Triaditis u kota

Jednymi ze schorzeń, które stosunkowo często dotykają koty, są 1. Cholangiohepatitis, czyli zapalenie pęcherzyka i dróg żółciowych, 2. Pancreatitis, czyli zapalenie trzustki, oraz 3. Choroba zapalna jelit, znana jako IBD (Inflammatiory Bowel Disease). Te trzy schorzenia, występujące w tym samym czasie, znane są jako TRIADITIS. Dlaczego jednak dzieje się tak, że choroby te mają tendencję […]
AUTOR: Maja Jerzewska

Jednymi ze schorzeń, które stosunkowo często dotykają koty, są

1. Cholangiohepatitis, czyli zapalenie pęcherzyka i dróg żółciowych,

2. Pancreatitis, czyli zapalenie trzustki, oraz

3. Choroba zapalna jelit, znana jako IBD (Inflammatiory Bowel Disease).

Te trzy schorzenia, występujące w tym samym czasie, znane są jako TRIADITIS. Dlaczego jednak dzieje się tak, że choroby te mają tendencję do występowania razem?

Wynika to z budowy anatomicznej kotów. Powodem, dla którego choroby te często występują razem, jest to, że przewody wątroby i trzustki mają wspólne ujścia na dwunastnicy, a dokładniej na brodawce dwunastnicy. Mówiąc bardziej obrazowo: przewody wątrobowe łączą się z przewodem pęcherzykowym, będącym przedłużeniem szyjki pęcherzyka żółciowego, i tworzą razem przewód żółciowy wspólny, uchodzący na brodawce dwunastnicy razem z przewodem trzustkowym. Czyli, u kotów przewód żółciowy i przewód trzustkowy uchodzą do dwunastnicy przez jeden otwór.

Oprócz tego, znaczny wpływ na wystąpienie choroby może mieć choroba jelit, czyli IBD, powodująca przerost flory bakteryjnej w jelitach. Wymioty spowodowane anomalią jednego narządu mogą powodować cofanie się bogatego w bakterie soku z dwunastnicy, osiągając wysokość wspomnianych przewodów wyprowadzających, tym samym przyczyniając się do powstania stanu zapalnego.

Dlatego tak ważna jest kontrola wymiotów u chorującego kota, gdyż ich obecność może znacznie pogorszyć problem i spowodować zapalenie kolejnych struktur, nawet jeśli początkowo problem zlokalizowany jest tylko w obrębie jednego narządu.

Najważniejsze jest, aby nie kończyć diagnostyki po znalezieniu jednego z wymienionych zaburzeń, ale upewnić się, czy nie mamy do czynienia z całą trójką.

Triaditis odnotowano u 50 do 56% kotów, u których zdiagnozowano zapalenie trzustki i u 32 do 50%

kotów z zapaleniem dróg żółciowych/zapalną chorobą wątroby.

Obecność stanu zapalnego w trzustce, wątrobie i jelitach może być spowodowana oddzielnymi procesami chorobowymi, lub mogą mieć wspólny bodziec wyzwalający. Do najczęstszych przyczyn zapalenia trzustki, wątroby i IBD należą:

  1. Infekcja bakteryjna
  2. Przyczyna autoimmunologiczna
  3. Przyczyna idiopatyczna (czyli nie wiadomo czemu).

Jakie objawy powinny nas zaniepokoić? U kota może nie być łatwo z ich wychwyceniem, ponieważ koty potrafią świetnie maskować ból i dyskomfort, więc tak naprawdę każde odchylenie od „normalnego” zachowania warte jest skontrolowania, ale bądźmy szczególnie wyczuleni na:

  • Wymioty
  • Utratę apetytu
  • Biegunkę
  • Utratę masy ciała

W przypadku zaobserwowania któregokolwiek z wymienionych objawów, konieczne jest jak najszybsze udanie się do lekarza weterynarii.

Wybane dla Ciebie

Wprowadzenie drugiego kota do domu – jak zrobić to dobrze?

Dokacanie nigdy nie jest prostym zadaniem. Koty to zwierzęta terytorialne, dlatego gdy dotychczas mieszkały same, będą czuły potrzebę ochrony swojej przestrzeni, a każde nowe zwierzę będzie traktowane jako intruz. Czy istnieje w takim razie dobry sposób na zapoznanie ze sobą kociaków? Oczywiście, że tak! Warto przed całym procesem poznać kilka złotych zasad, a dokacanie wcale nie będzie aż tak uciążliwe.

czytaj

Depresja u psów

Depresja może wydawać nam się chorobą dotycząca wyłącznie ludzi, jednak, jak pokazują najnowsze doniesienia naukowe może dotyczyć również psów.
U psów w przeciwieństwie do ludzi wyklucza się raczej czynniki biochemiczne czy też genetyczne jako te powodujące depresję. Uważa się, że główną przyczyną obniżenia nastroju w przypadku psów są czynniki środowiskowe.

czytaj

Zagrożenia dla zwierząt ze strony komarów

Komary mogą być wektorami wielu niebezpiecznych dla zwierząt wirusów, bakterii, pierwotniaków oraz nicieni. W ostatnich latach podróżujemy coraz więcej i częściej z naszymi pupilami w rejony świata, w których mogą być one narażone na zachorowanie.

czytaj

Pies ciągnie na smyczy – co zrobić?

Spacer z psem może okazać się jedną z najprzyjemniejszych czynności podczas całego dnia. Aktywność dla naszego pupila jest niezbędna do prawidłowego rozwoju. To właśnie podczas spacerów zwierzę może zaspokoić sporą część swoich naturalnych potrzeb – węszenia, stymulacji umysłowej czy chociażby kontaktu z innymi przedstawicielami swojego gatunku. Podczas wyjścia z psem musimy pamiętać, że spacer to dla niego nie tylko moment na załatwienie swoich potrzeb fizjologicznych, ale też ogrom doświadczeń, które pomagają mu zachować nie tylko zdrowe ciało, ale również umysł.

czytaj

  • ZDROWY PUPIL

  • Zobacz bezpłatne poradniki dotyczące pielęgnacji i żywienia małych zwierząt domowych. Więcej materiałów w dziale Pobierz