chromosomu X – XXY. Takie sytuacje są wyjątkową rzadkością, według badań 1 na 3000 kocurów to szylkret, są to zazwyczaj zwierzęta bezpłodne.


To fakty, a mity?

W wielu kulturach koty szylkretowe są uważane za niezwykłe, obdarzone niesamowitą mocą. W Irlandii wierzy się, ze w przeciwieństwie to kotów czarnych, przynoszą szczęście. W Stanach Zjednoczonych uważane są za zwierzęta przyciągające pieniądze. Anglicy z kolei wierzą, że obcy szylkret który wejdzie do domu jest zapowiedzią nieszczęścia. W krajach azjatyckich przypisuje się kotom szylkretowym boskie pochodzenie. Japońscy rybacy wierzą, ze koty te chronią przed zatopieniem statku a także przed „złymi duchami”. Japońskie figurki maneki neko przynoszące szczęście i odpędzające zło też powinny być według wierzeń bobtailem (japońska rasa kota z krótkim ogonem) w umaszczeniu szylkretowym.

Niektórzy uważają również, ze są to koty o zdolnościach parapsychicznych

Szylkretowe koty uważane są wyjątkowo chimeryczne i trudne w życiu codziennym. Wielu lekarzy weterynarii uważa, ze ich pacjenci o takim właśnie umaszczeniu to koty trudne we współpracy, nieprzewidywalne i bardziej agresywne niż inne. Należy pamiętać, ze na charakter ma wpływ głównie rasa i pochodzenie, a także wychowanie kota. Jednak u innych gatunków udokumentowano związek charakteru z umaszczeniem. Co ciekawe pojawiają się już badania które mogłyby potwierdzać wyżej wymienione cechy. W badaniach przeprowadzonych w 2015 na podstawie ankiety wypełnianej przez właścicieli zauważono korelację pomiędzy umaszczeniem szylkretowych a częstszym występowaniem zachowań takich jak syczenie, gryzienie a także gonienie i „polowanie” na ręce i nogi swoich opiekunów. W innych obserwacjach również zauważono związek między tym umaszczeniem a silniejszym instynktem myśliwskim niżu kotów o innych umaszczeniach.

Jak wszystkie koty niezależnie od umaszczenia szylkrety potrzebują odpowiedzialnego opiekuna, który będzie w stanie o nie zadbać i zaspokoić wszystkie potrzeby.

Wybane dla Ciebie

Suplementy dla psa

Nawet najlepiej zbilansowana dieta nie uchroni naszego psa przed niedoborem witamin, minerałów oraz innych składników, które wspomagają jego prawidłowy rozwój i zdrowie. Suplementy pomagają w uzupełnieniu niedoborów i wzbogacają codzienną dietę.
Suplementy najlepiej stosować u szczeniąt i młodych psów by wspierać ich intensywny rozwój i wzrost ale również u starszych i schorowanych piesków by wspomóc ich odporność. Stosuje się je również przy chorobach skórnych, sierści / włosów, pazurów. Przy sportowych psach by wspomóc uzupełnianie nadmiernie utracanych podczas wysiłku minerały oraz wspomóc stawy i mięśnie. Także przy problemach pokarmowych, alergiach oraz diecie BARF. Stosuje się je także po sterylizacji i kastracji.

czytaj

Beagle

Uparty i nieustępliwy pies gończy od wielu lat coraz popularniej utrzymywany jako pies towarzyszący. Wyhodowany jako pies myśliwski, gończy obecnie uznawany za wspaniałego psa rodzinnego.

czytaj

Dogoterapia – czy każdy pies może zostać terapeutą?

Dogoterapia, czyli tzw. “pies terapeuta” to coraz popularniejsza forma wsparcia. Pomimo że stosuje się ją już od wielu lat, to właśnie teraz najbardziej ona ewoluuje. Osoby, które zmagają się z chorobami, często zastanawiają się nad przygarnięciem takiego zwierzęcia, lecz wtedy rodzi się pytanie – czy każdy psiak jest odpowiedni do tego zadania? Udzielimy odpowiedzi na to pytanie, a także opowiemy krótko o tym, czym jest dogoterapia i dlaczego zdobywa ona coraz to większe grono swoich zwolenników.

czytaj

10 ras koni i kuców, które powinieneś znać

Ludzie zajmują się hodowlą koni i kuców od wieków, dzięki czemu występują one w różnych rozmiarach i umaszczeniach. Są niezwykle imponujące i potężne oraz niewielkie i drobne, smukłe, kwadratowe, z długą grzywą i lśniącą sierścią albo puchate. Wymieniać można by bez końca. Poznajmy dzisiaj dziesięć najpopularniejszych ras koni i kuców, które każdy powinien znać!

czytaj

  • ZDROWY PUPIL

  • Zobacz bezpłatne poradniki dotyczące pielęgnacji i żywienia małych zwierząt domowych. Więcej materiałów w dziale Pobierz