Tauryna – dlaczego jest tak istotna w kociej diecie?

Zdrowie naszych mruczków zależy od wielu czynników, ale jednym z nich jest ich odpowiednie karmienie. Zapewnienie pełnowartościowej diety, czyli sięganie po karmy bytowe, to klucz do bezpiecznego odżywiania. Wiemy jednak, że znalezienie odpowiedzi na to, czy sposób w jaki karmimy swojego zwierzaka jest odpowiedni, bywa naprawdę ciężkim dylematem. Jednym z tropów, na jaki warto zwrócić uwagę jest zawartość tauryny, czyli aminokwasu, który jest niezbędnym składnikiem prawidłowego odżywiania się mruczków.
AUTOR: Sara Migaj

Czas czytania: 3 min

Za co odpowiedzialna jest tauryna?

Występowanie tauryny w diecie kociaka, to klucz do zapobiegania ewentualnym przykrym konsekwencjom zdrowotnym, które mogą się pojawić na skutek jej niedoboru. A mowa o takich zjawiskach, jak: praca serca, funkcjonowanie neuroprzekaźników, regulacja ciśnienia osmotycznego w komórkach, czy też zapobieganie dostawania się do organizmu przeróżnych toksyn.

Kiedy możemy zauważyć objawy niedoboru tauryny?

Organizm koci, podobnie jak ludzi, bardzo długo broni się przed “poddaniem”. Problemy zdrowotne powstałe na skutek nieprawidłowej diety, mogą rozwijać się nawet od 5 miesięcy aż do 2 lat. To naprawdę sporo czasu, dlatego warto czym prędzej przeanalizować, co nakładamy naszym kociakom do miseczki i czy aby na pewno odżywiają się pełnowartościowo.

Warto mieć na uwadze, że niedobory tauryny mogą doprowadzić nawet do nieodwracalnych problemów zdrowotnych.

Co wpływa na zawartość tauryny w karmie?

Kwestia tauryny wciąż jest sporna. Sięgając po gotową karmę suchą lub mokrą, najlepiej zwrócić uwagę na instrukcje pochodzące wprost od producenta. Zawartość tauryny jest tak naprawdę zależna od takich czynników, jak sposób obróbki karmy, ilość włókna pokarmowego, czy po prostu rodzaj białka. Pamiętajmy, że zwierzęta karmione składnikami roślinnymi (wegetariańsko) częściej miewają problemy z niedoborem tauryny. Koty, czyli małe tygrysy, to gatunek typowo mięsożerny, który potrzebuje w swojej diecie sporej ilości białka zwierzęcego.

Po jaką karmę w takim wypadku sięgać?

Pomimo sporej popularyzacji karmienia mruczków metodą BARF, warto zaufać producentom gotowych karm (zarówno suchych, jak i mokrych), którzy są zmuszeni do tego, by w dziennej porcji zapewnić wszystkie istotne wartości odżywcze.

Zapewne zasmuci Was fakt, że nie każdy producent podaje informację na temat tego, ile dokładnie tauryny – oraz czy w ogóle – znajduje się w danym produkcie, ale przeróżne badania pokazują, że ciężko znaleźć karmę, która nie posiada w sobie tego aminokwasu.

Jeśli jednak chcemy mieć stuprocentową pewność, że podajemy naszemu futrzakowi to, co istotne dla jego zdrowia, warto sięgać po żywność od sprawdzonych i zaufanych marek, które w swoich “puszkach” zamykają bardzo wysoką ilość mięsa i tym samym dbają oto, by posiłek zwierzaka był jak najbardziej pełnowartościowy.

Zwracajcie uwagę przede wszystkim na skład – on wiele Wam powie. Im krótszy, im czytelniejszy, czyli taki, że każdy zrozumie, co dokładnie podaje swojemu zwierzakowi, tym lepiej. Jeśli mamy problem z jego rozszyfrowaniem – powinna zaświecić nam się czerwona lampka.

Jeśli miewasz wątpliwości odnośnie tauryny, pamiętaj, że zawsze możesz napisać do producenta danej karmy w celu rozwiania swoich wątpliwości. Zdrowie naszych miauczastych przyjaciół jest przecież najważniejsze!

Wybrane dla Ciebie

Tego nigdy nie dawaj psu. Zatrucia wybranymi produktami spożywczymi

Niektóre elementy diety ludzi dla naszych pupili mogą być szkodliwe, a nawet toksyczne. Niektóre produkty spożywcze są zwyczajnie zakazane dla naszych zwierząt. Musimy pamiętać o tym, że psy wiele produktów metabolizują w sposób odmienny. To, co dla nas jest cennym urozmaiceniem diety, dla naszego psa może skończyć się tragicznie.

czytaj

Siwienie u psów – przyczyny, opieka, stereotypy

Opiekunowie psów nieuchronnie będą musieli skonfrontować się ze starością swojego pupila. Za jedną z pierwszych oznak przyjmuje się siwienie. Najczęściej obejmuje pysk, włącznie z wibrysami. Następnie wędruje w górę głowy lub w kierunku szyi.

czytaj

Na czym polega dogoterapia? (podcast, zdjęcia)

Na czym polega dogoterapia? Jakie są rodzaje dogoterapii? Dziś, zgodnie z obietnicą, zabieramy Was do Bełchatowa. Posłuchaj 5. odcinka Pets World Podcast, w którym porozmawaliśmy z Mateuszem Cychem, dogoterapeutą i trenerem psów.

czytaj

Co może jeść kot?

Żywienie kotów to temat obszerny, który często wywołuje dyskusje, a nawet kontrowersje. Jedno jest jednak pewne – kot to bezwzględny mięsożerca, więc w jego misce powinny znajdować się produkty mięsne. Dieta kota powinna być odpowiednio zbilansowana, aby mógł on cieszyć się dobrym zdrowiem. Rodzi się więc pytanie: co może jeść kot?

czytaj

  • ZDROWY PUPIL

  • Zobacz bezpłatne poradniki dotyczące pielęgnacji i żywienia małych zwierząt domowych. Więcej materiałów w dziale Pobierz