Trzymanie psa na łańcuchu, a kwestie prawne

Samo połączenie tych dwóch słów: pies + łańcuch, u wielu osób z powodów moralnych wywołuje dreszcze. Nic w tym dziwnego, bo z psychologicznego punktu widzenia, nie jest to odpowiednia forma na trzymanie swojego czworonogiego przyjaciela. Odkładając jednak wszelkie kwestie moralne - co na to wszystko mówi prawo?
AUTOR: Sara Migaj

Czas czytania: 3 min

Co mówią polskie przepisy?

Zgodnie z wprowadzonymi regulacjami, każdy właściciel swojego psiaka, powinien pamiętać, że na terenie Rzeczypospolitej Polskiej, zakazuje się trzymania czworonogów na łańcuchu przez dłuższy czas niż 12 godzin. Sugeruje to więc, że całe pół doby każdy zwierzak powinien żyć wolno. Robiąc inaczej, łamiemy polskie prawo i narażamy się na otrzymanie grzywny, a w najgorszym wypadku na odebranie nam praw do opieki nad psem. 

Jednak to nie wszystko, zgodnie z przepisami, psiak trzymany na łańcuchu nie może wykazywać oznak tak zwanego “maltretowania”. Jeśli na jego szyi będą widoczne rany spowodowane np. zbyt ciasną obrożą (powinna ona być elastyczna, absolutnie nie może być metalowa) lub gdy będzie on wychudzony, ponieważ właściciel zapomina o psie na uwięzi albo jeśli będzie on trzymany na łańcuchu także w trakcie silnego mrozu bądź upałów – to wszystko podlega bezwzględnej i natychmiastowej karze. 

Skupiając się na samej kwestii łańcucha – nie może on być krótszy niż 5 metrów oraz jego waga nie powinna przekraczać jednej czwartej masy ciała psa – pamiętajmy, że piesek musi czuć się swobodnie. Wszelkie “więzienia”, które wprowadzają czworonoga w dyskomfort również podlegają karze grzywny. 

Nawiązując do już wcześniej wspomnianych warunków atmosferycznych – każdy psiak na łańcuchu powinien w jego zasięgu posiadać schronienie, które zapewni mu bezpieczeństwo, w przypadku deszczu, wiatru lub innych niepożądanych zjawisk atmosferycznych.

Należy także pamiętać o podstawowych zasadach posiadania czworonoga, takich jak: stały dostęp do wody, regularnie karmienie, czy profilaktyka przed chorobami. Są pewne kwestie, o których nie powinno się przypominać, ale statystyki wyraźnie pokazują, że najprostsze czynności opieki nad zwierzęciem wciąż potrafią sprawiać ogromny problem

Łańcuch, a psychika psa

Każdy, kto decyduje się na trzymanie swojego własnego przyjaciela na łańcuchu powinien wiedzieć, że jest to forma, która wpływa negatywnie na psychikę czworonoga, a mianowicie:

  • wzrastająca nieufność do drugiego człowieka, w tym często także do samego właściciela;
  • pojawiająca się agresja, która uniemożliwia nawet proste czynności, takie jak podanie miski z jedzeniem;
  • osamotnienie, które skutkuje lękami i depresją;

Kwestie prawne, a rzeczywistość

Pewnie zadajecie sobie pytanie: czy ktoś rzeczywiście to sprawdza? Do kogo się zgłosić z takim problemem? Jak to egzekwować?  Otóż zgodnie z przepisami, każdy z Was może zgłosić niepokojący przypadek do służb. Opiekę nad psiakami z interwencji powinna zapewnić gmina, w której zdarzenie rzeczywiście miało miejsce – w to wlicza się także opłacenie kosztów związanych z całą akcją ratunkową. Pamiętaj, by zawsze reagować i zgłaszać cierpienie bliskich nam zwierząt. Niestety te istoty nie posiadają swojego własnego głosu, ale za to my możemy wypowiadać się za nich – i to też czyńmy.

Wybrane dla Ciebie

Czy królik tęskni?

Większość szczęśliwych posiadaczy królików nie może towarzyszyć im przez długi czas z uwagi na liczne obowiązki poza domem. W tym czasie uszak pozostaje sam. Czy tęskni?

czytaj

Waleczny i odważny – chomik europejski

Skrzeczek, reczek, ziemny piesek a może szczekający szczur? Nazw regionalnych tego gryzonia znanych jest około 30, ale wszystkie dotyczą chomika europejskiego.

czytaj

Czy królik będzie dobrym wyborem jako domowy pupil dla dziecka?

Dzieci często marzą o domowym zwierzątku. Wybór zwierzęcia, które będzie odpowiednie dla najmłodszych członków rodziny, wiąże się z wieloma kwestiami, które należy rozważyć. Czy królik będzie odpowiedni?

czytaj

Dogfrisbee i inne psie aktywności. Martyna Żelazo – zoofizjoterapeutka i psia trenerka (podcast, zdjęcia)

Dziś porozmawiamy o dogfrisbee, czyli wyjątkowo efektownym psim sporcie. Dowiemy się, jak zacząć zabawę z frisbee i jak sprawić, aby nasz pies miał jak najwięcej radości ze wspólnego rzucania i łapania dysku. Posłuchaj rozmowy
z Martyną Żelazo – zoofizjoterapeutką, zawodniczką dogfrisbee z blisko
10-letnim doświadczeniem, kynoedukatorką i psią trenerką.

czytaj

  • ZDROWY PUPIL

  • Zobacz bezpłatne poradniki dotyczące pielęgnacji i żywienia małych zwierząt domowych. Więcej materiałów w dziale Pobierz